پلاسما جزو بهترین روش‌های درمان زخم و سرطان است
پلاسما جزو بهترین روش‌های درمان زخم و سرطان است
مدیرعامل شرکت توسعه فناوری پلاسما گفت: امروز شاهد افتتاح دومین کلینیک درمان زخم بر پایه فناوری پلاسما در بیمارستان امام علی (ع) استان البرز هستیم.  

به گزارش گروه فناوری پزشکی تیکنا، مهدیه بختیاری در آیین بهره‌برداری از دومین کلینیک درمان زخم بر پایه فناوری پلاسما اظهار کرد: با توجه به فراوانی بیماری زخم‌های دیابتی در میان مردم کشور، نخستین کلینیک درمان زخم بر پایه فناوری پلاسما ۲ هفته قبل در ورامین مورد بهره‌برداری قرار گرفت و امروز شاهد افتتاح دومین کلینیک هستیم. 

وی توضیح داد: فناوری پلاسما نسبت به سایر روش‌های نوین درمان در زمینه درمان زخم که در‌ آن‌ها بیشتر از پانسمان‌ها استفاده می‌شود و هزینه بالایی برای بیماران دارد، مقرون به‌صرفه‌تر است و پلاسماتراپی به عنوان شیوه درمانی بسیار ارزان‌قیمت به بیماران عرضه می‌شود.

بختیاری عنوان کرد: پلاسماتراپی نسبت به سایر روش‌های نوین دارای برتری‌هایی است و موجب آنژیوژنز یا رگ‌زایی می‌شود و بافتی که از بین رفته را به مرور زمان ترمیم می‌کند؛ در حالی‌که پانسمان‌ها فقط عفونت موضع را کنترل می‌کنند اما در تکنیک استفاده از پلاسما اگر افراد قبل از مرحله  قطع عضو مراجعه کنند می‌توان نسبت به درمان آن‌ها اقدام کرد زیرا پلاسما جزو بهترین روش‌های درمان محسوب می‌شود.

وی تاکید کرد: پلاسما علاوه بر درمان زخم‌های دیابتی در درمان انواع زخم‌های فشاری، زخم‌های بستر و زخم‌های ناشی از جراحات و تصادفات نیز کاربرد دارد . در کشور ما دومین کلینیک درمان زخم بر پایه فناوری پلاسما به‌صورت تخصصی افتتاح شده اما باید بدانیم کشور‌های توسعه‌یافته در آمریکا و اروپا سال‌ها است از این تکنیک استفاده می‌کنند و دارای کلینیک‌های تخصصی پلاسماتراپی هستند و این فناوری نه تنها در درمان زخم بلکه در سرطان بدخیم پوستی ملانوما هم به عنوان روش قطعی درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بختیاری افزود: علاوه بر استفاده از پلاسما در درمان زخم و بیمار‌ی‌های پوستی از این فناوری می‌توان در درمان سرطان نیز استفاده کرد.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از پلاسما در حوزه درمان سرطان در بیمارستان شهدای تجریش در حال طی کردن فاز ۲ بالینی است و پس از این مرحله، تولید این دستگاه‌ها وارد فاز صنعتی شده و تجاری‌سازی می‌شود.

مدیرعامل شرکت توسعه فناوری پلاسما گفت: فناوری پلاسما جزو یکی از اهداف سند جامع راهبردی صنعت هسته‌ای کشور است که امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا پایان دولت سیزدهم ۵۰ کلینیک پلاسماتراپی در سراسر کشور راه‌اندازی شود .

وی تاکید کرد: در ۲ سال اخیر شاهد توجه ویژه‌ای از سوی مهندس اسلامی، معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران نسبت به توسعه فناوری پلاسما بوده‌ایم که این دیدگاه موجب رشد سریع این فناوری شده است و خوشبختانه توانسته‌ایم به دستاوردهای خوبی دست یابیم که نتایج آن‌ها اکنون در زمینه احداث کلینیک زخم و نیز برگزاری نخستین سپموزیوم پلاسما پزشکی ایران قابل مشاهده است.