«یکی بود یکی نبود» روایت‌ ادبیات کهن ایران در قالب سریال نمایشی
«یکی بود یکی نبود» روایت‌ ادبیات کهن ایران در قالب سریال نمایشی
تهیه‌کننده و کارگردان سریال (یکی بود یکی نبود) گفت: هدف ما از ساخت و تولید این سریال تلویزیونی مروری بر ادبیات کهن و قصه‌های ایرانی است.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر تیکنا، شهرام قدیری، تهیه کننده و کارگردان مجموعه سریالی «یکی بود یکی نبود» در خصوص تولید این سریال تلویزیونی گفت:  هدف ما از ساخت و تولید این سریال تلویزیونی مروری بر ادبیات کهن و قصه‌های ایرانی است. طی مطالعات فراوانی که اخیرا انجام شده بسیاری از ایرانی‌هایی که خارج از کشور زندگی می‌کنند فرزندانشان بیش از زبان فارسی،  زبان‌های دیگر را مسلط هستند علاوه بر آن در کشور خودمان نیز آن طور که باید و شاید در خصوص قصه‌های ایرانی فعالیت چندانی صورت نمی‌گیرد، بحث زبان فارسی وادبیات کهن ایرانی  بطور کل فراموش شده و از این رو تصمیم گرفتیم قصه‌های ایرانی را در قالب نمایشی روایت کنیم.

وی افزود:  آثار برگزیده از منابعی نظیر کلیله دمنه، منطق الطیر، مثنوی معنوی، دیوان پروین اعتصامی، جوامع الحکایات و دیگر آثار ادبیات کهن خواهد بود .

قدیری همچنین گفت: طراحی لباس و صحنه‌ها به صورت المان خواهد بود اما برگرفته از معماری و طراحی پوشاک اصیل ایرانی است و تا کنون بیش از ۱۵۰ دست لباس برای بازیگران این سریال طراحی و دوخته شده که آرشیو ارزشمندی خواهد بود.  ما در حدود ۴ ماه ، تقریبا    ۶ هزار کودک را در تهران و سایر شهرها استعدادیابی کردیم و از این میان ۲۰ استعداد درخشان را کشف کرده و به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

سحر حاتمی مدیر تولید  و مجری طرح این مجموعه  نیز عنوان کرد: تولید آثار ادبی و نمایشی ادبیات کهن، بانیِ فرهنگی و حمایتی ندارد، این اثر را برحسب علاقه خود و کمبود محتوای ارزشمند در حوزه کودک تولید کرده‌ایم و صرفا جنبه  معنوی آن برایمان ارزشمند بوده که با هزینه بسیار زیادی برای تولید این اثر مواجه هستیم .

وی  با بیان‌اینکه برای اولین بار، این داستان‌ها توسط بازیگران و ستاره‌های کوچک ایفای نقش می‌شود، گفت: بازیگر و راوی این مجموعه ، محمد مسلمی است  که سال‌ها در نقش‌های مختلف و محبوب برای کودکان از جمله عمو فیتیله و بسیاری از کاراکترها در سریال‌ها و فیلمها ایفای نقش کرده است .

گفتنی است؛  تهیه کننده و کارگردان و مدیر هنری این سریال  شهرام قدیری و مدیر تولید، مجری طرح و مشاور تهیه سحر حاتمی است، پیش از این نیز این گروه، سریال راز یک پرونده  در شبکه اول سیما، مجموعه تلویزیونی نقطه طلایی، پروژه سینمایی عملیات الفا، شیخ مدرس و بسیاری دیگر از فیلم‌ها و سریال‌ها را تهیه کرده‌اند.

بازیگران اصلی و ستاره‌های کوچک این سریال نیز ؛ یاسین اسدی،آرش دهقان، سام وزیری، آریا شاه علی، پانیسا راشدی، بنیتا اشراقی و عرشیا امینیان هستند.

نیکان ناد علی زاده، ایلیا نجار زاده، یسنا عرفانی، محمد متین محمدی، اهورا عرفانی، دلوین عباسی، نفس جمالیان، مهدیار  راستین فر، فرهان امین الرعایا، دانیال خیابانی فر، باران شفیعی، باران نظری، محمدصدراعزیزی، ارمیا نقدعلیزاده، آراد غفاری_آدرین یزدی_حانیه قنبرنیا، تریسا دمیرچلی، پریناز حسنلو، آرتیمان یزدانی، ملکا جاوید تجریشی، آروین محقق، ملینا محسنی_فراز احمدی، اریو میرزاخانی، آناهیتا رضا سلطانی، سامیار تقی زاده، مهدیار نظری، پارمیس پارسیان سایر بازیگران این مجموعه نمایشی هستند.

مشاور کارگردان این مجموعه محمد مسلمی است، نویسنده محمد رضا یوسفی، دستیار اول و برنامه ریز مهدی مسلمی، دستیار دوم کارگردان محمد اسمعیلی ، آهنگساز محمد رضا چراغعلی، حمید غلامعلی، مشاور آموزشی کودک سیده حاجر زرگر، طراحی لباس مینا شهابی ومبینا باقری ، دوخت و آماده سازی لباس‌ها انسیه صلحی، طراحی گرافیک، لوگو و پوستر میثم جعفری نژاد، تامین لباس عرفانی (تولیدی ورسا)، طراحی صحنه شهرام قدیری و سحر حاتمی، پشتیبانی تامین حمید رضا عرفانی است و آرش ظفری مشاور اراضی عباس آباد و محمد رضا پارسیان، روابط عمومی شهرداری اراضی عباس آباد در این مجموعه همکاری می‌کنند.

انتهای پیام‌/