کنترل هوشمند گلخانه از طریق تلفن همراه ممکن شد
کنترل هوشمند گلخانه از طریق تلفن همراه ممکن شد
یک شرکت دانش بنیان راهکاری برای هوشمندسازی گلخانه ارائه کرده‌است که طی آن پایش های لحظه‌ای پارامترهای گلخانه‌ای، کنترل کاملا خودکار تجهیزات گلخانه و تحلیل و بررسی اطلاعات مرتبط با کشت را تنها با استفاده از تلفن همراه، پیش می برد.

به گزارش گروه فناوری کشاورزی تیکنا، یک شرکت دانش بنیان راهکاری برای هوشمندسازی گلخانه ارائه کرده‌است که طی آن پایش های لحظه‌ای پارامترهای گلخانه‌ای، کنترل کاملا خودکارتجهیزات گلخانه و تحلیل و بررسی اطلاعات مرتبط با کشت را تنها با استفاده از تلفن همراه، پیش می برد.

این محصول از یک گیت وی (گیرنده و فرستنده مرکزی) و یک سنسور تشکیل شده است. گیت وی بـا نصــب شــدن در گلخانه و اتصال به اینترنــت، امکان ارتبـاط بدون سـیم با سنسـورها و عملگرهـا را فراهم می‌نماید و سنسور بـرای اندازه گیری دقیق همــه پارامترهای مرتبط با گلخانه، از جملــه دمـا و رطوبـت هــوا و خاک، میــزان دی اکســید مختلف بـه صـورت کامـا کربــن و… در بخش‌های مختلف گلخانه قــرار می‌گیرد.

نرم افزار ابری کالودیفارم برای کاربــر این امکان را فراهم می کند تا از هـر جـای دنیا به تمام پارامترها و اعمال تنظیمات، تنها بــا تلفن همراه متصــل شــده و هر لحظه گلخانـه خـود را پایش و کنترل نماید.

بهزاد خنجریان، مدیر عامل شرکت ارتباطات ویراتاک منطقه آزاد انزلی در توضیح کاربست این محصول افزود: «کلاودیفارم در واقع یک راهکار جامع اتوماسیون صنعتی است که با تمرکز بر حوزه کشاورزی توسعه داده شده‌است و تلاش ما در شرکت بر این است که این تکنولوژی را از حوزه کشاورزی به دیگر حوزه‌ها اعم از حوزه دامداری، مرغداری و … تسری دهیم.»

وی ادامه داد: «ابزار سخت‌افزاری سیستم، وایرلس هستند و با استاندارد شبکه لورا(LoRaWAN) و وای فای کار می‌کنند. همچنین شرکت ما در حوزه هوشمندسازی بهره گیری از هوش‌مصنوعی را نیز در دستور کار خود دارد؛ برای مثال، برای اینکه بتوانیم بفهمیم که بهترین زمان برای آبیاری چه زمانی است باید بدانیم دقیقا کشت چه محصولی را در دستور کارمان داریم؟ محتوای آب و خاک مان به چه صورت است و نهایتا با یکسری مشاهدات دریابیم نقطه شروع آبیاری با توجه به خاک و گیاهی که با آن طرف هستیم، کجا است؟ این کار از رهگذر بهره‌گیری از هوش‌مصنوعی به سهولت رقم خواهد خورد.»

خنجریان در خصوص مزیت این شرکت دانش بنیان نسبت به نمونه های خارجی، افزود: « شرکت‌های خارجی که در این حوزه کار کرده‌اند در مقایسه با ما دسترسی‌های بهتری دارند و تنها به نوشتن نرم افزار بسنده می‌کنند اما چون ما عملا به دلایل بسیار، از این دسترسی‌ها در ایران محروم هستیم، ناچار شدیم کل سامانه را بسازیم و عملا در این زمینه خودکفا شده و به تولید بومی برسیم؛ بدین معنا که در عین حال، هم پشتیبانی کرده و هم قیمت آن را رقابتی کنیم، از آنجا که قیمت نمونه‌های اروپایی و آمریکایی این محصول خیلی بالا است، ما مجبور بودیم با محصول چینی رقابت کنیم. مشابه خارجی به هیچ روی در بازار داخل ما قابل ارائه نبود و نمی توانست بازاری داشته باشد».

او ادامه داد: « در حوزه اتوماسیون کشاورزی در داخل هم محصولاتی وجود دارد ولی مزیت سیستم ما در برابر آن‌ها این است که سیستم کلا وایرلس است، اما نمونه های داخلی، مبتنی بر سیم است، به همین دلیل چندان در مزارع بزرگ نمی تواند کاربردی داشته باشد. در ثانی، اقداماتی که در حوزه هوشمندسازی انجام داده ایم، در داخل نمونه مشابهی ندارد و ما در این زمینه پیشتاز بوده ایم»