ولیعهد عربستان در زمان مناسب به تهران سفر می‌کند
ولیعهد عربستان در زمان مناسب به تهران سفر می‌کند
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: «محمد بن سلمان» در زمان مناسب به ایران سفر می‌کند.

به گزارش گروه سیاست و حکمرانی تیکنا،  حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان پس از دیدار با ولیعهد عربستان سعودی در جمع خبرنگاران گفت: در سفر کوتاهی که به عربستان داشتم بعدالظهر روز گذشته با آقای بن فرحان وزیر امور خارجه گفتگوهای متنوعی را داشتیم. تمرکز ما بر مناسبات دوجانبه اختصاص داشت. ما اتفاق نظر داریم که باید همکاری‌های دوجانبه‌ پایدار بین تهران و ریاض شکل بگیرد. در این چارچوب توافق کردیم که چگونه بتوانیم همکاری های نیرومندتری را در حوزه های اقتصادی، تجاری، گردشگری، علم و فناوری در دو بخش خصوصی و دولتی داشته باشیم.

وی افزود: برخی موضوعات مورد علاقه منطقه ای و بین المللی هم مورد گفتگو و توجه قرار گرفت. در گفتگوهای امروز با جناب آقای بن سلمان، ولیعهد سعودی ما بیش از ۹۰ دقیقه با یکدیگر گفتگو داشتیم. گفتگوهایی صریح، روشن و بدون پرده را انجام دادیم. هر دو طرف اتفاق نظر داشتیم که توسعه پایدار در منطقه بایستی به همه منطقه اختصاص پیدا کند. لذا ایده امنیت و توسعه برای همه مورد تاکید دو طرف بود.

وزیر امور خارجه ادامه داد: آقای بن سلمان هم معتقد بود که ماهم درک می‌کنیم که برای توسعه عربستان حتما امنیت و توسعه پایدار در منطقه اگر محقق شود، عربستان نیز از این وضعیت بهره مند خواهد بود.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: طرف سعودی تلاش کرد در این سفر نیت و اراده خودش را نشان دهد و تاکید کند بر اینکه عربستان نگاه متفاوت از گذشته دارد و آمادگی دارند که در صفحه جدید روابط دو کشور رقم بخورد. ما بر همکاری های پایدار و اقدامات عملی که برای مردم دو کشور ملموس باشد، تاکید داشتیم. ولیعهد سعودی هم تاکید کرد که ماهم در این چارچوب عمل خواهیم کرد، از جمله اقدامات مقدماتی را برای ازسرگیری پروازهای مستقیم بین دو کشور داشته باشیم و درباره برگزاری عمره و اعزام ایرانیان به عمره اتفاق نظر وجود دارد.

وزیر خارجه درباره عمره مفرده گفت: قرار است در آینده نزدیک مقامات حج و زیارت ما برای انعقاد قرارداد به عربستان سفر کنند و ما آمادگی خودمان را برای پذیرش گردشگران زیارتی و سیاحتی عربستان به شهرهای ایران از طریق از سرگیری پرواز های هوایی دو کشور مورد تاکید قرار دادیم.

امیرعبداللهیان در خصوص وضعیت منطقه گفت: برداشت من این است که منطقه وارد یک صفحه جدیدی از همکاری های چندجانبه خواهد شد و یک فرصتی جدید و درکی به وجود امدکه منطقه با نگاه به امنیت درون زا و بدون تکیه بر بیگانگان می تواند در مسیر توسعه برای همه گام بردارد.

وی همچنین گفت: ملک سلمان از آقای رئیسی دعوت کرده و آقای رئیسی دعوت را پذیرفته و گفتند که در زمان مناسب این سفر انجام خواهد شد. همچنین ایران از آقای محمد بن سلمان دعوت کردند که ایشان امروز گفتند من این دعوت را پذیرفته و برنامه ریزی می‌کنم که در زمان مناسب به تهران سفر کنم.

وزیر امور خارجه درباره فعالیت نمایندگی های دو کشور ادامه داد: یک گامی که در سه ماه گذشته برداشته شد و در جریان این سفر من و همکارانم فرصت داشتیم با حضور در سفارت جمهوری اسلامی در ریاض، همچنین سرکنسولگری کشورمان و دفتر نمایندگی ایران نزد سازمان همکاری اسلامی در جده از نزدیک شاهد روند ازسرگیری رسمی فعالیت دیپلمات های کشورمان در ریاض و جده باشیم. همین اقدام در خصوص دیپلمات های عربستان سعودی در تهران و مشهد انجام شده و مستقر هستند و طی روزهای آینده سفرای دو کشور هم مستقر خواهند شد.

امیرعبداللهیان افزود: تاکید و توافق ما با وزیر خارجه عربستان برای برگزاری نشست های اقتصادی و تجاری بین بازرگانان دو کشور در تهران، ریاض، جده و سایر استان های مورد نظر در ایران هم از جمله موضوعاتی بود که در راستای روابط اقتصادی و تجاری پایدار مورد توجه ما قرار داشت.

انتهای پیام/