همکاری مشترک ایران و اندونزی در بخش فناوری پیشرفته دارویی
همکاری مشترک ایران و اندونزی در بخش فناوری پیشرفته دارویی
آی هیت، خانه نوآوری و فناوری ایران، دوشنبه ۳مهرماه، میزبان ردی هیماوان، مدیرکل بخش دارو و تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت اندونزی، کاملیا فیصل، مدیربازاریابی بایوفارما، اندی چندرا، مدیر اجرایی بیمارستان سدی کین و دیگر همراهان این هیات اندونزیایی بود که با توجه به حوزه تخصصی شان از بخش دارو و تجهیزات پزشکی خانه فناوری و نوآوری ایران بازدید کردند.

به گزارش گروه فناوری پزشکی تیکنا، آی هیت، خانه نوآوری و فناوری ایران، دوشنبه ۳مهرماه، میزبان ردی هیماوان، مدیرکل بخش دارو و تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت اندونزی، کاملیا فیصل، مدیربازاریابی بایوفارما، اندی چندرا، مدیر اجرایی بیمارستان سدی کین و دیگر همراهان این هیات اندونزیایی بود که با توجه به حوزه تخصصی شان از بخش دارو و تجهیزات پزشکی خانه فناوری و نوآوری ایران بازدید کردند.

نشستی با حضور هیات هفت نفره اندونزیایی و قدمگاهی، مدیرکل دفتر توسعه کسب و کار بین المللی مرکز تعاملات بین المللی، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، دکتر آزادبخت، مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت صمت و جمعی دیگر از اعضای سفارت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در محل خانه نوآوری و فناوری ایران (آی هیت) برگزار شد و در این نشست، جایگاه ایران در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی و ساز و کار تعاملات بین المللی در این بخش به بحث گذاشته شد.

آزادبخت در ابتدای جلسه کوشید تا سیمایی از حجم واردات و صادرات در حوزه تجهیزات پزشکی ارائه کند و در این زمینه گفت: حجم واردات و صادرات ما در این حوزه سه میلیارد دلار است که ۱.۷ میلیارد دلار آن سهم واردات و ۱.۳ میلیارد دلار به تولید اختصاص دارد.

وی همچنین افزود: چیزی حدود ۱۵۰۰ واحد و کارخانه فعال در حوزه تجهیزات پزشکی داریم که ۳۷۲ کارخانه مشخصا به تولید محصولات های تک و به روز دنیا مبادرت دارند. در حوزه صادرات هم به کشورهایی همچون روسیه، انگلیس، اتریش و کشورهای آفریقایی تعاملاتی داشته ایم و از جمله صادرات ما در این حوزه دستگاه ونتیلاتور، مانیتور علائم حیاتی و دستکش های با گرید حساسیت بالا در حوزه آزمایشگاهی است و پیش از این صادراتی به کشور اندونزی اعم از استندهای قلبی و آنژیوگرافی، نخ بخیه و … داشته ایم.

آزادبخت با بیان اینکه میانگین رشد سالیانه جهان در حوزه تجهیزات پزشکی ۵۴۷ میلیارد دلار است، گفت: حجم سرمایه گذاری جمهوری اسلامی ایران در بازار جهانی، چیزی حدود نیم درصد است که شامل تجهیزات دندان پزشکی، آزمایشگاهی و دستگاه های پزشکی عمومی است و در این میان تجهیزات آزمایشگاهی بیشترین سهم را دارند و ۱۵ درصد بازار جهانی را به خود اختصاص داده اند.

وی در پایان از چشم انداز جمهوری اسلامی در حوزه تجهیزات پزشکی حرف زد و تاکید کرد چشم انداز پیش روی ما در حوزه تجهیزات پزشکی، پیشرفت در حوزه های تک است که البته در این حوزه با ارائه محصولاتی همچون آنژیوگرافی و انژیوپلاستی، پایش مداوم قندخون، دیالیز و فیلترهای آن و سی تی اسکن به تولید تجاری رسیده ایم.

روی هیماوان، مدیرکل بخش دارو و تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت اندونزی هم در سخنانی ضمن اذعان به پیشرفت های تکنولوژیکی ایران در حوزه تجهیزات پزشکی از مواضع دولت در این حوزه پرسش کرد و دکتر قدمگاهی در این زمینه به او توضیح داد که سیاست گذار حوزه های علمی در جمهوری اسلامی، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری است که بحث سرمایه گذاری از شرکت ها و فناوری های آنها را بر عهده دارد و این حمایت ها از دانشگاه که کار تحقیق و توسعه علمی را انجام می دهد شروع و تا زمانی که این دانش به محصول تبدیل شده و حتی تا مرحله صادرات ادامه می یابد.

آزادبخت هم در خصوص سیاست های دولت در حوزه تولیدات دولتی افزود: قانونگذار مصوب کرده است که تمام دستگاه های دولتی ملزم به استفاده از تولیدات داخلی هستند و تنها در مواردی مجاز به واردات هستند که آن محصول خاص، نمونه مشابه داخلی نداشته باشند که البته این قانون خاص مراکز دولتی است و مراکز خصوصی از این قاعده مستثنی هستند.

هیماوان هم در بخش دیگری از صحبت های خود در خصوص برنامه آینده اندونزی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی گفت: هدف ما افزایش ظرفیت تولید داخلی، تولید واکسن و رشد در صنایع های تک است و امتیازی که برای همکاری بین المللی برای طرف مقابل قائل هستیم، کوتاه کردن فرآیند ثبت محصول است که روند عادی آن، پروژه ای زمانبر است.

وی همچنین بر ظرفیت توامان ایران و اندونزی در بحث داروهای گیاهی تاکید کرد و آن را فرصتی برای تبادلات میان دو کشور دید.