کشف اثربخشی گل راعی در درمان افسردگی
کشف اثربخشی گل راعی در درمان افسردگی
محققان پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی در مطالعه ای موفق به شناسایی اثربخشی عصاره گل راعی در درمان افسردگی شدند.

به گزارش گروه فناوری کشاورزی تیکنا، بیماران اغلب نسبت به دریافت داروهای ضدافسردگی صناعی در دوزهای حتی بالا مقاوم می شوند. به عنوان یک درمان جایگزین، داروهای گیاهی موثر ممکن است برتری نسبی داشته باشند و باعث بهبود و پذیرش دارویی بیماران شوند.

با این حال میزان بهبودی پایین و خطر برگشت بیماری یا عود همچنان بالا باقی می ماند. بنابراین به عوامل با اثربخشی بیشتر و سمیت کمتری نیاز است و عصاره برخی گیاهان منابع موثری از داروهای جدید و نویدبخش در درمان افسردگی به شمار می روند.

دکتر مریم اهوازی گیاه شناس و عضو هیات علمی این پژوهشکده گفت: پیکر رویشی گل راعی حاوی مواد موثره ارزشمندی است که در صنایع دارو سازی به عنوان مواد اولیه در تولید دارو های ارزشمند از اهمیت فراوانی برخوردار است.

وی درباره خصوصیات گیاه شناسی این گیاه عنوان کرد: گل راعی که با نام های دیگری نظیر علف چای، هزار چشم و هوفاریقون نیز شناخته می شود، گیاهی علفی، چند ساله و متعلق به تیره کلازیاسه است. برگ های گل راعی تخم مرغی شکل یا کشیده، متقابل، صاف، بدون کرک و بدون دمبرگ است. گل ها فراوان، زرد رنگ، به قطر یک تا سه سانتی متر و دارای تقارن شعاعی است.

دکتر واثقی کارشناس و عضو گروه فارماکولوژی و طب کاربردی این پژوهشکده نیز اظهار داشت: گل راعی یکی از مهمترین و پرکاربردترین گیاهان دارویی در جهان است و کاربرد وسیعی در درمان افسردگی خفیف تا متوسط دارد.

وی افزود: علف چای در درمان افسردگی های خفیف عصبی همچون افسردگی های دوران یائسگی و درمان خستگی های عصبی موثر است. خاصیت این گیاه در درمان افسردگی به اثبات رسیده است. ماده موثر این گیاه هایپریسین است.

واثقی تاکید کرد: وجود آنزیم مونو آمینو اکسیداز(MAO) سبب تجزیه نوروترانسمیترهای دوپامین، سروتونین، و نوراپی نفرین در محل سیناپس های عصبی شده و تجزیه نوروترانسمیترهای مذکور سبب ایجاد افسردگی(Depression) در افراد می شود.

مطالعات انجام شده، نشان می دهد هایپریسین موجود در عصاره گیاه علف چای، انواع مونو آمینو اکسیداز را مهار می کند. در واقع هایپریسین موجود در این گیاه به مهار تجزیه سروتونین، دوپـامین و نوراپی نفرین در سیناپس ها منجر می شود. در نتیجه این اثر، میزان واسطه های شیمیایی سروتونین، نوراپی نفرین و دوپامین در هسته های مغزی افزایش یافته، موجب بهتر شدن خلق و بر طرف شدن افسردگی می شود. همچنین عصاره این گیاه دارای محتوی فنلی بالایی بوده و از خاصیت آنتی اکسیدانی ضد سرطانی، ضدویروسی و ضد باکتریایی مناسبی برخوردار است.

نتایج مطالعه واثقی و همکارانش در مجله Naunym-schiedebergs Archives of pharmacology با عنوان ST. Johns worth (Hypercium perforatum) and Depression : what happens to the neurotransmitter systems به چاپ رسیده است.