۱۴ پایگاه پستی در عراق پاسخگوی مدارک مفقوده زائران اربعین هستند
۱۴ پایگاه پستی در عراق پاسخگوی مدارک مفقوده زائران اربعین هستند
رئیس ستاد اربعین شرکت ملی پست از ایجاد 14 پایگاه پستی از نجف تا کربلا برای ارایه خدمات پست‌گمشده و افراد گمشده در پیاده روی اربعین حسینی خبر داد.

به گزارش گروه جامعه تیکنا، سعید شریف‌زاده، عضوهیئت‌مدیره و رئیس ستاد اربعین پست در نشست خبری که صبح امروز در محل وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات برگزار شد، با اشاره به خدمات شبکه پستی کشور همزمان با نزدیکی راهپیمایی اربعین حسینی گفت: تنها در روز شنبه ۲۸ مرداد ماه تعداد ۱۰۶ هزار گذرنامه از نقاط مختلف پستی کشور به دست زائرین ابا عبدالله رسیده است. در حال حاضر زمان ارسال گذرنامه در مراکز استان‌ها نهایتا تا ۴۸ ساعت و در شهرستان‌های ۷۲ ساعت است.

شریف زاده با بیان اینکه سال گذشته ستاد اربعین شرکت ملی پست به صورت کاملا مردمی و خودجوش راه‌اندازی و خدمات به مردم ارایه شد، افزود: سال گذشته بارکدهایی در مرزهای خروجی برای اقلام و وسایل شخصی مردم قرار دادیم تا در صورت مفقود امکان شناسایی و ارسال آن وجود داشته باشد. البته امسال با دستور ستاد اربعین وزارت ارتباطات ۱۴۰ از پرسنل به صورت داوطلب به کشور عراق اعزام خواهند شد و در همین راستا هم آموزش‌های لازم اعم از آموزش مکالمه زبان عربی به آن‌ها داده شده است. شرکت ملی پست با سازمان حج و زیارت تعاملاتی درخصوص اشیا و افراد گمشده نیز داشته است.

رییس ستاد اربعین شرکت ملی پست تعامل با فراجا برای توزیع گذرنامه‌های زیارتی نیز، تصریح کرد: از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا پایان روز گذشته ۲۸ مردادماه، بیش از ۲ میلیون و ۷۷۰ هزار جلد گذرنامه ارسال شده است که از این تعداد بیش از ۲ میلیون و ۵۲۲ گذرنامه عادی و بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ گذرنامه زیارتی بوده‌اند.

وی همچنین درباره طرح عاشقی گفت: طرح عاشقی به ارسال دلنوشته‌های مردم به عتبات عالیات مربوط می‌شود، که سال گذشته استقبال خوبی از آن به عمل آمد و امسال نیز اجرایی خواهد شد؛ از سوی دیگر ارسال نذورات به مرزهای داخلی رایگان بوده و مردم می‌توانند نذورات خود را به ستاد ملی پست ارسال کنند تا به عراق ارسال شوند.

رئیس ستاد اربعین شرکت ملی پست با اعلام این خبر که ۱۴ پایگاه پست در نجف و کربلا راه اندازی شده است، تاکید کرد: با رایزنی‌های صورت گرفته تبلیغات خوبی برای معرفی این پایگاه‌ها صورت گرفته شده است، همچنین کلیپی به زبان عربی در شبکه ملی عراق با همین مضمون منتشر خواهد شد که مردم این کشور بتوانند مدارک ایرانی پیدا شده را به پایگاه‌های پست ایران تحویل دهند.

شریف زاده افزود: با هلال احمر هم تعاملاتی صورت گرفته تا دارو‌های رایگان و مورد نیاز زایران اربعین حسینی از طریق شرکت پست به این کشور ارسال شود.

رئیس ستاد اربعین شرکت ملی پست در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فارس در خصوص آمار پست گمشده در سال گذشته و تمهیدات برای گمشده‌های امسال گفت: سال گذشته در مجموع ۱۴۷۰ مورد پست گمشده داشتیم که ۷۰۰ مورد آن که ثبت شده بودند، با یافتن آدرس به دست صاحبانشان رسیده است. برای امسال هم تمام تلاش ما این است که در همان کشور عراق مدارک هویتی گمشده را به دست صاحبانشان برسانیم تا برای خروج از کشور عراق به مشکل بر نخورند.

وی تاکید کرد: در صورتی که مرسوله‌های پستی گمشده به کشور بازگردانده شوند، ابتدا به آدرس ثبتی فرد ارسال خواهند شد، همچنین افراد می‌توانند با سامانه ۱۹۳ برای اطلاع از محل نگهداری مرسوله گمشده خود تماس بگیرند، و تمام تلاش ما این است که مراجعه حضوری به پست کم شود.

باجه‌های معطله تا ساعت ۲۰ باز هستند

وطن پرست، مدیرکل مهندسی عملیات شرکت ملی پست نیز با بیان اینکه خطوط ویژه پستی برای ارسال گذرنامه‌ها ایجاد کرده‌ایم، تاکید کرد: جهت خدمت رسانی بیشتر ساعت کار باجه‌های معطله را تا ساعت ۲۰ افزایش داده‌ایم، همچنین برای کلان شهر تهران خط موتوری ویژه‌ای در نظر گرفته‌ایم تا ارسال گذرنامه‌ها سرعت بیشتری بگیرد.

وی با اعلام این خبر که قرار است تمبر مشترک ایران و عراق به مناسبت پیاده روی اربعین رونمایی شود، گفت: قرار است با هماهنگ پست کشور عراق اقلام پستی ایرانی‌ها با نرخ تخفیفی از طریق خطوط هوایی و زمینی به دست مردم برسد.

پایان پیام/