VAR برای لیگ قهرمانان آسیا به ایران می‌آید
VAR برای لیگ قهرمانان آسیا به ایران می‌آید
هاشمی در رابطه استقرار کمک داور ویدئویی(VAR) در کشورمان گفت: آخرین هماهنگی که فدراسیون با کنفدراسیون فوتبال آسیا داشته، AFC قرار است این سیستم را بیاورد و دوربین‌ها را مستقر کنند.

به گزارش گروه ورزش تیکنا، کیومرث هاشمی، سرپرست وزارت ورزش و جوانان در گفت‌وگویی تلویزیونی در رابطه استقرار کمک داور ویدئویی(VAR) در لیگ کشورمان گفت: آخرین هماهنگی که فدراسیون با کنفدراسیون فوتبال آسیا داشته، AFC قرار است این سیستم را بیاورد و دوربین‌ها را مستقر کنند.

هاشمی افزود: در ابتدا از سید حمید سجادی تشکر می‌کنم که در این دو سال تلاش‌های زیادی را در عرصه ورزش انجام داد. در حال حاضر هم دو سه روز یکبار با او در تماس هستم و در خصوص ورزش کشور با او صحبت می‌کنم. سیاست ورزش کشور ما روی ریل قانونی است که مجلس شورای اسلامی تصویب کرده و وزارت ورزش اگر بتواند در چارچوب آن قوانین قدم بردارد، می‌تواند مؤثر باشد و اتفاقات خوبی را در ورزش کشور رقم بزند. در ادامه هم گام دوم انقلاب است که طبق بیانات مقام معظم رهبری وجود دارد که باید آنها هم مورد توجه قرار بگیرد.

وی ادامه داد: تمام قوانین وزارت ورزش و جوانان طبق قوانین و اسناد بالادستی که در کشور تنظیم شده، پیش می‌رود و در وزارت ورزش هم در حال حاضر معاونان من در کنارم هستند تا بتوانیم به این قوانین تحقق ببخشیم اما مسأله‌ای که وجود دارد، استفاده از تمام ظرفیت‌های جامعه ورزش است. در واقع پیشکسوتان می‌توانند کمک زیادی به ما در پیشرفت ورزش انجام دهند. باید طوری کار کنیم که بیانات مقام معظم رهبری که در خصوص امید و غرور ملی در جامعه رخ می‌دهد را افزایش دهیم و باید تلاش کنیم تا آن غرور ملی و شور و شعف و نشاط مردم را افزایش دهیم.

هاشمی بیان کرد: قرار است بنده به عنوان وزیر ورزش و جوانان به مجلس معرفی شوم و با هماهنگی رئیس جمهور این اتفاق خواهد افتاد. بعد از معرفی به امید خدا برنامه‌های خودمان را اعلام خواهیم کرد که قرار است چه کارهایی رخ دهد.

وی ادامه داد: خروجی عملکرد ما در ورزش باید بر این اساس باشد تا شادی، شور و نشاط اجتماعی و انسجام ملی را افزایش دهیم. همه ورزش قهرمانی نیست. یکی از رسالت‌های اصلی ما در وزارت ورزش توسعه ورزش همگانی است و در این زمینه غفلت صورت گرفته است و مقصر فرد خاصی نیست. از هر سه دانش آموز یک دانش آموز ما دچار چاقی است و از هر ۴ دانش آموز یک دانش آموز دچار ناهنجاری وضعیتی است. این نشانگر این است که ما در همگانی کردن ورزش بی‌توجه بودیم.

همه دستگاه‌ها در ورزش همگانی باید هماهنگ باشند

هاشمی عنوان کرد: وقتی ورزش همگانی گسترش یابد، از دل آن ورزش قهرمانی بیرون می‌آید و آموزش و پرورش وظیفه ورزش قهرمانی ندارد و وظیفه استعدادیابی را بر عهده دارد و اگر این موضوع درست انجام شود، این دغدغه‌ها به وجود نمی‌آید. فدراسیون‌های ما وظیفه استعدادیابی ندارند و این باشگاه‌ها هستند که باید این کار را انجام دهند. این حلقه مفقوده‌ای است. ۱۵ هزار هیئت‌ ورزشی در سراسر کشور داریم و می‌توانند با همکاری آموزش و پرورش کار استعدادیابی، پرورش و حمایت را انجام دهند. بهترین‌ها در اختیار فدراسیون قرار می‌گیرد و باید روی این سرمایه تمرکز کنند.

سرپرست وزارت ورزش و جوانان گفت: وزارت ورزش نقش حمایتی دارد و بودجه کم و مشکلات زیاد است. بایستی به آن سمت برویم. به جز آموزش و پرورش هم خیلی دستگاه‌های دیگر می توانند کمک کنند. دستگاه های مختلف در ورزش باید هماهنگ باشند. نظام ملی برای برگزاری مسابقات نداریم. من در سازمان تربیت بدنی سلامت وزارت آموزش و پرورش بودم و این سازمان ۳۰ هزار معلم متخصص ورزش دارد و می توانند مسابقات را برگزار کنند و فدراسیون هم برآن نظارت کند.

وی عنوان کرد: شورای عالی ورزش تشکیل نشده و به دنبال این هستیم حداقل سالی یک بار برگزار شود. در این کار تعیین سیاست های توسعه ورزش و تربیت بدنی براساس امایش سرزمین است اهمیت زیادی دارد که نکته مهمی است و قرار نیست در یک شهر کوچکی ۵۵ رشته را داشته باشیم. ۱۵ هزار هیئت داریم و نتوانستیم به آنها کمک کنیم. یک فدراسیون در کل کشور هیئت‌ها را دارد اما هیئت یک شهرستان کوچک با شهرستان دیگر که سه مدال آور دارد باید تفاوت داشته باشد. این موضوع کار ما را در توزیع بودجه و منابع راحت می‌کند. امیدوارم این مصوبات را داشته باشیم و براساس آن کار کنیم.

هاشمی خاطرنشان کرد: در قانون اهداف وزارت ورزش ۳۱ حکم دیده شده و ۸ حکم مربوط به ورزش همگانی است و وظیفه داریم به آن توجه کنیم. ۸ حکم مربوط به ورزش قهرمانی است و دو حکم متعلق به ورزش زنان و دو حکم مربوط به ورزش تربیتی است که با وزارت ورزش ارتباط دارد و ۴ حکم مربوط به زیرساخت های ورزش است. تمام بخش‌های مختلف ورزش دیده شده و بعد از معرفی که به مجلس صورت می‌گیرد، بیشتر تشریح می‌کنیم. در برنامه های خود اعلام می‌کنیم که در هر حوزه چه برنامه‌ای داریم. همه برنامه ورزش در قهرمانی نیست.

یکی از سیاست‌های ما گرفتن میزبانی‌هاست/ ۵ میلیارد به والیبال کمک کردم

وی ادامه داد: از ورزش قهرمانی تا همگانی باید هر چیزی سر جای خودش باشد. خیلی از مسائل به دستگاه دولت بازنمی‌گردد. وقتی می‌گوییم در توسعه زیرساخت زنان مشکل داریم این در اختیار ماست. باید دغدغه‌ها را برطرف کنیم.

سرپرست وزارت ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: یکی از سیاست‌های ما به سمت میزبانی گرفتن است. مخصوصا میزبانی رویدادهایی که حرف برای گفتن داریم. ارومیه مهد والیبال است. از زمانی که مسابقات والیبال در آنجا شروع شده، شادی ایجاد شده و خودم هم در فینال حضور پیدا می‌کنم. داورزنی رییس فدراسیون والیبال عنوان کرد که استان مشکلات مالی دارد و وقتی میزبانی می‌گیرد، استان باید مشکلات مالی را برطرف کند. من ۵ میلیارد تومان به والیبال برای برگزاری مسابقات کمک کردم. این مسائل باید گفته شود. شاید در چند رشته به دلیل مسائل فرهنگی نتوانیم میزبانی بگیریم. نباید میزبانی گرفتن در حد حرف باشد و باید حمایت هم باشد.

در ورزش قهرمانی باید مدال را بخریم

وی درباره بودجه کشتی اظهار داشت: سیاستی داریم به نام عدالت محوری و وقتی این موضوع را می‌گوییم، به این معنا نیست که مساوی بودجه تقسیم شود بلکه بودجه بر اساس سیاست و شایسته محوری تقسیم شود. نگاه ما این است تا در ورزش قهرمانی مدال را بخریم. مثلا اگر فردی مدال المپیک آورد، انقدر ریال مدال طلای او می‌ارزد و آن را به فدراسیونش بدهیم.

هاشمی تاکید کرد: در حوزه قهرمانی عدالت نباید براساس مدال‌آوری تعیین شود. برای بحث ورزش قهرمانی در رویدادهای بین‌المللی مدال را می‌خریم. اگر فردی مدال المپیک آورد چندین میلیارد تومان هزینه طلای آن فرد است. وقتی می‌دانم ۶۱ درصد مال المپیک ما متعلق به کشتی است، بنابراین باید در توزیع منابع در ورزش قهرمانی باید به کشتی توجه کنیم. یک زمانی رئیس کمیته ملی المپیک بودم و علیرضا دبیر نایب رئیس کمیته بود و در آن زمان بیشترین اعتبار فدراسیون‌ها را برای کشتی دادم و حتی نقدهایی هم می‌شد. دبیر چند روز پیش به من گفت که الان متوجه شدم آن زمان چه نگاهی به کشتی داشتید و باید هم اینگونه باشد و عدالت این است تا به کشتی بیشتر توجه شود.

حق کشتی داشتن چنین تشکیلاتی است 

سرپرست وزارت ورزش یادآور شد: دبیر زحمات زیادی در این مدت کشیده و یکشنبه مراسم افتتاح پروژه‌های کشتی انجام می‌شود. قبل از کسب این مسئولیت آنجا را دیدم. حق کشتی است تا چنین تشکیلاتی داشته باشد و تکواندو و وزنه‌برداری هم به همین شکل است. سه رشته مدال‌آوری المپیکی داشتیم، کشتی، وزنه‌برداری و تکواندو و حالا تیراندازی و کاراته یک دوره در المپیک وارد شدند و ۲۰۱۲ لندن نیز مدال احسان حدادی داشتیم. باید به این رشته‌ها توجه کنیم و سرآمد آن کشتی است.

وی ادامه داد: در بازی‌های آسیایی وقتی می‌بینیم که ۱۸ دوره گذشته و ۲۵ درصد کل مدال‌ها را کشتی گرفته، پیام آن این است که باید به کشتی توجه شود. کشتی همواره ۶ طلا در بازی‌ها به دست آورده است. بازی‌های المپیک و آسیایی عملکرد دولت‌هاست اما در مسابقات جهانی عملکرد فدراسیون کشتی است. وقتی کشتی در المپیک شرکت می‌کند می‌گویند عملکرد جمهوری اسلامی است. کشتی زحمت کشیده و از این زوایه طبیعی است به این رشته بیشتر توجه کنیم.

کیفی‌گرایی نگاه خوبی است

هاشمی عنوان کرد: در بحث بازی‌های آسیای تصمیمی بود که گرفته شده و کیفی اعزام کردن نگاه خوبی است و زمانی دچار مشکل می‌شویم که به این نگاه خدشه‌ای ایجاد شود. قبل از آمدن من کاروان را بسته بودند. در برخی رشته‌ها بانوان با نگاه کمک اعزام شده‌اند؛ اما در همه رشته‌ها نمی توانیم با توجه به منابع اعتباری محدود اعزام کنیم. از طرفی ورزشکار ۴ سال زحمت می‌کشد دوست دارد شرکت کند. اما باید نگاه‌مان نسبت به این موضوع را هم تغییر دهیم. در کنار همه این اتفاقات ما باید یکسری رشته‌های ورزشی را به عنوان حمایت به بازی‌های آسیایی اعزام کنیم و قبل از اینکه این رشته‌های ورزشی به بازی‌ها برود به صورت شفاف بیاییم اعلام کنیم ما نباید هیچ  انتظار مدالی از این رشته‌های ورزشی داشته باشیم چرا که به عنوان حمایت و پیشرفت آنها را به بازی‌های آسیایی اعزام کنیم، من به محمود خسروی‌وفا رئیس کمیته ملی المپیک هم گفتم که روسای فدراسیون‌ها چند روز مانده به اعزام تیم در خصوص کاروان ایران بیایند صحبت کنند و شرایط کامل کاروان را توضیح دهند.

پاداش طلا در هانگژو حدود ۱.۵ میلیارد تومان است 

سرپرست وزارت ورزش و جوانان در خصوص میزبانی چین از بازی‌های آسیایی تاکید کرد: همه می‌دانند که تیم اول چین است اما باید به این موضوع هم توجه کنیم ما در بعضی از مدال‌های ورزشی با چین مشترک هستیم و در یکسری رشته‌های ورزشی هم اصلاً چین نمی‌تواند با  ما رقابت کند که این موضوع یک فرصت برای ما است که باید از آن استفاده کنیم چند کشور هستند که از نظر مدالی به هم نزدیک هستند و فاصله زیادی با تیم‌های چهارم به بعد دارند. رقابت اصلی در جدول مدال‌های این رشته‌های ورزشی چهارم تا دهم است که کشور ما در بین آنها وجود دارد.

وی در مورد پاداش‌ بازی‌های آسیایی گفت: پاداش مدال طلا معادل ریالی ۱۵ هزار دلار خواهد بود و با پاداش‌های وزارت ورزش حدود یک و نیم میلیارد تومان خواهد شد. ما دلاری حساب نمی‌کنیم و پاداش مدال طلا حدود ۹۳۰ میلیون است که با پاداش کمیته ملی المپیک چیزی حدود یک میلیارد و پانصد می‌شود.

قرار است تجهیزات فدراسیون‌ها را بروز کنیم

وی درباره پرداخت پاداش معوقه ورزشکاران گفت: ببینید از گذشته پاداش ورزشکاران مانده است و این وظیفه من سرپرست وزارت ورزش است که این موضوع را حل کنم به همین دلیل وقتی به اردوهای تیم ملی که رفتم شنیدم که ملی‌پوشان خیلی وقت است که پاداش خود را نگرفته‌اند من پس از پیگیری‌هایی که انجام دادم اعتبار پاداش ملی‌پوشان کشور را تأمین کردم که بیش از ۱۴۰ میلیارد تومان است اعتبار آن تأمین شده است و به زودی در شهریور ماه در یک مراسمی که رئیس‌جمهور هم خودش حضور دارد به ورزشکاران پرداخت خواهد شد ما نه تنها دو سال بلکه از سال ۹۷ تا ۱۴۰۲ هر ورزشکاری که پاداش عقب‌مانده دارد آنها را پرداخت خواهیم کرد. ما برای بازی‌های آسیایی هم کمیته ملی المپیک پاداشی را در نظر گرفته است که پس از کسب مدال توسط هر ورزشکار در ایران به حساب او واریز خواهد شد. ما هم با توجه به دغدغه‌های ورزشکاران اعم از معیشت و بحث استخدام آنها گام برخواهیم داشت و مشکلات ورزشکاران را حل خواهیم کرد. ما یک بحثی هم در خصوص امکانات ورزشی هم داریم که با دولت هماهنگی‌هایی را انجام دادیم تا بعد از ۱۵ سال بتوانیم ناوگان تجهیزاتی فدراسیون ورزشی را به روز کنیم.

برای بازسازی ورزشگاه آزادی هزار میلیارد بودجه می‌خواهیم

هاشمی در مورد بازسازی ورزشگاه آزادی گفت: بازسازی ورزشگاه آزادی شروع شده و طبقه اول تقریبا رو به اتمام است اما این به این معنی نیست که کار تمام شده چرا که همه بخش‌های آن به هم مربوط است. پیش‌بینی می کنیم تا پایان آذرماه تمام تعمیرات برطرف شود. البته ما مشکل مالی داریم که بخش‌هایی از آن برطرف شده. از نهاد ریاست جمهوری بازدید کردند و حدود هزار میلیارد بودجه نیاز داریم اما همه این‌ها نباید باعث شود تا مردم نگران میزبانی‌ها باشند.

VAR برای لیگ قهرمانان آسیا به ایران می‌آید

وی ادامه داد: ما ۹ بازی داریم که از این ۹ بازی، ۶ بازی در آزادی برگزار می‌شود. ما در آزادی در گزارشی که دیدم، مشکلی نداریم و کار مقاوم سازی در روز موعود تحویل داده می‌شود اما دغدغه‌ای که وجود دارد، کمک داور ویدئویی است. آخرین هماهنگی که فدراسیون با کنفدراسیون فوتبال آسیا داشته، AFC قرار است این سیستم را بیاورد و دوربین‌ها را مستقر کنند. مهدی تاج این موضوع را پیگیری کرده تا بررسی‌های فنی صورت بگیرد. لذا این مشکل هم برطرف شده است.

سرپرست وزارت ورزش گفت: چندین سال است که مردم موضوع VAR را مطرح می‌کنند و دوست دارند ما این سیستم را داشته باشیم. ما مکاتباتی داشتیم و دولت محبت کرد. ما درخواست دادیم که از محل اعتبارات ارزی بانک مرکزی به فدراسیون کمک شود. این مکاتبات توسط محمد مخبر معاون اول رییس جمهور انجام شد و ۲.۷ میلیون یورو درخواست شده و این موضوع به بانک مرکزی رفته و رییس فدراسیون در بانک مرکزی جلسه گذاشته است تا ما به این سیستم مجهز شویم. کمک داور ویدئویی تجهیزاتی دارد که از جاهای مختلف می‌آید. از تاج می‌خواهم صحبت‌های من را تکمیل کند.

وظیفه وزارت ورزش باشگاه‌داری و تیمداری نیست/ نگرانی‌های مردم برای سرخابی‌ها باید برطرف شود

هاشمی در مورد خصوصی‌سازی تیم‌های فوتبال بیان کرد: وقتی صحبت از این موضوع می‌شود، باید الزامات آن را هم داشته باشیم و اگر این الزامات نباشد، نتیجه نخواهیم گرفت. باید یک راه میان‌بر برویم. وظیفه وزارت ورزش تیم‌داری نیست اما این دو باشگاه سرمایه اجتماعی ما هستند و حق دارند. تماشاگر حق دارد از من مسوول سوال کند و من هم وظیفه دارم جواب بدهم. این دو باشگاه اگر هوادار نداشته باشند، چیزی ندارند اما این سرمایه مردمی به آن‌ها ارزش داده است. ما نباید تیم‌داری کنیم. یک موضوع غلطی بوده که بر روی دوش وزارت ورزش بوده است.

وی افزود: از طرفی هم ما شرایط سرمایه‌گذاری کامل را نداریم. خیلی از این موضوع استقبال نشد. بزرگترین مشکل این تیم‌ها وضعیت حکمرانی آن‌هاست یعنی اینکه این دو باشگاه باید روی پای خود بایستند. از طرفی نباید دولتی باشند و از طرفی دیگر نمی‌توان خصوصی‌سازی انجام داد. باید یک راه میان‌بر برویم. ما دنبال این هستیم از ظرفیت‌های خصوصی که دولت دارد، استفاده کنیم. حق پخش تلویزیونی ۶ درصد درآمد باشگاه است اما این امکان وجود ندارد. تا زمانی که شرایط خصوصی‌سازی به معنای واقعی وجود نداشته باشد، ما باید نگرانی‌های مردم را در خصوص این تیم‌ها برطرف کنیم.

سرپرست وزارت ورزش در مورد چوگان اظهار کرد: این رشته مورد تایید مقام معظم رهبری است و ورزش ملی ماست. باید ببینیم مشکلات این فدراسیون چیست. اگر خود فدراسیون مکان تخصصی این رشته را ندارد، باید از طریف شرکت توسعه آن را پیگیری کنیم تا مردم بیایند و این رشته توسعه پیدا کند. 

برای ژیمناستیک متاسف هستم

هاشمی در خصوص انتخابات فدراسیون ژیمناستیک گفت: من خودم برای این رشته متاسف هستم. این رشته پایه و مادر است. ما در آن بخش کوتاهی کردیم و مدیران آن هم غفلت کردند. خط قرمز ما تعلیق است. طبق جلسه‌ای که برگزار کردیم قرار شد سوابق آن بررسی شود. به علاقمندان این رشته اطمینان می‌دهم که نگران این رشته نباشند.

به دنبال ساخت یک سالن بزرگ برای تهران هستیم

وی در مورد ورزشگاه‌های تهران اظهار کرد: ما یک سالن رشته‌های تیمی داریم تحت عنوان ورزشگاه ۱۲ هزار نفری آزادی که حدود ۷ هزار نفر ظرفیت دارد. این در شان پایتخت نیست. ما به دنبال یک سالن بزرگ بالای ۲۰ هزار نفر هستیم. این حق وجود دارد که فوتبال هم یک ورزشگاه در خور داشته باشد.

سرپرست وزارت ورزش در مورد مطالبات جامعه کشتی گفت: حدود ۳۰۰ نفر از این رشته مشمول پاداش می‌شوند.

هاشمی در خصوص برنامه هفتم نیز عنوان کرد: من دیروز جلسه‌ای با بچه‌های کمیسیون فرهنگی داشتیم و جلسه‌ بسیار خوبی بود و موارد گنجانده شد و علاقمندان به ورزش نگران این موضوع نباشند.