چهارمین نشست اخلاق پژوهش در خدمت توسعه علم و فناوری برگزار می شود
چهارمین نشست اخلاق پژوهش در خدمت توسعه علم و فناوری برگزار می شود
چهارمین نشست اخلاق پژوهش در خدمت توسعه علم و فناوری برگزار می شود

به گزارش تیکنا و به نقل از پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران چهارمین نشست از سلسله نشست‌های اخلاق پژوهش در خدمت توسعۀ علم و فناوری با موضوع «رویکرد خودقوم‌نگارانه انتقادی به داوری مقالات» و با سخنرانی دکتر علیرضا راستی، دانشیار زبان شناسی کاربردی، دانشگاه سلمان فارسی کازرون، سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ از ساعت ۱۷ تا ۱۸:۳۰ برگزار می‌شود.

داوری مقالات توسط همتایان، افزون بر کمک به بهبود کیفیت آن، می تواند سردبیر را در تصمیم گیری منصفانه تر نسبت به سرنوشت یک مقاله مشخص یاری رساند.

از آنجا که این امر در پاره ای موارد مستلزم اتخاذ نوعی تصمیم اصطلاحا با خطر بالا است، تهیه گزارش های داوری باید با رعایت بیشتر اخلاق پژوهش پیگیری شود.

در این سخنرانی با بهره گیری از دو لایه معناییِ تجارب داوری/داوری‌شدگی و قالب روایت اول شخص صحنه ای (اپیزودیک) و با اتخاذ رویکرد خودقوم نگاری انتقادی تلاش می‌شود با به چالش کشیدن بعضی انگاره های تثبیت ‌شده از سوی نخبگان نشر، ضمن تلاش برای ایجاد حساسیت مثبت در ذینفعانِ درگیر در فرایند مزبور، وظایف اخلاقی آنان را متذکر شود.

روایت نویسنده از داوری، با تبیین و نقد قدرت نامتقارن میان نقش های داوری و نویسندگی، بازتاب دیگردیسی حرفه ای وی از اتخاذ نگاهی فرادست به نویسنده و مسئولیت فردی وی در قبال محصول پژوهشی اش به نگاهی حاکی از همسانی حرفه ای و قائل بودن به مسئولیت مشترک اخلاقی در قبال پژوهش است. همچنین، تجارب او از داوری شدگی، ضمن نقد رویه موجود، باعث اتخاذ نگاهی جامع به داوری و نیز رعایت بیشتر ادب منظورشناسانه در تهیه گزارش های داوری می شود. با توجه به ماهیت انتقادی این نشست، در پایان نکاتی خطاب به سیاست‌گذاران و دست‌اندرکاران حوزه نشر آکادمیک ارائه خواهد شد.

سلسله نشست‌های اخلاق پژوهش با همکاری مرکز نشر دانشگاهی و پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک)، با مدیریت علمی دکتر علیرضا ثقه‌الاسلامی عضو هیئت علمی ایرانداک و مدیریت اجرایی حسین راست‌منش از مرکز نشر دانشگاهی، با هدف گسترش و ترویج ارزش‌های اخلاقی در پژوهش‌های علمی و دانشگاهی برگزار می‌شود.

افزودنی است این نشست‌ها در پیوند https://roomeet.ir/join/guest/room?id=PeXKW برای دانشجویان، استادان، پژوهشگران و علاقمندان، به صورت آزاد و رایگان برگزار خواهد شد.