واکنش کانون کارگردانان و خانه سینما به حکم سعید روستایی
واکنش کانون کارگردانان و خانه سینما به حکم سعید روستایی
کانون کارگردانان و خانه سینما هر کدام با انتشار اعلامیه‌ای جداگانه به حکم «سعید روستایی» واکنش نشان دادند.

به گزارش گروه فرهنگ وهنر تیکنا؛ با اعلام حکم ۶ ماه حبس، پنج سال ممنوعیت از ملاقات با اهالی سینما و حضور اجباری در دانشگاه صدا و سیمای قم برای «سعید روستایی» کانون کارگردانان و خانه سینما هر کدام با انتشار اعلامیه‌ای جداگانه به این حکم واکنش نشان دادند.

در بیانیه کانون کارگردانان آمده است: «کانون کارگردانان سینمای ایران معتقد است حکمی که برای سعید روستایی کارگردان فیلم “برادران لیلا” از سوی قوه قضاییه صادر شده عجیب‌ترین حکم قضائی در تاریخ سینمای ایران است. فیلمی با مجوز ساخته شده و به فستیوال معتبر جهانی کن رفته، فستیوالی که سال‌هاست سینمای خصوصی و دولتی ایران در آن شرکت می‌کنند. فیلم از این جشنواره جایزه معتبری گرفته و پخش کننده خارجی فیلم را منتشر کرده و مردم هم در ایران این فیلم را دیدند و علیرغم نظرات متفاوت ارتباط بسیار خوبی با آن برقرار کردند. صدور چنین حکم عجیبی تلاش بیهوده در جهت تحقیر این سینماگر جوان و خوشفکر سینمای ایران است. کانون کارگردانان سینمای ایران صدور حکم زندان، پنج سال ممنوعیت از ملاقات با اهالی سینما و آموزش اجباری در دانشکده صداوسیمای قم را محکوم می‌کند. کانون کارگردانان سینمای ایران از مدیریت سینمای ایران می‌خواهد در این لحظه حساس کنار سعید روستایی بایستد و مانع اجرای چنین حکمی شود تا بیش از این فضای یأس و ناامیدی در سینمای ایران ایجاد نشود.»

همچنین در بیانیه خانه سینما هم آمده است: «ظاهرا مسابقه صدور احکام توهین‌آمیز که هم‌زمان وهن خود قوه قضاییه است وارد مرحله جدیدتری شده است. دانستن اینکه در پشت صحنه این احکام چه می‌گذرد مستلزم داشتن اطلاعات بیشتری است که فعلا از عهده ما برنمی‌آید، ولی اینکه در خصوص همکاران‌مان چنین احکامی صادر می‌شود برایمان مهم است. خطاب به مسئولین مرتبط اعلام می‌کنیم اگر گمان می‌کنید با صدور چنین احکام تحقیرآمیزی به حل مشکلات، نزدیک شدن دل‌ها، ایجاد نشاط و امید و تقویت امنیت ملی کمک می‌کنید این گوی و این میدان، تابحال موفق نبودید و از این پس هم همینطور خواهد بود. ضمن آنکه رویداد‌های مورد علاقه‌تان هم درپیش است و جامعه هنری کشور هم هوشمندانه نظاره‌گر و فعال خواهند بود.»

 

انتهای پیام/