پروژه ریال دیجیتال متوقف شود!
پروژه ریال دیجیتال متوقف شود!
سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس، در اظهارات جدید خود گفت که بر اساس قانون فعلی پولی و بانکی، ورود بانک مرکزی به پروژه ریال دیجیتال وجاهت قانونی ندارد.

به گزارش گروه باشگاه رمزارز تیکنا، علی خضریان در تشریح نشست این کمیسیون با موضوع بررسی طرز کار بانک مرکزی و وجاهت قانونی این مجموعه در اجرای پروژه ریال دیجیتال گفت: بر اساس قانون پولی و بانکی، بانک مرکزی اجازه استفاده از ابزارهای مالی غیرفیزیکی را ندارد و تنها می‌تواند با درنظرگرفتن مصالح اقتصادی و پشتوانه لازم، اقدام به انتشار شکل فیزیکی انواع مسکوکات و اسکناس نماید.

وی افزود که، صرف‌نظر از اینکه آیا ورود به موضوع ریال دیجیتال از منظر اقتصادی و با درنظرگرفتن تهدیدات موجود، یک نیاز برای اقتصاد کشور است یا خیر، لازم است برای این امر قانون‌گذار یعنی مجلس شورای اسلامی در چارچوب طرح و یا لایحه اعلام نظر کند. در قانون پولی و بانکی موجود، هیچ جا چنین اجازه‌ای به بانک مرکزی برای ورود به موضوع ریال دیجیتال و یا انتشار پول غیرفیزیکی به هر نحوی داده نشده است؛ لذا، کمیسیون اصل نود برای این نکته تأکید نمود که لازم است بانک مرکزی ضمن توقف روند موجود درزمینهٔ ورود به عرصه ریال دیجیتال، مستندات قانونی در این زمینه را ارائه نماید.