۶۰۰ شرکت فناور در حوزه علوم انسانی و صنایع خلاق ثبت شده است
۶۰۰ شرکت فناور در حوزه علوم انسانی و صنایع خلاق ثبت شده است
رهسپارفرد گفت: تاکنون ۶۰۰ شرکت فناور در حوزه علوم انسانی و صنایع خلاق ثبت شده است.

به گزارش گروه فناوری نرم و خلاق تیکنا، آئین افتتاحیه نخستین تور ملی فناوری و نوآوری در علوم انسانی و اسلامی در پارک علم و فناوری قم برگزار شد و با توجه به تصمیم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دبیرخانه ملی فناوری‌ها و نوآوری‌های علوم انسانی و اسلامی در پارک علم و فناوری قم تشکیل شده و از ظرفیت‌های این استان برای پیگیری مسائل حوزه علوم انسانی و اسلامی و خلق ظرفیت‌های جدید در این حوزه علوم استفاده می‌شود.

بر این اساس، پارک علم و فناوری قم وظیفه پیگیری مسائل حوزه علوم انسانی و اسلامی را با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌‌بنیان و واحدهای فناور در سراسر کشور برعهده دارد. در همین پیوند، این پارک ضمن ایجاد دبیرخانه دایمی با شبکه‌سازی و برقراری ارتباط موثر با سایر مراکز علمی و شرکت‌های دانش‌بنیان، ظرفیت‌های جدیدی در حوزه علوم انسانی و اسلامی را دنبال می‌کند.

رهسپارفرد، رئیس پارک علم و فناوری استان قم و رئیس دبیرخانه ملی فناوری‌ها و نوآوری‌های علوم انسانی و اسلامی در ابتدای این مراسم در گزارشی از فعالیت‌های این دبیرخانه اظهار داشت: مسئولیت دبیرخانه ملی فناوری‌ها و نوآوری‌های علوم انسانی و اسلامی  از آذرماه  سال جاری به پارک علم و فناوری استان قم واگذار شده است.

وی با اشاره به اینکه به دنبال ترویج و هم‌افزایی در عرصه علوم انسانی اسلامی بودیم، مطرح کرد: در این راستا کارگروه‌های مختلف شکل گرفت تا بتوانیم این تور را به صورت منسجم برگزار کنیم.

رئیس پارک علم و فناوری استان قم با بیان اینکه رویداد در حال برگزاری در واقع پیش درآمد یک رویداد کامل در اردیبهشت‌ ماه است، عنوان کرد: هدف مهم و حیاتی برگزاری این تور هم‌افزایی برای انسجام فعالیت‌های علوم انسانی اسلامی است.

رئیس دبیرخانه ملی فناوری‌ها و نوآوری‌های علوم انسانی و اسلامی  با اشاره به اینکه ۶۰۰ شرکت با موضوع علوم انسانی اسلامی و صنایع خلاق در دبیرخانه ثبت شده‌اند، خاطرنشان کرد: نخستین پیش نشست در ۲۷ دی‌ماه ۱۴۰۲ برگزار شد که به نتیجه رسیدیم که برای توسعه فناوری در محورهای علوم اسلامی باید تلاش و جدیت بیشتری انجام دهیم و در واقع این نشست برای رسیدن به این هدف مهم بوده است.

رهسپارفرد با بیان اینکه برای توسعه فناوری در حوزه علوم انسانی و اسلامی با بدنه دانشگاهی از جمله دانشجویان نشست‌های هم‌اندیشی برگزار کرده‌ایمِ تصریح کرد: به نظر می‌رسد برای دست‌یابی به یک مجموعه به‌ هم پیوسته و منسجم در حوزه توسعه فناوری در علوم انسانی و اسلامی باید همه بخش‌های مرتبط حوزوی و دانشگاهی را به یک انسجام واحد برسانیم.

وی با اشاره به اینکه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای دست یابی به انسجام در توسعه فناوری علوم انسانی و اسلامی تلاش می‌کند، یادآور شد: در نخستین مرحله از ظرفیت پارک‌های علم و فناوری استفاده کردیم و در ادامه این فعالیت مسنجم به دنبال شناسایی و بهره‌مندی از ظرفیت‌های دانشگاهی هستیم.

برتری جامعه اسلامی در عرصه‌های فناوری‌ از واجبات است

آیت‌الله محسن اراکی، عضو مجلس خبرگان رهبری  و از استادان حوزه علمیه قم در این آئین با بیان نکاتی در خصوص فقه فناوری، بیان کرد: وقتی می‌گوئیم فقه فناوری، دو نوع رفتار را در سطح فردی و اجتماعی بحث می‌کنیم، برای نمونه در سطح فردی بحث این است که خود فرد محقق در چه عرصه‌هایی می‌تواند ورود کند و در سطح اجتماعی هم این که حاکمیت چه مسئولیتی در مساله فناوری دارد.

وی افزود: در موضوع فقه فناوری در سطح کلان یا اجتماعی چند اصل مهم وجود دارد که عبارت‌اند از این که جامعه اسلامی باید در فناوری دست برتر را داشته باشد، یعنی این که برتری جامعه اسلامی در همه عرصه‌های فناوری‌ از واجبات حتمی است و رسیدن به مرحله خودکفایی در این بخش کفایت نمی‌کند.

این عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: اصل دیگر این است که به دست آوردن هر نوع فناوری مورد نیاز جامعه اسلامی، از واجبات است و در همین راستا بر دولت و همه نهادهای حاکمیتی واجب است که زمینه برآوردن نیازهای جامعه در حوزه فناوری را فراهم کنند.

آیت‌الله اراکی همچنین درباره چگونگی استفاده از فناوری‌های دوسویه (با کاربرد بد و خوب) نیز گفت: این نوع فناوری‌های دو سویه باید با نظارت و کنترل دستگاه‌های دولتی انجام شود تا از حرکت در مسیر آسیب‌رسان آن جلوگیری شود، این گونه علوم و فناوری‌ را نمی‌توان در اختیار عامه بدون نظارت قرار داد. حاکمیت در این راستا وظیفه صیانت از جامعه را برعهده دارد.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: معنای ولایت که برای حاکم در جامعه اسلامی به کار می‌رود به معنای قبول مسئولیت در قبال افراد جامعه است، بنابراین وقتی فناوری دوسویه است و می‌توان از آن استفاده بد کرد، حاکمیت باید به وظیفه نظارتی و کنترلی خود در این خصوص عمل و از ورود ضرر به جامعه جلوگیری کند. استفاده از فناوری‌های بد نیز به صورت کلی حرام است.