گزارش کلاهبرداری‌های رمزارزی منتشر شد
گزارش کلاهبرداری‌های رمزارزی منتشر شد
کلاهبرداران رمزارزی سالانه میلیاردها دلار سرمایه معامله‌گران بازار ارزهای دیجیتال را سرقت می‌کنند و جدیدترین گزارش منتشر شده از سوی دولت آمریکا جزئیات این کلاهبرداری‌ها را نشان می‌دهد.

به گزارش گروه باشگاه رمزارز تیکنا، یک مقام عالی رتبه آمریکا خبر از اقدام جدی وزارت دادگستری این کشور علیه پلتفرم‌های معاملات رمزارزی و پروژه‌های کلاهبرداری و نامعتبر داد. در سال ۲۰۲۲ حدود ۲.۵ میلیارد دلار کلاهبرداری در فضای دیفای انجام شده است.

یون یانگ چوی (Eun Young Choi)، مدیر تیم ملی نظارت بر ارزهای دیجیتال (NCET) اعلام کرد که سازمان او به طور جدی تلاش می‌کند تا با گروه‌ها، پلتفرم‌ها و شرکت‌هایی که به مجرمان بازار رمزارزها کمک می‌کنند، مبارزه کند. او حتی اذعان داشت بسترها و مجموعه‌هایی که چشم خود را بر تخلفات و سوءاستفاده‌ها ببندند، به شدت جریمه خواهند شد.

همچنین این مدیر ارشد صریحاً پروژه‌ها و تیم‌هایی که به روش قصاب خوک (pig butchering) اقدام به کلاهبرداری می‌کنند را تهدید کرد. در روش pig butchering کلاهبردار قبل از انجام جرم، رابطه‌ای طولانی و اعتمادساز با قربانی خود ایجاد می‌کند.

تیم NCET توسط وزارت دادگستری آمریکا (DOJ) در اکتبر ۲۰۲۱ تشکیل شد. یانگ چوی که از فوریه ۲۰۲۲ مدیر این تیم است، بیش از یک دهه سابقه فعالیت در وزارت دادگستری آمریکا را دارد.

چوی تصریح کرد که تمرکز او بر هکرها و سوءاستفاده‌کنندگان پروتکل‌های دیفای و پل‌های بلاکچین است. او کره شمالی را مرکز جرایم رمزارزی می‌داند. بسیاری از کارشناسان بر این باورند هکرهای این کشور آسیایی در سال ۲۰۲۲ حدود ۶۳۰ میلیون تا ۱ میلیارد دلار سرمایه شهروندان آمریکایی را به سرقت برده‌اند. طبق گزارش‌ها، کاربران اهل کره شمالی در لیست جرایم رمزارزی پیشتاز هستند.

گزارش‌های مجله اینترنتی فوربس (Forbes) نشان می‌دهد که در سال گذشته بیش از ۱۲۵ هک در دنیای کریپتو اتفاق افتاده است. پنج هک برتر این لیست در پروتکل‌های دیفای رخ داده و حدود ۱.۴۸ دلار از ۳ میلیارد دلار خسارت وارده‌شده در سال ۲۰۲۲، مربوط به همین ۵ مورد است.

در ابتدا تیم NCET تمرکزش را بر صرافی‌های رمزارزی و پلتفرم‌های تجمیعی قرار داده بود اما به نظر می‌رسد که آمارهای منتشرشده نظر این گروه نظارتی و قضایی را تغییر داده است. بنا بر گزارش FBI آمریکایی‌ها در سال ۲۰۲۲ حدود ۱۰ میلیارد دلار از دارایی‌هایشان را در کلاهبرداری‌های آنلاین از دست داده‌اند.

انتهای پیام/