گیاه دانه‌انداز الهام‌بخش ساخت ربات‌های جهنده بهتر
گیاه دانه‌انداز الهام‌بخش ساخت ربات‌های جهنده بهتر
گیاهی موسوم به فندق جادوگر مهارت کاملاً منحصر به فردی دارد که از آن می توان برای ساخت انواع ربات های جهنده استفاده کرد.

به گزارش گروه فناوری کشاورزی تیکنا، گیاه فندوق جادوگر یا افسونگر قادر است دانه‌های خود را با سرعت ۹ متر در ثانیه بیرون آورده و پرتاب کند. دانشمندان اکنون می‌دانند که این گیاه چگونه این کار را انجام می‌دهد، و معتقدند یافته‌های آنها می‌تواند برای ساخت ربات‌ها به کار گرفته شود.

گروهی از محققان دانشگاه دوک کارولینای شمالی کار خود را با ضبط ویدئویی از عملکرد سه گونه فندق جادوگر آغاز کردند، زیرا کپسول های میوه گیاه مذکور دانه های خود را بیرون می ریخت. با توجه به این واقعیت که دانه ها تنها در نیم میلی ثانیه به حداکثر سرعت خود می رسند، فیلم باید با سرعت ۱۰۰۰۰۰ فریم در ثانیه گرفته می شد.

فیلم بسیار آهسته حاصل نشان داد که با خشک شدن کپسول‌های میوه، آنها مانند یک تکه چوب تغییر شکل‌دهنده به سمت داخل پیچ می‌خورند و کناره‌های هر دانه بسته‌شده را از پشت فشار می‌دهند. هنگامی که تنش به یک آستانه خاص رسید، بذر به بیرون جهش می کند. این فرایند شبیه به آن است که یک دانه هندوانه را با فشار دادن آن بین انگشتانتان بیرون بیاورید.

جالب اینجاست که مشخص شد اگرچه سنگین‌ترین دانه‌ها ۱۰ برابر سبک‌ترین آنها وزن داشتند، اما همه آنها تقریباً با سرعت یکسان جهش می‌کردند. این بدان دلیل بود که در گیاهانی که دانه‌های بزرگ‌تری داشتند، کپسول‌های میوه به نسبت بزرگ‌تر بودند و به آنها اجازه می‌داد انرژی کشسانی بیشتری تولید و ذخیره کنند.

به گفته محققان، از این فناوری می توان برای بهبود طراحی فنرهای مصنوعی استفاده کرد، مانند آنهایی که در ربات های پرش کوچک استفاده می شود.

پایان پیام/