پایان مهلت اجرای تفاهم‌نامه تعویق اعزام به خدمت مشمولان ورزشکار
پایان مهلت اجرای تفاهم‌نامه تعویق اعزام به خدمت مشمولان ورزشکار
سازمان وظیفه عمومی فراجا در اطلاعیه‌ای از پایان مهلت اجرای تفاهم‌نامه آزمایشی تعویق اعزام به خدمت مشمولان ورزشکار حرفه‌ای در سطح ملی و لیگ برتر خبر داد.

به گزارش گروه جامعه تیکنا، سازمان وظیفه عمومی فراجا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: طرح آزمایشی تعویق اعزام به خدمت مشمولان ورزشکار حرفه‌ای رشته‌های فوتبال، بسکتبال و والیبال که در سال ۱۳۹۷ به صورت موقت و آزمایشی با تفاهم میان وزارت ورزش و جوانان و ستاد کل نیروهای مسلح ابلاغ شده بود، پس از ۴ سال اجرای آزمایشی و ارزیابی نتایج حاصل از آن توسط وزارت ورزش و جوانان و ستاد کل نیروهای مسلح و با اتمام زمان بندی اجرای آن به پایان رسید.

برابر ارزیابی‌های صورت گرفته:

۱- عدم امکان استفاده همه رشته‌های ورزشی بیش از ۵۰ فدراسیون از این تسهیلات وجود دارد و تبعیض ایجاد شده مورد انتقاد جامعه ورزشی سایر رشته‌ها قرار گرفته است.

۲- تعداد اندک جامعه آماری مشمولان ورزشکار در شمول این تفاهم نامه قرار می‌گیرند.

۳- تأثیر بسیار نامحسوس تفاهم نامه در ورزش قهرمانی کشور که بازخورد آن نیز در نتایج عملکرد تیم‌های ملی رشته‌های مذکور مشاهده شده است از عمده دلایل اتمام این تفاهم نامه در پایان زمان بندی تعیین شده است.

لازم به توضیح است؛ مشمولان ورزشکاری که تاکنون از این تسهیلات استفاده کرده‌اند و در فصل جاری لیگ مجوز داشته‌اند کماکان می‌توانند تا پایان فصل در تیم‌های ورزشی خود فعالیت کنند و در صورت تمایل پس از پایان فصل در یکی از تیم‌های ورزشی نیروهای مسلح فعالیت کرده و در صورت دعوت به تیم ملی مجاز هستند در تمامی اردوهای تیم ملی شرکت کنند.

در این اطلاعیه آمده است: در خصوص تصمیم‌گیری پیرامون مشمولان ورزشکار این تفاهم نامه و استفاده حداکثری آنها از این امتیازات، جلساتی با وزارت ورزش و جوانان برگزار شده که تاکنون نظرات و پیشنهادات آن وزارت به سازمان وظیفه عمومی واصل نشده است.

در پایان این اطلاعیه تاکید می‌شود؛ با توجه به افزایش دایره شمول قانون سرباز قهرمان در سال جاری توسط ستاد کل نیروهای مسلح، همه مشمولان ورزشکار حرفه‌ای در تمامی رشته‌های تحت پوشش کمیته بین‌المللی المپیک در صورت کسب مقام‌های اول تا سوم، بازی‌های المپیک، آسیایی و جهانی از امتیاز معافیت از دوره ضرورت خدمت وظیفه عمومی برخوردار می‌شوند.