چشم‌ پزشکی با کیفیت بالا توسط هوش‌ مصنوعی
چشم‌ پزشکی با کیفیت بالا توسط هوش‌ مصنوعی
مطالعه دانشمندان نشان داد مدل هوش مصنوعی می‌تواند به سوالات چشم پزشکی پاسخ مناسب دهد.

به گزارش گروه فناوری پزشکی تیکنا، به نقل از مدیکال اکسپرس، بر اساس مطالعه‌ای که در ۲۲ آگوست (۳۱ مرداد) به صورت آنلاین در JAMA Network Open منتشر شد، مدل‌های زبان بزرگ مانند چت‌جی‌پی‌تی می‌توانند به سؤالات چشم‌پزشکی نوشته شده توسط بیمار پاسخ دهند و معمولاً پاسخ‌های مناسبی تولید می‌کنند.

«آیزاک برنشتاین» از دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا و همکارانش کیفیت توصیه های چشم پزشکی تولید شده توسط یک ربات گفت وگو را در مقایسه با توصیه های کتبی چشم پزشک بررسی کردند. این مطالعه از داده‌های شناسایی‌شده از یک انجمن پزشکی آنلاین استفاده کرد که در آن بیمار سوالاتی را از چشم‌پزشکان پرسیده بودند. از ۸ چشم پزشک خواسته شد تا بین پاسخ های ایجاد شده توسط چت‌جی‌پی‌تی و پاسخ های چشم پزشکان تفاوت قائل شوند.

محققان دریافتند که میانگین دقت برای تمایز هوش مصنوعی و پاسخ های انسانی ۶۱٫۳ درصد است.

هوش مصنوعی توانسته در زمینه پزشکی پیشرفت های چشمگیری داشته باشد و به کمک پزشکان و بیماران بیاید به خصوص از زمان معرفی ربات گفت و گوی چت جی پی تی این نقش پر رنگ تر شده است. برای مثال گوگل معتقد است مدل به روز شده آن می تواند به ویژه در کشورهایی که دسترسی محدودتر به پزشکان دارند مفید باشد. این مدل روی مجموعه‌ای از داده های پزشکی آموزش داده شده، که گوگل معتقد است در مکالمات سلامت بهتر از ‌ربات‌های چت عمومی مانند بارد، بینگ و چت جی پی تی می‌کند.

در مثالی دیگر دانشمندان داده در مدرسه پزشکی آیکان در مانت ساینای نیویورک یک مدل هوش مصنوعی ایجاد کرده‌اند که با دقت بیشتری پیش‌بینی می‌کند که کدام یک از داروهای موجود که در حال حاضر به عنوان مضر طبقه‌بندی نشده‌اند، منجر به ناتوانی‌های مادرزادی می‌شوند.