پلاستیک غیرنفتی با قابلیت بازیافت ساخته شد
پلاستیک غیرنفتی با قابلیت بازیافت ساخته شد

به‌گزارش تیکنا، بیش از ۶ میلیارد تن زباله پلاستیکی در دنیا انباشته شده که تجزیه نمی‌شوند و فقط به تکه‌های کوچک‌تر تقسیم می‌شوند. از این حجم زباله‌های پلاستیکی تاکنون کمتر از ۱۰ درصد بازیافت شده است. در این میان، تولید پلاستیک‌های جدید هم دردسر‌های بسیاری را به دنبال دارد چرا که پلاستیک نه تنها از مواد […]

به‌گزارش تیکنا، بیش از ۶ میلیارد تن زباله پلاستیکی در دنیا انباشته شده که تجزیه نمی‌شوند و فقط به تکه‌های کوچک‌تر تقسیم می‌شوند. از این حجم زباله‌های پلاستیکی تاکنون کمتر از ۱۰ درصد بازیافت شده است. در این میان، تولید پلاستیک‌های جدید هم دردسر‌های بسیاری را به دنبال دارد چرا که پلاستیک نه تنها از مواد اولیه مشتق شده از سوخت‌های فسیلی ساخته می‌شوند، بلکه با باقی ماندن روی زمین، به محیط‌ زیست آسیب می‌رساند.

در همین راستا، آلیسون کریستی و اسکات فیلیپس دو دانشمند مهندسی مواد از دانشگاه ایالتی بویزی در آمریکا به تازگی نوع جدیدی از پلاستیک را توسعه داده‌اند که برخلاف پلاستیک‌های موجود از نفت خام و مشتقات آن ساخته نمی‌شوند. علاوه براین، آزمایش‌های مقیاس کوچک این دانشمندان نشان می‌دهد که تقریبا ۹۳ درصد از این پلاستیک‌های جدید را می‌توان به مواد اولیه تمیز بازیافت کرد، حتی زمانی که این پلاستیک با سایر زباله‌های پلاستیکی، کاغذ و آلومینیوم فرآوری نشده مخلوط شود. این دو دانشمند در مقاله خود شرح داده‌اند که این پلاستیک جدید را با پلی‌اتیل سیانواکریلات ساخته‌اند که از مونومر مورد استفاده برای ساخت ابرچسب تهیه می‌شود.

این محصول جدید مانند تمام پلیمر‌های پلاستیکی از طریق فرآیند پلیمریزاسیون ساخته می‌شود که در آن واحد‌های تک و تکرار شونده مونومر در یک واکنش شیمیایی به هم متصل می‌شوند تا یک زنجیزه بلند بسازند. اگر این پلاستیک در مقیاس‌های صنعتی ساخته شود، به راحتی می‌تواند جایگزین پلاستیک‌های پلی‌استایرنی شود که اکثرا بازیافت نمی‌شوند.

پلاستیک‌های پلی‌استایرن به چند شکل وجود دارند؛ پلی‌استایرن منبسط شده یا فوم استایرن که به عنوان یک ماده بسته‌بندی سبک وزن یا برای ساخت ظروف غذای آماده استفاده می‌شود و پلی استایرن حرارتی که برای ساخت بشقاب، فنجان و کارد و چنگال یکبار مصرف استفاده می‌شود.

آزمایش‌های اولیه کریستی و فیلیپس نشان می‌دهد که پلاستیک جدید PECA دارای خواص قابل مقایسه با پلاستیک‌های موجود است و در محیط‌های گرم و مرطوب هم پایدار است. این دوام و مقاومت در برابر تخریب همان چیزی است که پلاستیک را بسیار همه‌کاره می‌کند، اما تخریب آن را نیز دشوار یا غیرممکن می‌کند. با این حال، کریستی و فیلیپس نشان دادند که می‌توان زنجیره‌های پلیمری بلند پلاستیک PECA را در دمای ۲۱۰ درجه سانتی‌گراد شکست و مونومر‌های حاصل را در یک محصول تمیز تقطیر کرد تا دوباره استفاده شود.

انتهای پیام/