کنترل وضعیت ماهواره‌ها با حسگر خورشیدی ایرانی
کنترل وضعیت ماهواره‌ها با حسگر خورشیدی ایرانی
فناوران یک شرکت دانش بنیان ایرانی موفق به ساخت حسگر خورشیدی دیجیتال دو محوره شدند که در کنترل وضعیت ماهواره‌ها استفاده می‌شود.

به گزارش گروه فناوری‌ اطلاعات تیکنا، شرکت حجت فناور پژوه در سال ۱۳۸۷ با هدف پژوهش، توسعه فناوری و تولید سامانه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری متداول و به روز در حوزه علوم و مهندسی تأسیس‌شد و در حال حاضر به طور خاص در حیطه تجهیزات الکترونیک، برق و نرم افزار فعالیت می کند.

طراحی و ساخت سامانه مونیتورینگ سیگنال های ماهواره، طراحی و ساخت رادار برد کوتاه، طراحی و ساخت رادار لیزری برد کوتاه، طراحی و ساخت آشکارساز ادوات الکترونیکی و فلزات NLJD، طراحی و ساخت آنتن باند عریض ۱۰۰ تا ۵۰۰ مگاهرتز، انواع تقویت‌کننده‌های توان در باندهای مختلف و انواع بالاست لامپ از دستاوردهای این شرکت دانش بنیان است.

حسگر خورشیدی دیجیتال دو محوره، یکی از محصولات جدید این شرکت است که در یازدهمین نمایشگاه ایران‌ساخت رونمایی شد.

علی اکبر واحدی زارچ مدیرعامل شرکت حجت فناور پژوه در خصوص این دستاورد گفت: دستگاه حسگر خورشیدی دیجیتال دو محوره، راستای بردار موقعیت خورشید را در دستگاه مختصات منطبق بر بدنه خود محاسبه می‌کند. در ادامه اطلاعات موقعیت خورشید استخراج شده از حسگر خورشیدی، می‌تواند به منظور جهت‌یابی در فرایند کنترل وضعیت ماهواره مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: انواع حسگرهای خورشیدی از دقت‌های بسیار بالا تا دقت های معمولی، با توان های مصرفی و ابعاد متفاوت تولید شده‌اند که کاربردهای فضایی وسیعی دارند به طوری که امروزه به یک جزء تفکیک ناپذیر در فرآیند ADCS ماهواره ها تبدیل شده‌اند.

مدیرعامل شرکت حجت فناور پژوه خاطرنشان کرد: حسگر خورشیدی ایران‌ساخت همه استانداردهای اروپا را کسب کرده و حتی در بعضی از پارامترها از نمونه های مشابه خارجی پیشی می‌گیرد.

واحدی زارچ یادآور شد: ظرفیت تولید حسگرهای خورشیدی در این شرکت ۵۰ عدد در سال و هزینه ساخت هر حسگر بین هزار تا پنج هزار دلار است. این در حالی است که هزینه خرید نمونه‌های مشابه خارجی این محصول تقریبا ۱۲ هزار دلار است و با بومی سازی این محصول بیش از ۵۰ درصد صرفه‌جویی ارزی رقم خورده است.

گفتنی است، یازدهمین نمایشگاه بین المللی تجهیزات، مواد آزمایشگاهی و تست آزمون پیشرفته ایران ساخت متشکل از ۳۶۶ شرکت فناور و با ارائه ۱۰ هزار و ۵۰۰ محصول نوآورانه به همت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری از ۱۲ تا ۱۵ دی ماه جاری در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد.