۲۰ درصد از مسیرهای بزرگراهی تهران ترمیم می‌شود/ فرونشست در بزرگراه آزادگان
۲۰ درصد از مسیرهای بزرگراهی تهران ترمیم می‌شود/ فرونشست در بزرگراه آزادگان
مدیرعامل سازمان مهندسی و عمرانی شهرداری تهران با بیان اینکه در تهران حدود یکهزار کیلومتر بزرگراه داریم، گفت: امسال حدود ۲۰ درصد از سطح بزرگراهی را با ۳۱۰ هزار تن آسفالت بهسازی و ترمیم می‌شود.

به گزارش گروه جامعه تیکنا، مسعود حق لطفی روز دوشنبه در بازدید خبرنگاران از آسفالت‌ریزی در بزرگراه آزادگان گفت: بزرگراه آزادگان یکی از پرترافیک‌ترین مسیرهای بزرگراهی تهران است چون کمربندی اصلی تهران هنوز تکمیل نشده است؛ این مسیر نقش برون شهری ایفا می‌کند و به همین دلیل نوع ترافیک آن متمایز از درون شهری است.

حق لطفی افزود: بر اساس طرح‌های مطرح شده روشی که برای تثبیت و لکه‌گیری طرح پیشنهاد دادیم روش تثبیت بستر با سیمان است و تقریبا در هر مترمربع ۳۵ کیلوگرم سیمان استفاده می‌شود و بعد از بتن تثبیتی ۲ لایه آسفالت استفاده می‌کنیم که عمر مفید آن ۱۰ سال است.

وی با بیان اینکه اعتبار این طرح ۱۰۰ میلیارد تومان است، افزود: مدت زمان اجرای طرح حدود یک سال است که ظرف ۶ ماه به اتمام می‌رسد و در واقع اواخر مهر یا اوایل آبان کل مسیر ۹ کیلومتری را تحویل شهروندان می‌دهیم.

به گفته حق لطفی، اکنون نیز از ۱۶ قطعه ۲ قطعه را تکمیل کردیم از سوی دیگر این ترافیک که به دلیل انجام عملیات آسفالت‌ریزی در محور آزادگان ایجاد می‌شود تقریبا تا ۶ ماه دیگر پابرجاست.

وی با بیان اینکه ۹ کیلومتر مسیر آزادگان به دلیل فرونشست و خرابی زیاد مورد بازسازی قرار گرفته است، افزود: تردد زیاد و بار سنگین غیرمجاز عامل این اتفاق است. عمده دلایل تخریب سازه‌های شهرداری این است که مجموع وزن کامیون‌ها حدود ۴۰ تن خالص است که این غیرمجاز است.

حق لطفی ادامه داد: سیمان مقاومت بالاتری دارد و به همین دلیل از این روش در ریختن آسفالت این ۹ کیلومتر استفاده شده است. مواد ترکیبی این آسفالت، سیمان، مخلوط آسفالت موجود و خاک زیر بستر است.

مدیرعامل سازمان مهندسی و عمرانی شهرداری تهران تاکید کرد: در نظر داریم که امسال یک و نیم میلیون تن آسفالت تولید و در در معابر اصلی بزگراهی و خیابان‌ها و معابر تهران پخش کنیم.