پیگیری جدی اخذ تأییدیه‌های تجهیزات و ملزومات دانش‌بنیان سلامت
پیگیری جدی اخذ تأییدیه‌های تجهیزات و ملزومات دانش‌بنیان سلامت
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور گفت: اتفاقات خوبی در حوزه اخذ تأییدیه‌های تجهیزات و ملزومات دانش‌بنیان سلامت در حال وقوع است که به جد پیگیر تسهیل آن هستیم.

به گزارش گروه اقتصاد دانش بنیان تیکنا؛ روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور در بازدید از شرکت‌های دانش بنیان پارک فناوری پردیس علاوه بر آشنایی با آخرین دستاورد‌ها و توانمندی‌های شرکت‌ها، شنونده دغدغه‌ها و مشکلات فعالان این شرکت‌ها بود و دستورات لازم را برای حل مشکلات و رفع موانع فعالیت آنان صادر کرد.

دهقانی در حاشیه این بازدید با اشاره به توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان کشور در تأمین پیشرفته‌ترین نیاز‌های فناورانه کشور عنوان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان کشور در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی در سطح برترین شرکت‌های جهانی قرار دارند و امروز بخش قابل‌توجهی از نیاز‌های فناورانه حوزه سلامت توسط این شرکت‌ها تأمین می‌شود، ضمن این‌که در بازار‌های بین‌المللی حرف‌های جدی برای گفتن دارند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، تلاش و عزم جدی متخصصان جوان و دانش‌آموخته این شرکت‌ها را انگیزه‌بخش دانست و افزود: توانمندی متخصصان جوان شرکت‌های دانش‌بنیان انگیزه‌بخش است و من از مشاهده تلاش و اراده آن‌ها انرژی و انگیزه می‌گیرم.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور با اشاره به عزم جدی این معاونت برای هموارسازی مسیر پیش‌رو و حذف موانع رشد شرکت‌های دانش‌بنیان افزود: در مسیر رشد شرکت‌های دانش‌بنیان، موانعی وجود دارد که طی بازدید‌های امروز بخشی از این مشکلات بیان شد. در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری تلاش داریم با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، در راستای رفع این مشکلات گام برداریم.

دهقانی با اشاره به نقش معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری به عنوان بازوی اجرایی ریاست جمهوری در حوزه علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان کشور گفت: معاونت علمی در حقیقت تسهیل‌کننده ارتباط مجموعه‌های دانش‌بنیان و فناور با دستگاه‌های دولتی و وزارتخانه‌هاست. در این راه تلاش داریم تا با هم‌افزایی و برگزاری جلسات با حضور طرفین، موانع پیش روی شرکت‌های دانش‌بنیان در اخذ تأییده‌های لازم از دستگاه‌های دولتی را برطرف کنیم.

وی افزود: در حوزه تجهیزات پزشکی به دلایل مختلف از جمله بازار‌های اختصاصی که در برخی از قسمت‌ها وجود دارد، پیچیدگی‌های بیشتری موجود است که در کارگروه‌های مختلف از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواسته شده تا سازوکار‌های اخذ تأییده و مجوز شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور تسهیل شود. البته اتفاقات خوبی در حوزه تسهیل فرآیند‌ها در حال وقوع است.

دهقانی، علاقه‌مندی عده‌ای به واردات و منافع حاصل از آن را یکی از عوامل مانع تراشی و فضاسازی علیه شرکت‌های دانش‌بنیان دانست و افزود: برای رفع این مشکل و تعارض منافع نیز برنامه‌های جدی در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری در حال پیگیری است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به هماهنگی و تسهیل‌گری برای تسریع در وصول مطالبات شرکت‌های دانش‌بنیان از دستگاه‌های دولتی گفت: در این زمینه راهکار کوتاه مدت، پشتیبانی و اعتبار ضمانت طلبکاری‌هاست. به این صورت که شرکتی که طلبی از یک دستگاه دارد، به واسطه این طلب از ضمانت تسهیلات برخوردار می‌شود. راهکار بلند مدت این موضوع نیز پیگیری تجمیعی مطالبات است.

دهقانی عنوان کرد: در پیگیری تجمیعی مطالبات شرکت‌های دانش‌بنیان، مجموعه‌‍‌ای که با دسته‌ای از مطالبات شرکت‌های دانش‌بنیان رو به رو است، مورد مطالبه معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری قرار خواهد گرفت تا با این همکاری، تسریع در پرداخت این مطالبات صورت گیرد.

انتهای پیام/