گردش مالی شرکت‌های دانش‌بنیان به ۳۵۰ هزار میلیارد ریال رسید
گردش مالی شرکت‌های دانش‌بنیان به ۳۵۰ هزار میلیارد ریال رسید
معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: عملکرد موفق شرکتهای دانش‌بنیان منجر به گردش مالی ۳۵۰ هزار میلیارد ریالی این شرکتها طی سال گذشته در کشور شد که این رقم باید با برنامه‌ریزی مناسب افزایش پیدا کند.

به گزارش گروه اقتصاد دانش‌بنیان تیکنا، سجاد محمدعلی‌نژاد روز چهارشنبه در نخستین نشست ملی انتقال تجربه در حوزه تجاری سازی فناوری در پارک علم و فناوری خراسان رضوی افزود: باید بتوانیم توسعه مالی و تجاری شرکت‌های دانش‌بنیان را با توسعه بازار و ارتباط با دستگاه های بزرگتر که خریدار این دستاوردها هستند، افزایش دهیم.

وی ادامه داد: بنگاههای بزرگ می‌توانند مشکلات خود را در اختیار پارک های علم و فناوری قرار دهند و آنها با ایجاد تعامل با شرکت‌های مختلف و ائتلاف آنان با یکدیگر در قالب کنسرسیومی که با استفاده از ابزارهای قانونی در اختیار پارک ها قرار دارد، مشکلات بنگاهها را به شبکه دانش و فناوری متصل کنند.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: ایجاد پارک های منطقه‌ای و موضوعی می تواند فرصت‌های جدیدی را خلق و ارتباط بین بنگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان را به خوبی هدایت کند تا ایجاد شبکه سازی منجر به خلق ثروت در کشور شود.

او بیان کرد: این انتظار وجود دارد تا پایان نامه‌های دانشگاهی به عنوان یک طرح پژوهشی نگریسته نشود، بلکه به عنوان ایجاد محیطی برای پرورش ایده ها برای رسیدن به بازار، مشاوره های مناسب را برای رسیدن به خلق ایده‌های موثر در دانشگاه فراهم کند.

به گفته وی؛ از سوی دیگر با ایجاد مالکیت فکری ارتباط مناسبی با شرکت های فناور و دانش بنیان برقرار شود تا ایده‌ها منجر به حل مشکلات در جامعه و کشور شود.

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی نیز گفت: برخی از شرکت‌های این پارک در سطح بین‌الملل مطرح هستند و توانسته اند درصدی از بازار بین‌المللی را از آن خود کنند.

مسعود میرزایی افزود: پیگیری ایجاد پردیس های مشترک در دستور کار است و در جدیدترین اقدام قرارداد همکاری برای استفاده از حدود یک هزار متر مربع از دانشگاه پیام نور مشهد به امضا رسید.

وی ادامه داد: این پارک به عنوان تاثیرگزار در حوزه تامین مالی و فناوری در سال گذشته شناخته شد و سعی دارد تا تجربیات خود را با دیگران به اشتراک بگذارد، زیرا توسعه بازار و تجاری‌سازی به عنوان یکی از برنامه های پارک برای حل مشکلات شرکت های دانش بنیان و فناور است.

نخستین نشست ملی انتقال تجربه در حوزه تجاری سازی فناوری، طی روزهای ۲۶ و ۲۷ مهرماه در پارک علم و فناوری خراسان رضوی در حال برگزاری است.