پلتفرم هوشمند ترسیم نقشه‌های ساختمانی طراحی شد
پلتفرم هوشمند ترسیم نقشه‌های ساختمانی طراحی شد
یکی از محققان دانشگاه آزاد اسلامی موفق شد پلتفرم هوشمندی برای ترسیم نقشه‌های ساختمانی طراحی کند.

به گزارش گروه فناوری پیشرفته تیکنا، رضا باباخانی، مؤسس و مدیر لابراتوار معماری و هوش مصنوعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات در گفت‌وگویی درباره محصولی که ارائه کرده‌اند، گفت: مخترع پلتفرم(برنامه کاربردی) هوشمند طراحی و ترسیم نقشه‌های ساختمانی مبتنی بر داده کاوی و هوش مصنوعی هستیم. این برنامه دارای گواهینامه ثبت اختراع، گواهینامه ارزیابی اختراع، گواهینامه فدارسیون جهانی مخترعین و اثر برگزیده چندین جشنواره ملی و بین‌المللی است.

وی افزود: این پلتفرم می‌تواند بخش‌های متعددی از فرآیند طراحی و ترسیم نقشه‌ها را در ساختمان‌های مسکونی میان مرتبه که شامل محاسبه و جانمایی، طراحی، ترسیم، اندازه‌گذاری، ترسیم مقاطع، ترسیم چهار نما، متر و برآورد و محاسبات مصرف و مدیریت انرژی است را پیاده‌سازی کند. انجام فرآیند طراحی و ترسیم نقشه‌های ساختمانی توسط هوش مصنوعی مبنا انجام می‌شود تا فرآیند مهم‌تری به نام دوقلوی دیجیتال (Digital twin) در صنعت ساختمان  پایه‌گذاری شود.

این فعال حوزه فناوری یادآور شد: باید به این نکته توجه کنیم که برای ساخت ساختمان‌های هوشمند که توسط هوش مصنوعی مدیریت و نگهداری خواهد شد، نیازمند این هستیم که داده‌های کل ساختمان به زبان ماشین قابل ترجمه باشد و این مسیر در حقیقت با پیاده‌سازی و خلق دوقلوی دیجیتال به‌صورت لحظه‌ای و برخط توسط هوش مصنوعی امکان پذیر خواهد بود. حتی می‌تواند انقلاب بسیار بزرگی را در صنعت ساختمان ایجاد کند و هزینه‌های تولید و نگهداری را بسیار کاهش دهد.

باباخانی درباره مزیت این محصول در مقایسه با نمونه‌های داخلی و خارجی بیان کرد: نمی‌شود در پارادایم جدید با ابزار‌ها و روش‌های گذشته مشکلات را حل کنیم. روند طراحی و ساخت در کشور بسیار سنتی و قدیمی شده و نیازمند تحول است. هزینه ساخت مسکن هم بسیار بالاست که ۵۰ درصد این هزینه به‌خاطر روند مدیریتی یا اداری موجود ایجاد شده است. برای مثال روند صدور پروانه‌های ساختمانی ۶ تا ۱۸ ماه زمان لازم دارد این یعنی اینکه سرمایه‌گذار چند ۱۰ میلیارد سرمایه خود را یک‌سال برای تهیه زمین و سایر روند اداری از گردش خارج می‌کند و حداقل سود بانکی را ۲۵ تا ۳۵ درصد در نظر می‌گیرد که باید به سرمایه خود اضافه کند.

وی خاطرنشان کرد: از طرفی سیستم مدیریت پروژه در کشور به‌ دلیل نبود داده‌های منظم و آنی دچار مشکل است که خود این فرایند هم ۱۵ تا ۲۵ درصد به هزینه تولید مسکن اضافه می‌کند. حال برای حل این مشکل ما این پلتفرم را ابداع و توسعه داده‌ایم که فرایند شش‌ماهه تهیه نقشه‌ها را در کمتر از چند دقیقه انجام دهد. این محصول بسیار ویژه است و مشابه خارجی در این ابعاد و دقت و فرایند ندارد، ولی در برخی محصولات، مشابه روند طراحی و ترسیم زمان ۴۵ تا ۶۰ دقیقه را طی می‌نمایند. در حالی که محصول ما در ۳ تا ۴ دقیقه فرایند را طی می‌کند و از طرفی هم سیستم هوش مصنوعی آن توانایی‌های بیشتری دارد.

انتهای پیام/