۲۰ نفر برگزیده جشنواره‌های خوارزمی شدند/ برگزاری آیین اختتامیه با حضور رییس جمهور
۲۰ نفر برگزیده جشنواره‌های خوارزمی شدند/ برگزاری آیین اختتامیه با حضور رییس جمهور
زمانیان با بیان اینکه در مجموع ۲۰ نفر در جشنواره‌های خوارزمی برگزیده شدند گفت: آیین اختتامیه این رویداد سه شنبه آینده (هشتم اسفند) با حضور رییس جمهور در سالن اجلاس سران برگزار می شود.

به گزارش گروه زیست‌بوم فناوری و نوآوری تیکنا، حسن زمانیان امروز (چهارشنبه) در نشست خبری سی و هفتمین جشنواره بین المللی خوارزمی که در بیست و چهارمین نمایشگاه رسانه های ایران برگزار شد، به موضوع پیچیدگی افتصادی پرداخت و افزود: این شاخص سه عامل دارد که شامل تحقیقات، فناوری و تجارت در کشور است.

وی مهم ترین مشکل دستیابی به این شاخص را نوآوری دانست و اظهار داشت: در تولید علم رتبه ۱۵ و در نوآوری رتبه ۵۳ را داریم که باید فاصله تحقیقات و نوآوری کاهش یابد. تحقیقات باید هدفمند باشد و منجر به دانش فنی شود تا صادرات افزایش یابد.

زمانیان تاکید کرد: در جشنواره خوارزمی سراغ محورهای پژوهشی دنیا تا سال ۲۰۵۰ رفته ایم. امسال همزمان با جشنواره خوارزمی، کنگره بین المللی فناوری و نوآوری خوارزمی روزهای ششم تا هشتم اسفند همراه با اعطای جوایز برگزار می شود.

وی یادآور شد: ۲۳۰ مقاله به دبیرخانه کنگره جشنواره خوارزمی رسید و ۱۷۶ مقاله در ۲ روز کنگره ارایه می شود. کنگره بین المللی خوارزمی میزبان برگزیدگان دوره های قبلی است تا آثار و نتایج طرح ها را در این کنگره گزارش دهند و از صنعتگران برجسته کشور هم دعوت کرده ایم‌. وزیر علوم یکی از این برگزیدگان دوره های قبلی است که در مورد طرح خود در این کنگره توضیح خواهد داد.

زمانیان در مورد سی و هفتمین جشنواره بین المللی خوارزمی نیز گفت: در مجموع ۱۴۰۵ طرح به دبیرخانه رسید، در حالی که سال گذشته ۴۸۰ طرح داشتیم که ۱۳۹ درصد افزایش دارد. همچنین در این دوره طرح های خارجی رسیده ۱۰ برابر شد؛ یعنی پارسال ۴۸ طرح از ۲۲ کشور داشتیم که امسال به ۴۸۰ طرح از ۴۷ کشور رسیده است. مبلغ جایزه هم ۱۰ برابر شده و برای برگزیدگان ایرانی یک میلیارد تومان و برای برگزیدگان خارجی ۲۰ هزار دلار است.

وی در مورد تعداد برگزیدگان نیز اظهار داشت: امسال در مجموع ۲۰ برگزیده داریم، در بخش جشنواره بین‌المللی خوارزمی ۱۲ نفر شامل هشت ایرانی و چهار خارجی، ۶ نفر در بخش جشنواره جوان خوارزمی و ۲ نفر جشنواره فناوری و نوآوری برگزیده شدند.

گفتنی است، جشنواره خوارزمی که در سال ۱۳۶۶ بنا نهاده شد، اکنون باسابقه‌ترین جشنواره علمی جمهوری اسلامی ایران است و جامعه برگزیدگان این جشنواره به اجتماعی چند هزارنفره می‌رسد. این جایزه به‌تدریج تکامل یافت و جشنواره جوان خوارزمی نیز در سال ۱۳۷۸ به آن اضافه شد.

اولین دوره جشنواره نوآوری و فناوری خوارزمی نیز سال گذشته به دیگر بخش‌های این جشنواره پیوست و این زنجیره را کامل کرد. سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، متولی برگزاری جشنواره‌های خوارزمی است و اعضای هیات‌علمی این سازمان در قالب گروه‌های مختلف تخصصی داوری اولیه را برعهده دارند.

جشنواره بین‌المللی خوارزمی در چهار محور اصلی پژوهش‌های بنیادی، طرح‌های کاربردی، طرح‌های توسعه‌ای، نوآوری و فناوری و ابتکار و در ۱۸ گروه تخصصی شامل زیست فناوری، امنیت غذایی، بحران آب و کشاورزی و منابع طبیعی، صنایع و مدیریت هوشمند فناوری، مواد، متالوژی، نانو فناوری، فناوری اطلاعات، عمران، معماری و شهرسازی، هوافضا، هنر، فناوری های شیمیایی، هوش محاسباتی و فناوری کوانتوم، مکانیک، برق و کامپیوتر و طرح موفق در تولید ملی پذیرای آثار برتر است.

علاقمندان به شرکت در سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی، دومین جشنواره نوآوری و فناوری خوارزمی و بیست و پنجمین جشنواره جوان خوارزمی از ابتدای تیر تا پایان شهریور ۱۴۰۲ می‌توانستند با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران ثبت‌نام کنند.

در سی وهفتمین جشنواره بین المللی خوارزمی امسال ۱۲ طرح برگزیده شد که جزو طرح های توسعه ای، پژوهش های کاربردی و پژوهش های بنیادی بود. طرح های توسعه ای در ۲ گروه تخصصی فناوری های شیمیایی و مهندسی مکانیک، پژوهش های کاربردی در دو گروه تخصصی در دو گروه مدیریت آب، کشاورزی و منابع طبیعی و فناوری اطلاعات و ارتباطات و پژوهش های بنیادی در گروه های تخصصی فناوری های شیمیایی، مواد، متالورژی و انرژی های نو و زیست فناوری دسته بنده شده اند.

از این تعداد طرح های برگزیده چهار طرح از کشورهای جمهوری آفریقای جنوبی، جمهوری فدرال آلمان، جمهوری ترکیه و جمهوری اسلامی پاکستان بودند.

در بخش طرح های توسعه ای در دو گروه تخصصی فناوری شیمیایی و مهندسی مکانیک رتبه اول نداشت و سه نفر رتبه های دوم و سوم را کسب کردند.

همچنین در بخش پژوهش های کاربردی سه نفر حایز رتبه شدند، یک نفر رتبه اول و یک نفر رتبه سوم در مدیریت آب، کشاورزی و منابع طبیعی همچنین در گروه فناوری اطلاعات و ارتباطات یک نفر رتبه دوم را به دست آورد.

افزون بر این، در بخش پژوهش های بنیادین ۶ نفر برگزیده شدند که ۲ نفر ایرانی و چهار نفر از کشورهای یادشده خارجی شامل آفریقای جنوبی، آلمان، ترکیه و پاکستان هستند.

در این بخش در گروه تخصصی فناوری های شیمیایی دو نفر از ایران رتبه اول و رتبه سوم را کسب کردند.

همچنین در دومین جشنواره فناوری و نوآوری خوارزمی ۲ نفر برگزیده شناخته شدند، یک نفر رتبه دوم در گروه تخصصی مهندسی برق و کامپیوتر و یک نفر رتبه سوم مهندسی مکانیک را کسب کردند.

ایرنا