کاهش خوردگی و فرسایش رادیاتورها با پوشش‌های دوستدار محیط زیست
کاهش خوردگی و فرسایش رادیاتورها با پوشش‌های دوستدار محیط زیست
محققان ایرانی موفق شدند با استفاده از فناوری نانو و پوشش‌های دوستدار محیط زیست خوردگی و فرسایش رادیاتورها را کاهش دهند.

به گزارش گروه فناوری پیشرفته تیکنا، رادیاتورهای کاربردی در اماکن مسکونی، اداری و تجاری یکی از ابزارهای کاربردی است که محافظت از آنها در برابر خوردگی و رطوبت بسیار حائز اهمیت است.

این سیستم‌های گرمایشی از جنس مواد مختلفی همچون آلومینیم، فولاد، مس و یا چدن ساخته می شوند و یکی از نکات مهم در نگهداری از آنها افزایش مقاومت رادیاتورها در برابر تخریب و فرسایش بدنه در اثر تماس با آب و رطوبت است. یک شرکت دانش‌بنیان با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری برای رفع این چالش مهم اقدام به تولید پوشش‌های نانومواد کرده است تا با کمک آنها مقاومت رادیاتورها در برابر زنگ‌زدگی و فرسایش ارتقا یابد.

چند سالی است که استفاده از پوشش‌های فسفاته یا کروماته به دلیل ملاحظات زیست محیطی و سلامت بدن کاهش یافته و تولیدکنندگان این سیستم‌ها به استفاده از پوشش‌های حاوی اکسید زیرکنیم، اکسید تیتانیم و اکسید وانادیم ترغیب شده‌اند.

یکی از مزایای پوشش‌های زیرکنیمی این است که نیازی به افزایش دما نیست و از آّب در فرآیند پوشش دهی استفاده می‌شود. همچنین امکان اعمال پوشش‌هایی با ضخامت بسیار نازک (در ابعاد نانومتری) در سطح و حصول خواصی مانند چسبندگی مناسب و مقاومت به خوردگی بیشتر امکان‌پذیر است، بر همین اساس میزان خوردگی و زنگ‌زدگی رادیاتورها کاهش چشمگیری می‌یابد.

استفاده از نانومواد در تولید این رادیاتورها علاوه‌بر ایجاد مقاومت در برابر خوردگی، موجب افزایش ظرفیت حرارت‌دهی به بیش از ۱۸۰۰ کیلوکالری بر ساعت در واحد طول نیز شده است.

همچنین به‌کارگیری فناوری نانو این رادیاتورهای پنلی فولادی را به محصولاتی دوستدار محیط‌زیست تبدیل کرده است. استفاده از فناوری نانو موجب حذف فلزات سنگین و اسیدیته مایعات پساب دورریز شده و این امر نیز باعث مصون ماندن منابع و سفره‌های آبی زیرزمینی از هرگونه تهدیدات و آلودگی‌های مضر می شود.