کلنگ‌زنی خطوط ۸، ۹ و ۱۱ مترو بعد از نیمه شعبان
کلنگ‌زنی خطوط ۸، ۹ و ۱۱ مترو بعد از نیمه شعبان
نشست مطبوعاتی رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران همزمان با دومین روز از برگزاری بیست و چهارمین نمایشگاه رسانه‌های ایران برگزار شد.

به گزارش گروه جامعه تیکنا، عبدالمطهر محمدخانی، سخنگو و رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران در نشست مطبوعاتی خود که همزمان با بیست و چهارمین نمایشگاه رسانه‌های ایران در مصلی امام خمینی (ره) برگزار شد، به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

بهره‌برداری از تقاطع نواب- تندگویان در فاز اول تا پایان سال

محمدخانی در ابتدای سخنان خود با اشاره به مهمترین پروژه های شهرداری تهران در سال جاری و سال آینده، گفت: در آستانه ۳۰ امین ماه فعالیت مدیریت شهری هستیم؛ در این مدت فاز اول بزرگراه شهید بروجردی به طول ۳.۷ کیلومتر به بهره برداری رسید و ۱۸ تقاطع غیرهمسطح نیز در دستور کار قرار گرفت که در همین راستا تقاطع بزرگراه شهید نواب- تندگویان در فاز اول تا پایان امسال به بهره برداری خواهد رسید.

وی ادامه داد: انعقاد قرارداد ۷۹۱ واگن مترو یکی از اتفاقات مهم امسال بود و بهره برداری از سه ایستگاه مترو در خط ۶ و یک ایستگاه تقاطعی در خط هفت در ایام پیش رو انجام خواهد شد.

محمدخانی با بیان اینکه ۱۹ کیلومتر خط مترو پرند در طول مدت اخیر به بهره برداری رسید، گفت: آغاز عملیات اجرایی خط ۱۰ مترو نیز انجام شد و پس از نیمه شعبان، کلنگ زنی خطوط ۸، ۹ و ۱۱ انجام می شود.

وی با اشاره به خرید ۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس از خودروسازان داخلی، خاطرنشان کرد: به همین میزان اتوبوس برقی نیز خریداری شده و از ابتدای سال آینده وارد خطوط خواهند شد.

محمدخانی با اشاره به توسعه کمربند سبز تهران به میزان دو هزار هکتار در سال جاری، یادآور شد: افتتاح ۴۰ بازار میوه و تره بار نیز در این دوره دنبال و جهش خوبی در این حوزه دنبال شد.

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران گفت: افزایش ظرفیت پذیرش معتادان متجاهر به میزان هفت هزار و ۵۰۰ تخت در سال جاری نیز از اقدامات امسال ما بود.

افتتاح خانه روزنامه نگاران در سالروز شهادت شهید آوینی

محمدخانی با بیان اینکه در ۲۰ فروردین سال آینده و سالروز شهادت شهید آوینی خانه روزنامه نگاران شهر افتتاح خواهد شد، تصریح کرد: خانه روزنامه نگاران در یکی از خانه های قدیمی به بهره برداری خواهد رسید و در حال حاضر تأمین تجهیزات آن انجام می شود.

سخنگوی شهرداری تهران اظهار کرد: درمجموع ظهور و بروز شهردار تهران در مواجهه با رسانه ها و در معرض پاسخ بودن شهردار بی نظیر است و در بین شهرداران سابق پایتخت، این حضور بی سابقه است.

با احتساب روزهای تعطیل روزانه یک دروغ علیه شهرداری منتشر شده است

وی با بیان اینکه ما به تخریب ها عادت کرده ایم، یادآور شد: با احتساب روزهای تعطیل هر روز یک دروغ علیه شهرداری تهران منتشر می شد؛ البته این موارد از سوی رسانه های رسمی انجام نشده و بیشتر از سوی گروه های حاضر در فضای مجازی بوده است. ممکن است بخشی از برخی نقدها را قبول نداشته باشیم و نمی توانیم بگوییم نقد رسانه ها دروغ است اما در مجموع روزانه یک دروغ علیه شهرداری منتشر شده است

محمدخانی تأکید کرد: تلاش ما این بود پاسخ صریح و روشن به این موارد داشته باشیم. هرچه به انتخابات نزدیک می شویم این تلاش ها بیشتر می شود و رکورد روزانه یک دروغ به دو تا سه ساعت یکبار می رسد. این موضوع برای دولت و مجلس و دیگر نهادها نیز صدق می کند. تلاش برای ناامید کردن مردم از حضور در انتخابات طبیعی است.

 

 برخورد جدی با استفاده‌کنندگان از ظرفیت‌های شهرداری به نفع جریانات سیاسی 

وی با بیان اینکه شهرداری تهران تمام قد در انتخابات مشارکت خواهد داشت، تصریح کرد: شهرداری از تمام ظرفیت خود برای افزایش مشارکت مردم در انتخابات استفاده خواهد کرد. در ایجاد زمینه برای حضور مردم حتما فعالیت خواهیم کرد اما فعالیت های سیاسی جزء خطوط قرمز ماست. همانطور که شهردار تهران نیز پیش از این اعلام کرده فعالیت های سیاسی به نفع جریانات و احزاب خط قرمز ماست. استفاده از ظرفیت های شهرداری به نفع جریانات بدون فوت وقت مورد برخورد قرار خواهد گرفت.

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران با تأکید بر اینکه در حال حاضر غیر از قراردادهای تأمین واگن، خطوط مترو و تأمین اتوبوس و تاکسی در دیگر بخش ها قرارداد قطعی وجود ندارد و در قالب تفاهم دنبال می شود، تأکید کرد: برخی از این موارد به تأیید شورا و یا طی مسیر در دولت نیاز دارد. در خصوص مسکن گفت وگوهای جدی دنبال شده اما هنوز به قرارداد قطعی نرسیده ایم. در روزهای اخیر در فضای مجازی شایعه خنده دار حضور زندانیان چینی برای ساخت و ساز در تهران مطرح شد.

وی ادامه داد: تلاش ما در برقی سازی، مترو و دیگر بخش ها این است که اگر انتقال قطعی تکنولوژی از چین به ایران صورت بگیرد، این اقدام انجام خواهد شد.

محمدخانی ادامه داد: صنعتی سازی مسکن از سوی برخی شرکت های داخلی دنبال می شود و شرکت های خارجی نیز در این زمینه تجربه خوبی دارند. در کنار سرمایه گذاری چینی ها برای توسعه مسکن و نوسازی بافت فرسوده، این موضوع بررسی خواهد شد که آیا صنعتی سازی مسکن توسط شرکت های چینی انجام شود یا توان داخلی آن وجود دارد؟

محمدخانی با بیان اینکه مسکن سازی بر اساس طرح تفصیلی صورت می گیرد، یادآور شد: در کلانشهرهایی همچون تهران برای بخش هایی از شهر به ویژه بافت فرسوده، گریزی از بلندمرتبه سازی در چارچوب های طرح تفصیلی وجود ندارد.

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران با تأکید بر اینکه در تمام نظرسنجی ها و افکارسنجی ها برای مردم ترافیک و آلودگی هوا دو دغدغه اصلی است، خاطرنشان کرد: ما همین امروز هم ترافیک را در محورهای اطراف نمایشگاه شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه برقی سازی با جدیت در سال جاری دنبال شد، گفت: شورای شهر و شهرداری در سال جاری حدود ۵۰ درصد از بودجه را برای توسعه حمل و نقل اختصاص دادند و در سال آینده نیز همین رقم پیش بینی شده است. فردا با حضور شهردار تهران جزئیات بودجه سال آینده مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

محمدخانی ادامه داد: در حوزه برقی سازی قرارداد بی نظیری در تاریخ بلدیه منعقد شد؛ دو هزار و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس، ۲۷ هزار تاکسی برقی، ۱۰ هزار ون برقی و ۱۵۰ هزار موتورسیکلت برقی در سفر دوم شهردار تهران به چین دنبال شد و در مرحله تراکنش مالی است. اگر وزارت صمت و بانک مرکزی همکاری لازم را داشته باشند، امیدوار هستیم که اولین گروه از خودروها از جمله تاکسی های برقی تا پایان بهار سال آینده وارد ناوگان شوند و در ابتدای تابستان نیز اولین گروه از اتوبوس ها وارد خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه ما مسیر خارجی را راحت تر دنبال کردیم و موانع در بخش داخلی بیشتر بود، ابراز امیدواری کرد که موانع داخلی برطرف شود.

سال آینده یکی از خطوط تراموا اجرایی خواهد شد

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران همچنین تصریح کرد: دو مسیر تراموا در شورای عالی ترافیک به تصویب رسیده است؛ اگر تا چند هفته پیش موضوع تراموا یک بحث سلیقه ای بود امروز به الزام قانونی تبدیل شده است. در نوع تراموا آنچه به نتیجه رسیده تراموای چرخ لاستیکی است که هزینه اجرای کمتری دارد و از تکنولوژی روز دنیا در آن استفاده می شود و می تواند به حوزه حمل و نقل در پایتخت کمک کند. سال آینده یکی از خطوط تراموا اجرایی خواهد شد.

کلنگ زنی ۷ کیلومتر مسیر از بخش جنوبی خط۶متذو؛ نیمه شعبان

وی با بیان اینکه هر ساله از اواسط بهمن ماه ترافیک پایان سال آغاز می شود، گفت: ما توسعه مترو و برقی سازی را یکی از راهکارهای اصلی در این زمینه می دانیم. خط ۶ و ۷ مترو سال آینده نهایی می شود و در عین حال کلنگ بخش تکمیلی این دو خط نیز امسال به زمین می خورد و سال آینده ایستگاه های آن به بهره برداری خواهد رسید. همزمان با نیمه شعبان در خط ۶ مترو هفت کیلومتر از محل ایستگاه دولت آباد به شهرری کلنگ زنی می شود. در خط هفت نیز از میدان کتاب تا دانشگاه علوم، تحقیقات اجرای عملیات صورت خواهد گرفت.

محمدخانی با تأکید بر اینکه در حوزه توسعه حمل و نقل عمومی هرآنچه شهرداری باید انجام می داده انجام داده است، یادآور شد: ما موضوع تراموا و اتوبوس را نیز در کنار توسعه مترو در سال آینده دنبال می کنیم.

عوارض مازاد بر تراکم در دو سال گذشته نزدیک به صفر بوده است

سخنگوی شهردار تهران با بیان اینکه عوارض مازاد بر تراکم در دو سال گذشته نزدیک به صفر بوده و گزارشات نیز این موضوع را تصدیق می کند، گفت: عوارض در سال آینده نیز صفر است. به نظر می رسد شهرداری تهران بابت این موضوع باید مورد تقدیر قرار می گرفت.

وی در خصوص تشکیل قرارگاه تعلیم و تربیت، تصریح کرد: گزارش این قرارگاه توسط معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران ارائه خواهد شد.