چرخ هیچ تولیدی نباید از حرکت بایستد/ بازگشت ۶۰۰ هزار واحد تولیدی راکد به چرخه تولید
چرخ هیچ تولیدی نباید از حرکت بایستد/ بازگشت ۶۰۰ هزار واحد تولیدی راکد به چرخه تولید

به گزارش گروه اقتصاد ایران و جهان تیکنا، جمعی از اصناف، اتحادیه ها و بازاریان با آیت الله سید ابراهیم، رییسی رییس جمهور دیدار و گفت و گو کردند. سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت، سیدجواد ساداتی نژاد، وزیر جهادکشاورزی و محمدرضا فرزین، رییس کل بانک مرکزی از جمله اعضای هیات دولت […]

به گزارش گروه اقتصاد ایران و جهان تیکنا، جمعی از اصناف، اتحادیه ها و بازاریان با آیت الله سید ابراهیم، رییسی رییس جمهور دیدار و گفت و گو کردند. سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت، سیدجواد ساداتی نژاد، وزیر جهادکشاورزی و محمدرضا فرزین، رییس کل بانک مرکزی از جمله اعضای هیات دولت بودند که برای شنیدن مشکلات حوزه اصناف و بازار رییس جمهور را در این مراسم همراهی کردند.

«قاسم نوده فراهانی» رئیس اتاق اصناف ایران در این دیدار اظهار داشت: بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری در سال ۱۴۰۲، هدف مهار تورم و رشد تولید است و نجات دهنده اقتصاد کشور، تولید است.

وی افزود: همانطور که استحضار دارید، تشکل‌های صنفی به عنوان بزرگترین بخش خصوصی با حدود سه میلیون و ۲۰۰ هزار واحد صنفی، ۴۰۰ اتاق اصناف و ۷۶۳۰ اتحادیه صنفی که بالغ بر یک سوم جمعیت کشور است، نقش بسزایی را در امور اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور ایفا می‌کنند. در زمان انقلاب، در دفاع مقدس و جبهه ها، کرونا و … اقدامات زیادی داشته‌اند و به درستی امام راحل (ره) اصناف را بازوان ستپر انقلاب نامیدند.

وی ادامه داد: از این ۳ میلیون واحد صنفی، ۶۰۰ هزار واحد تولیدی کوچک و متوسط داریم که تولیدکننده قطعات کارخانجات هستند و اکثر آن‌ها قبل از تحریم، تولید را رها کرده و به واردات رو آورده بودند. اما در زمان تحریم به چرخه تولید بازگشتند و امروز شاهد تولیدی‌های بسیار خوبی در کشور هستیم که قابل تقدیر هستند اما تولیدی های کوچک دیده نمی‌شوند.

رئیس اتاق اصناف ایران بیان کرد: همین دیده نشدن تولیدی های کوچک، مسائل و مشکلات دیگری را پیش می آورد که در عمل موجب تضعیف این نهاد خصوصی می‌شود؛ بهره بالای بانکی یکی از آنها است. تولیدکننده نمی‌تواند با بهره مثلا ۲۴ درصد با رقبای کشورهای همسایه رقابت کند. در صورتی که کالای تولید شده توسط آنان از نظر کیفیت مورد قبول است.

وی در ادامه به نوسانات شدید نرخ ارز اشاره و اظهار کرد: ثبات نرخ ارز یکی از عوامل تاثیرگذار بر تولید است که تولید کننده می‌تواند بر اساس آن برنامه‌ریزی کند.

نوده فراهانی تصریح کرد: وقتی نرخ ارز و مواد اولیه ثابت نیست تولیدکننده محصول خود را به صورت قطره چکانی به بازار عرضه می‌کنند که یکی از پیامدهای آن گرانی کالا است، لذا هر یک از مسئولان کشور جهت مهار تورم باید کمک کنند.

ثبات بازار، مشوق تولیدکننده در ارتقای کیفیت تولید

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: لازم به ذکر است اگر تولید رونق پیدا کند بیکاری در کشور نخواهیم داشت. ثبات بازار باعث تشویق تولید کننده به تولید کالایی با کیفیت بهتر، در درجه اول می‌تواند مورد استفاده ملت خودمان باشد و دوم موجب صادرات و خلق بازارهای جدید می‌شود.

نوده فراهانی به برخی از مشکلات اصناف اشاره و بیان کرد: در سال ۱۴۰۱ قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار بدون در نظر گرفته شدن نقش و جایگاه اتحادیه‌ها و اتاق های اصناف تصویب و با اجرای قانون فوق، وظیفه اصلی اتحادیه ها و اتاق ها نادیده گرفته و به صورت واقعی نقش آنان کم رنگ شده است. سه روز به اتحادیه ها وقت رسیدگی پرونده دادند که این مدت باید حداقل ۱۰ روز باشد.

وی گفت: در خصوص تبصره ۷ ماده ۷۲ قانون نظام صنفی خواهشمند است دستور فرمایید تا یک سوم از درآمدهای ناشی از جریمه‌های دریافتی از واحدهای صنفی به صورت کامل به حساب این اتاق واریز شود.

هماهنگی با اتاق اصناف ایران به منظور جلوگیری از مشکلات ناشی از هرگونه موازی کاری وزارتخانه ها و سازمان ها در امر نظارت بر واحدهای صنفی از دیگر مطالبات رئیس اتاق اصناف ایران از رئیس جمهور بود.

رئیس اتاق اصناف ایران به تبصره ۲ ماده ۱۸۶ قانون مالیات های مستقیم نیز اشاره کرد و گفت: مبلغ معادل یک در هزار درآمد مشمول مالیات قطعی شده را خواهشمندیم دستور فرمایید تا در جهت تقویت اتاق های اصناف در اختیارشان قرار گیرد.

روسای اتاق های اصناف و اتحادیه های تولیدی و توزیعی مدعوین این نشست بودند که تعدادی از آنان در سخنانی موانع و راهکارها خود را برای رشد فعالیت در حوزه اصناف بیان کردند.

این دیدار با توجه به نامگذاری امسال به نام «مهار تورم و رشد تولید» اهمیت مضاعفی دارد چون اصناف تولیدی در موضوع رشد تولید و اصناف توزیعی در موضوع مهار تورم نقش آفرین هستند.

از ابتدای ماه مبارک رمضان تاکنون رییس جمهور سلسله نشست‌هایی را با جمعی از خیرین و مسئولان موسسات خیریه، نمایندگان مجلس، جمعی از تولیدکنندگان و کارآفرینان برتر، جمعی از اساتید دانشگاه و دانشمندان یک درصد برتر جهان و کارگزاران دولت برگزار کرده و یک شب نیز میزبان جمعی از ایتام بوده است.