۱۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای تسهیلات خوداشتغالی اختصاص یافت
۱۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای تسهیلات خوداشتغالی اختصاص یافت
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی، از اختصاص ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار مصوب تسهیلات خوداشتغالی توسط شورای عالی اشتغال به استان‌ها و مشخص شدن سهم هر استان از این طرح خبر داد.

به گزارش گروه زیست‌بوم فناوری و نوآوری تیکنا، دانشگاه جامع علمی کاربردی روز سه شنبه اعلام کرد: حسین بلندی در سفر به استان همدان و دیدار با علیرضا قاسمی فرزاد استاندار استان همدان، آیت اله شعبانی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان، ضمن اعلام این خبر، خواستار تعریف فرآیندی شد که استفاده‌کنندگان از این تسهیلات، دوره‌های مهارتی متناسب هر شغل را در دانشگاه جامع علمی‌کاربردی در قالب دوره‌های  کوتاه مدت دارای صلاحیت حرفه ای بگذرانند.

در این دیدار که در محل استانداری همدان برگزار شد، بلندی با اشاره به سیاست‌های پشتیبان دوره مدیریت قبلی خود در دانشگاه جامع علمی کاربردی، تاسیس هزار تعاونی با مشارکت دانش‌آموختگان و هدایت تسهیلات اشتغال‌زایی به سمت این تعاونی‌ها را از مهمترین این اقدامات برشمرد و اظهار داشت: با بهره‌مندی از تجارب قبلی به دنبال احیا و بازآفرینی ماموریت‌های دانشگاه هستیم.

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی از دیگر کارهای حائز اهمیت دوره گذشته مدیریتی خود را تاسیس مراکز آموزش علمی‌کاربردی صنعتی و تدوین برنامه‌های درسی متناسب برای رفع نیازهای آموزشی مشاغل مرتبط با آن اعلام کرد.

بلندی افزود: در نتیجه این اقدامات، شورای عالی اداری در سال ۱۳۹۰ به منظور ایجاد انسجام تشکیلاتی در ساختار دولت، جلوگیری از انجام فعالیت‌های موازی، کاهش هزینه‌ها و معطوف ساختن منابع دستگاه‌های اجرایی به اجرای مأموریت‌های اصلی و قانونی محوله و ارتقای سطح علمی مؤسسات آموزشی و پژوهشی مقرر کرد دستگاه‌های اجرایی کشور با تجمیع یا ادغام مؤسسات موجود، درخصوص ایجاد یک مؤسسه آموزش علمی‌کاربردی اقدام کنند و تمامی تجهیزات موجود خود را برای تربیت تکنسین و نیروی کار ماهر مطابق سیاست‌ها، ضوابط و برنامه‌های این دانشگاه در اختیار قرار دهند.

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: پس از این مصوبه و در حالی که ضرورت مهارت‌های شغلی و صلاحیت حرفه‌ای با تصویب قانون نظام جامع آموزش و تربیت فنی، حرفه‌ای و مهارتی در سال ۱۳۹۶ در کانون توجه همه قرار گرفته بود، شورای عالی اداری در اقدامی غافلگیر کننده تمامی مراکز وابسته به دستگاه های اجرایی کشور را تعطیل کرد. با این تصمیم مشکلات عدیده‌ای برای آموزش‌های مهارتی مستقر در محیط واقعی کار به لحاظ دسترسی به تجهیزات و امکانات به روز و تجارب شغلی مرتبط به وجود آمد. هر چند در دوره مدیریتی جدید تلاش شد با تدوین طرح‌های توانمندسازی تا حدودی این نقیصه برطرف شود.

بلندی در ادامه اظهار داشت: با شروع مسئولیت مجدد اینجانب در دانشگاه جامع علمی‌کاربردی، به عنوان اولین چالش، احیای مراکز آموزش علمی‌کاربردی در شرف تعطیلی با اجرای طرح آمایش آموزش عالی علمی‌کاربردی مورد توجه قرار گرفت که ضمن حذف کدرشته محل‌های فاقد تقاضا و نیاز بازار، رشد ۲۵ تا ۳۰ درصدی پذیرش دانشجو را به ارمغان آورد.

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی دومین چالش را موضوع صلاحیت حرفه‌ای عنوان کرد و گفت: این فرآیند در گذشته به صورت کامل به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی واگذار شده بود که پس از جلسات فراوان و پیگیری‌های مستمر، چارچوب صلاحیت حرفه‌ای با رعایت حیطه مجریان مصوب شد که از سطح ۱ تا ۳ مربوط به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای و از سطح ۴ تا ۸ مربوط به آموزش عالی است.

بلندی، پیروی از فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه آموزش‌های مهارتی و دستور رییس جمهور در حمایت از طرح‌های اشتغال‌زایی را از مهمترین برنامه‌های دانشگاه جامع علمی کاربردی در ترویج و توسعه آموزش‌های مهارتی دانست.

وی با اشاره به تصویب ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار مصوب تسهیلات خوداشتغالی توسط شورای عالی اشتغال به استان‌ها و مشخص شدن سهم هر استان از این طرح، خواستار تعریف فرآیندی شد که استفاده‌کنندگان از این تسهیلات، دوره‌های مهارتی متناسب هر شغل را در دانشگاه جامع علمی‌کاربردی در قالب دوره‌های کوتاه مدت دارای صلاحیت حرفه ای بگذرانند.

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی در ادامه، داعش بیکاری را یکی از مشکلات مهم کشور دانست و وظیفه جهادی و شبانه‌روزی همگان را تلاش برای رفع این معضل برشمرد.

بلندی برنامه‌های این دانشگاه را در راستای عمل به منویات مقام معظم رهبری و رفع دغدغه‌های معظم له پیرامون بهبود اشتغال دانش‌آموختگان تشریح و خواستار مشارکت همه دستگاه های اجرایی کشور علی الخصوص روحانیت معظم در تبیین و ترویج آموزش‌های مهارتی برای ایجاد اشتغال پایدار در کشور شد.

وی اظهار داشت: یکی از اقدامات جهادی ملی امسال این دانشگاه برنامه‌ریزی شغلی برای پذیرفته شدگان دوره‌های علمی‌کاربردی است به نحوی که با مشروط کردن مجوز تاسیس مرکز به تضمین اشتغال پذیرفته‌شدگان در حین تحصیل یا پس از فراغت، شرایطی فراهم می‌شود تا به نیازهای تخصصی مشاغل در ارایه آموزش‌ها توجه ویژه شود.

بلندی همچنین تبدیل شدن مراکز آموزش علمی‌کاربردی به مرکز کاریابی تخصصی را یکی دیگر از اقدامات مهم دانشگاه جامع علمی کاربردی در جهت تحقق این هدف عنوان کرد.

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی طرح آباد را از برنامه های پیش‌روی دانشگاه جامع علمی کاربردی برای همکاری در رفع معضل ضعف مهارت دانش‌آموختگان و بیکاری عنوان کرد و افزود: دانشگاه جامع علمی‌کاربردی به منظور مهارت‌افزایی و ارتقای توان اشتغال‌پذیری دانش‌آموختگان فاقد مهارت، طرح آباد (آموزش برای اشتغال دانش آموختگان دانشگاه ها) را تدوین کرده است. براساس این طرح، دانش آموختگان زیر نظام نظری با گذراندن یک یا دو دوره کوتاه مدت مهارتی تخصصی در محیط کار واقعی، توانمندی لازم برای ورود به بازار کار را به دست خواهند آورد.

در ادامه این دیدار، علیرضا قاسمی فرزاد استاندار همدان، راه برون رفت از معضل فعلی اشتغال را توجه به آموزش علم توام با مهارت برشمرد و گفت: کار بدون علم و دانش و علم بدون مهارت، می تواند باعث اتلاف منابع و هزینه شود.

استاندار همدان در ادامه اظهار داشت: کار دانشگاه جامع علمی کاربردی در زمینه آموزش علم و همزمان با مهارت دارای اثرات مثبت در ارتقای تولید و بهره وری و افزایش راندمان شده است.

قاسمی فرزاد خواستار حضور پررنگ و فعال دانشگاه جامع علمی‌کاربردی استان همدان در شوراهای مرتبط با اشتغال استان شد و فعالیت این دانشگاه را مکمل فعالیت سایر ارگان‌های استان از جمله سازمان جهادکشاورزی، سازمان صمت و سازمان فرهنگی و گردشگری استان دانست که برای افزایش کیفیت و بهره‌وری مشاغل نقش‌آفرینی می‌کنند.

استاندار همدان افزود: اگر کارفرمای دریافت کننده تسهیلات، مکلف باشد در ازای تسهیلاتی که دریافت می‌کند افراد شاغل در آن مجموعه را برای آموزش و کسب مهارت لازم به دانشگاه جامع علمی‌کاربردی معرفی کند تا در کنار مهارت، علم و دانش را هم داشته باشد و یک کارگر ساده را به یک کاردان و تکنسین متخصص ارتقا دهد، علاوه بر افزایش بهره‌وری و جبران هزینه‌های انجام شده، آورده مناسبی را در اختیار کارفرما قرار خواهد داد.

وی تصریح کرد: این کار، از طرفی باعث افزایش اعتماد به نفس و احساس مفید بودن در کارگر می‌شود و در نهایت افزایش رضایتمندی شغلی و ارتقا رفاه اجتماعی خانواده را همراه دارد.

قاسمی فرزاد با استقبال از برنامه‌های دکتر بلندی نگاه و رویکرد استانداری همدان را به بحث اشتغال، نگاه علمی و مهارتی دانست و آمادگی همکاری همه جانبه را با دانشگاه جامع علمی‌کاربردی اعلام کرد.

در ادامه این دیدار، آیت اله شعبانی، نماینده ولی فقیه در استان همدان، با استقبال از طرح های دانشگاه جامع علمی کاربردی در اجرای منویات مقام معظم رهبری، مبارزه با بیکاری را نیازمند کار جهادی دانست که وظیفه همه اقشار جامعه علی‌الخصوص روحانیت است.

آیت الله شعبانی با بیان اینکه در فرهنگ اقتصادی جامعه نیازمند تغییر هستیم، به ضرورت تربیت نیروی مولد در جامعه و پرهیز از تربیت نیروی پشت میزنشین در دانشگاه‌ها اشاره کرد.

امام جمعه همدان با اشاره به تأکید اسلام مبنی بر تولید حداکثری و لزوم ترویج این نگاه در جامعه اظهار داشت: متاسفانه در نظام تعلیم و تربیت فعلی، نیروها مبتنی بر نیازهای جامعه تربیت نمی‌شوند که لازم است این مهم به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.

نماینده ولی فقیه در استان همدان با بیان این موضوع که از جوانی که آموزش واقعی را ندیده، چگونه می‌توان انتظار تولید و ثروت را داشت، عنوان کرد: نباید سرمایه چندین ساله جوانان صرف مسائلی شود که خروجی آن، انتظار پشت میز نشینی باشد و فرهنگ جامعه باید به این واقعیت برسد که امروز تولید ثروت در ذهن و مغز انسان‌ها است نه در نفت که البته این امر، وظیفه دانشگاه جامع علمی کاربردی را بیش از پیش سنگین کرده است.

در این دیدار، فرشاد مسعودیان سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان همدان، رضانیا معاون سیاسی و امنیتی استانداری همدان و روسای ادارات واحد استانی همدان نیز حضور داشتند.