پوشش غربالگری نوزادان به ۹۸ درصد رسیده است
پوشش غربالگری نوزادان به ۹۸ درصد رسیده است
دبیر اجرایی بیستمین کنگره کشوری ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی گفت: بحث غربالگری نوزادان در سال ۱۳۸۴ برای اولین بار مطرح شد و خوشبختانه اکنون پوشش آن به ۹۸ درصد رسیده است.

به گزارش گروه فناوری پزشکی تیکنا، غلامرضا حمزه لو، دبیر اجرایی چهاردهمین کنگره بین‌المللی و بیستمین کنگره کشوری ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران در مراسم افتتاحیه این کنگره که در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد اظهار کرد: بی تردید این کنگره بعد از ۲۰ دوره اجرا به مهم ترین رویداد علمی در حوزه آزمایشگاهی پزشکی تبدیل شده است و در راستای رفع نیازمندی‌ها و ارتقای سلامت به چالش‌های این حوزه می‌پردازد و شرکت کنندگان را با حوزه جدید پزشکی آشنا می‌کند که با استقبال خوبی نیز مواجه شده است.

وی افزود: کنگره پیش رو حاصل همکاری تعدادی اساتید برجسته و اعضای انجمن علمی و بالینی از سراسر کشور است که ما را در برگزاری این کنگره همراهی می‌کند.

دبیر اجرایی چهاردهمین کنگره بین‌المللی و بیستمین کنگره کشوری ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران گفت: این کنگره علاوه بر متمایز بودن وجه علمی خود، در جهت گیری و تمرکز بر بیومارکرها در ۲۷ نشست و ۴۰ کارگاه آموزشی، به سایر موارد می‌پردازد.

حمزه لو بیان کرد: از مهم ترین دستاوردهای کنگره این است که در هر دوره سعی دارد به موضوعات مهم بپردازد. بحث غربالگری نوزادان در سال ۸۴ برای اولین بار مطرح شد و خوشبختانه اکنون پوشش آن به ۹۸ درصد رسیده است.

وی افزود: بخش اعتبارسنجی انجمن فعالیت خوبی داشته و به عضویت کامل اتحادیه جدید التاسیسی درآمده است همچنین موضوع تعیین محدوده‌های مرجع در آزمایشگاه‌های پزشکی به نتیجه رسیده است.

حمزه لو اضافه کرد: در برگزاری این کنگره تلاش شده است با نواوری، توسعه و ارتقای برنامه نرم افزاری، روش هوشمندسازی این برنامه را تجربه کنیم در این راستا تمام برنامه ها در سامانه نرم افزاری کنگره طراحی شده است.

دبیر اجرایی چهاردهمین کنگره بین‌المللی و بیستمین کنگره کشوری ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران گفت: آزمایشگاه ها با شرایط بحرانی روبرو هستند لذا اجرای برنامه های این کنگره با چالش مواجه شد اما سعی شده است این موارد به کمترین شکل ممکن باشد.

وی تصریح کرد: جشنواره‌ای در این کنگره داریم که به تقدیر از همکاران در حوزه‌های مختلف می‌پردازیم. بخش دیگر این کنگره نیز بحث پوسترها است و آثار دانشجویی و مقالات را به نمایش می‌گذاریم.

حمزه لو گفت: هر برنامه علمی در ابعاد این کنگره که ۴ هزار شرکت کننده و ۲۰۰ نفر همکار اجرایی دارد بدون چالش و کاستی نیست که از همه همکاران و دوستان بابت کوتاهی‌ها پوزش می‌طلبم.

گفتنی است، بیستمین کنگره کشوری و چهاردهمین کنگره بین‌المللی ارتقا کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران در روزهای ۲۶ تا ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران برگزار می‌شود.