کارگروه ثابت راهکارهای افزایش تاب آوری شهر تهران در برابر زلزله تشکیل شود/ نیاز پایتخت به مقاوم سازی
کارگروه ثابت راهکارهای افزایش تاب آوری شهر تهران در برابر زلزله تشکیل شود/ نیاز پایتخت به مقاوم سازی
حجت‌الاسلام آقامیری گفت: باید کارگروه ثابت راهکارهای افزایش تاب آوری شهر تهران در برابر زلزله با حضور اساتید دانشگاه ها و پژوهشگاه ها تشکیل شود.

به گزارش خبرنگار گروه جامعه تیکنا، سومین نشست مشترک مسئولان و اساتید مهندسی زلزله با عنوان راهکارهای افزایش تاب آوری شهر تهران در برابر زلزله، عصر امروز چهارشنبه ۸ شهریورماه با حضور برخی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران و اساتید دانشگاه‌ها در ساختمان شورای اسلامی‌ شهر تهران برگزار شد.

سید محمد آقامیری، رئیس کمیسیون عمران و حمل نقل شورای اسلامی شهر تهران در این نشست گفت: باید کارگروه ثابت با حضور اساتید دانشگاه ها و پژوهشگاه ها تشکیل شود. در این کارگروه بررسی شود که شهر تهران چه امکاناتی دارد الگوی مناسب برای افزایش تاب آوری شهر تهران در برابر زلزله چیست؟ باید جامعه علمی کشور درگیر این موضوع شوند. خروجی این جلسات علمی لوایح ارزشمندی می شوند.

وی افزود: نشستی در شورای اسلامی شهر تهران برگزار شد و بررسی کردیم که اگر زلزله ای مشابه آنچه در سوریه و ترکیه آمد در شهر تهران بیاید، چه اتفاقاتی می افتد و چه اقداماتی باید انجام شود.

حجت‌الاسلام آقامیری اظهار کرد: شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران مسئولیت بسیار کوچکی در ستاد بحران کشور دارد اما علیرغم اینکه می تواند بسیار موثر باشد اما نقشی کمرنگ دارد.

وی افزود: ذهنیت و راهبرد ما پیش از وقوع زلزله با آنچه که پس از وقوع آن اتفاق می افتد متفاوت است. سوال این است که آیا می توانیم پس از وقوع زلزله مردم را در شهر تهران نگه داریم یا خیر؟ وقتی که حتی آب شرب نیز قطع می شود قطعی برق و گاز نیز اتفاق می افتد.

رییس کمیسیون عمران و حمل نقل شورای اسلامی شهر تهران گفت: اینکه عمق فاجعه را تا کجا می بینیم و پیش بینی ما از زلزله در تهران چقدر باشد مهم است.

وی افزود: هر کدام از سازمان های متولی در زلزله، به طور معمول وظایف و کار ویژه های مشخص و تعریف شده مربوط به دستگاه خود را دارند. شهرداری به یک شکل، آتش نشانی به شکل دیگر و نیز سازمان مدیریت بحران کارش برنامه ریزی است. و کارویژه اصلی آنها رسیدگی به زلزله نیست.

حجت‌الاسلام آقامیری اطهار کرد: فضای بحث برای مواجهه با زلزله باز شود. اگر زلزله بالای ۷ ریشتر برای تهران متحمل نیست که نیازی به بحث ندارد اما اگر متحمل است، تازه آغاز بحث و بررسی و آغاز راه است. تهران نیازمند بحث مقاوم است و باید تدابیر ویژه در این باره اندیشیده شود.

نائب رئیس شورای اسلامی شهر تهران: از ظرفیت شورای عالی استان ها در برابر زلزله استفاده شود

پرویز سروری، نائب رئیس شورای اسلامی شهر تهران و رییس شورای عالی استان‌ها نیز در ادامه گفت: در صورت بروز مشکل اساسی مانند زلزله در شهر تهران در بحث مدیریت نمی توانیم کار را به آسانی پیش ببریم.

وی افزود: با توجه به اینکه در مقطع کنونی تمرکز شورای اسلامی شهر تهران بر این روی این بحث است می توان برای رسیدن به یک نگاه مشترک از ظرفیت شورای عالی استان ها استفاده شود. رسیدن به یک نقطه خاص و مشترک مساله مهمی است.

انتهای پیام/