گلایه مستاجران از قیمت رهن واحدهای نوسازی شده!
گلایه مستاجران از قیمت رهن واحدهای نوسازی شده!
مستأجران گله‌مند از افزایش رهن خانه‌های نوسازی شده در بافت‌های فرسوده هستند به طوری‌که دیگر بودجه‌شان برای تهیه خانه در بافت‌های فرسوده هم نمی‌رسد.

به گزارش گروه اقتصاد ایران و جهان تیکنا، در روز افتتاح ۵۰۰۰ واحد مسکونی نوسازی شده در بافت‌های فرسوده در سراسر کشور، مستأجران در بافت‌های فرسوده تهران معترض به افزایش بی اندازه رهن و اجاره واحدهای نوسازی شده در تهران شده بودند.

یکی از مستأجران گفت که رهن برخی از واحدهای نوسازی شده به ۸۰۰ میلیون تومان در سال رسیده است در صورتی که این واحد قبل از اینکه نوسازی شوند نهایت ۲۰۰ میلیون تومان بوده اند به همین دلیل از وزیر تقاضا کرده است که یا بافت‌های فرسوده را نوسازی نکند یا اگر این امر انجام می‌شود کانکس‌هایی برای مستأجران خانه‌های بافت فرسوده در نظر بگیرد چرا که بعد از نوسازی قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند و مردم توان اجاره این واحدها را ندارند.

یکی دیگر از این اهالی گفت: مستأجران واحدهای ناوسازی شده قبل از نوسازی بافت‌های فرسوده با ۵۰ میلیون تومان رهن و مقداری اجاره راحت می‌توانستند یک اتاق از یک خانه بزرگ را اجاره کنند اما بعد از نوسازی دیگر حتی با ۲۰۰ میلیون تومان هم نمی‌توانند یک خانه رهن کنند به طوریکه حتماً باید مقداری اجاره پرداخت کنند.

به گفته اهالی به یکی از مشاورین املاک سری زدیم تا کمی از قیمت‌ها مطلع شویم که این مشاور املاک گفت: واحدهای نوسازی شده با توجه به اینکه کلید نخورده هستند و تمام امکانات را دارند با قیمت‌های قبلی دیگر اجاره داده نمی‌شود مگر واحدهایی که مستأجر داشتند و مستأجر به دلیل نوسازی مجبور شده به مدت معلومی جایی که صاحبخانه گفته برود تا خانه تکمیل شده برگردد آن هم سر مهلت قرارداد قطعاً صاحبخانه قیمت جدید را اعلام می‌کند در این محدوده خانه‌های نوسازی شده از ۲۰۰ میلیون تومان رهن و کمی اجاره به مستأجران ارائه می‌شود.

گفتنی است، نوسازی بافت‌های فرسوده برای مردم دردسر شده است به نظر می‌رسد با این شرایط وزیر راه و شهرسازی قبل از شروع عملیات نوسازی باید به فکر مستأجران و احتمال افزایش اجاره بها در این بافت‌ها می بود.

منبع: مهر