هوش مصنوعی صنعت بازیافت را متحول می‌کند
هوش مصنوعی صنعت بازیافت را متحول می‌کند

به گزارش گروه فناوری پیشرفته تیکنا، نگرانی‌های فزاینده درباره منبع انرژی، آلودگی محیط زیست و تقاضا برای مواد خام ثانویه، بازیافت‌کنندگان را مجبور به افزایش کارایی در این صنعت کرده است، زیرا بازیافت زباله به کاهش آلودگی و مواد خام کمک بزرگی می‌کند؛ بنابراین دانشمندان برای برطرف‌سازی چالش‌ها در این زمینه به فناوری‌های برتر روی […]

به گزارش گروه فناوری پیشرفته تیکنا، نگرانی‌های فزاینده درباره منبع انرژی، آلودگی محیط زیست و تقاضا برای مواد خام ثانویه، بازیافت‌کنندگان را مجبور به افزایش کارایی در این صنعت کرده است، زیرا بازیافت زباله به کاهش آلودگی و مواد خام کمک بزرگی می‌کند؛ بنابراین دانشمندان برای برطرف‌سازی چالش‌ها در این زمینه به فناوری‌های برتر روی می‌آورند. این گزارش بینشی جامع درباره روند‌های جهانی فناوری بازیافت در اختیار شما قرار می‌دهد تا از تحولات این صنعت در سال ۲۰۲۳ آگاه شوید.

دانشمندان برای مطالعه عمیق درباره صنعت بازیافت، نمونه‌ای از یک هزار و ۸۶۲ استارت‌آپ داخلی و خارجی را تجزیه و تحلیل کردند. بزرگ‌ترین منبع جهان برای داده‌های مرتبط با شرکت‌های نوظهور به افراد کمک می‌کند تا استارت‌آپ‌های مرتبط، فناوری‌های نوظهور و روند‌های صنعت آینده را به‌سرعت و به‌طور کامل شناسایی کنند.

**نقشه درختی تأثیر روند برتر فناوری بازیافت را نشان می‌دهد

بر اساس نقشه نوآوری فناوری بازیافت، نقشه درختی زیر تأثیر روند برتر فناوری بازیافت در سال ۲۰۲۳ را نشان می‌دهد. این برای بهبود عملکرد بخش بازیافت بسیار حائز اهمیت است و اینترنت اشیا را به روند بازیافت برتر تبدیل می‌کند.

ربات‌های بازیافت و بازیافت مواد شیمیایی از دیگر گرایش‌های اصلی پس از اینترنت اشیا محسوب می‌شود و کارایی بازیافت را به‌طرز شگفت‌انگیزی بهبود می‌بخشد. صنعت بازیافت در ارزش‌گذاری زباله، مدیریت زباله سبز و گسترش چرخه عمر مواد، نوآوری بیشتری دارد. این امر برای بازیافت‌کنندگان ارزش ایجاد می‌کند و مقدار قابل توجهی از زباله‌های جامد و آلی را از محل‌های دفن زباله و زباله‌سوز‌ها دور می‌کند.

در نهایت، تجهیزات بازیافت از داده‌های بزرگ، تجزیه و تحلیل و هوش مصنوعی برای بهینه‌سازی طبقه‌بندی، دسته‌بندی، انتخاب در تأسیسات بازیافت و همچنین ساده‌سازی لجستیک زباله استفاده می‌کنند. لجستیک زباله یک فرآیند دقیق برای تامین‌کنندگان و تولیدکنندگان محسوب می‌شود که با استفاده از آن می‌توانند انواع زباله‌ها را شناسایی کنند.

**رسوخ اینترنت اشیا در صنعت مدیریت زباله

مدیریت زباله و بازیافت با استفاده از اینترنت اشیا موجب پیشرفت در این صنعت شده است و ناکارآمدی در زمینه لجستیک زباله را کاهش می‌دهد. اینترنت اشیا از حسگر‌ها، سطل‌های هوشمند و حسگر‌های ارزیابی کیفیت مواد برای ساده کردن عملیات بازیافت استفاده می‌کند.

ادغام اینترنت اشیاء در فرآیند‌های بازیافت امتیاز‌های دیجیتالی را ایجاد می‌کند. استارت‌آپ‌ها این داده‌ها و تجزیه و تحلیل‌های پیشرفته را برای بهینه‌سازی بیشتر جمع‌آوری زباله و کارایی عملیاتی ترکیب می‌کند. حسگر‌های استفاده‌شده در سطل زباله توسط استارت‌آپ سوئدی به جمع‌آورنده‌های زباله و بازیافت‌کنندگان کمک می‌کند تا هزینه‌های هنگفتی در این زمینه متحمل نشوند.

یک استارت‌آپ در ایالات متحده از سطل‌های هوشمند برای فضا‌های تجاری بهره می‌برد. زمانی‌که سطل زباله‌ها پر می‌شود، حسگر‌های مختلف برای ردیابی فعال می‌شود و به جمع‌کنندگان زباله اطلاع می‌دهد.

اهداف توسعه پایدار و ترجیحات مشتری موجب می‌شود تا تقاضا برای مواد خام ثانویه بیشتر شود و در این مرحله بازیافت‌کنندگان از روش‌های بازیافت زباله‌های شیمیایی استفاده می‌کنند. آن‌ها از تجزیه زباله در اثر حرارت، تبدیل به گاز برای بازیابی مواد بدون کاهش کیفیت استفاده می‌کنند.

**منسوجات مستعمل با هوش مصنوعی به نخ‌های جدید تبدیل می‌شود

بازیافت شیمیایی منجر به ایجاد مواد واسطه‌ای و جایگزین‌های پتروشیمی مناسب برای کاربرد‌های باارزش می‌شود. در نتیجه، مواد ثانویه مبتنی‌بر بازیافت شیمیایی، جایگزین مواد خام اولیه از زنجیره تامین تولید شده و در نهایت انتشار کربن را کاهش می‌دهد. این به‌نوبه خود بازار مواد خام ثانویه را گسترش می‌دهد.

یکی از استارت‌آپ‌های مستقر در ایالات متحده در بازیافت شیمیایی زباله‌های نساجی پس از مصرف تخصص دارند. این استارت‌آپ هوش مصنوعی، رباتیک و فناوری بازیافت شیمیایی منسوجات مستعمل و دور ریخته شده را به نخ‌های جدید و قابل استفاده تبدیل می‌کند. این استارت‌آپ، کیت‌های پلی‌استر بازیافتی و نخ سلولزی ارائه می‌دهد. این رویکرد مقادیر قابل توجهی از زباله را از محل‌های دفن زباله منحرف می‌کند و نیاز به مواد بکر در تولید نساجی را کاهش می‌دهد.

**ربات‌های بازیافتی؛ از سودآورترین روند‌ها برای بازیابی مواد

بازیافت مکانیکی، سودآورترین وسیله برای بازیابی مواد است. آلودگی زباله و کمبود نیروی کار بر عملیات بازیافت مکانیکی تاثیر به‌سزایی دارد. استارت‌آپ‌ها ربات‌های بازیافتی را برای خودکارسازی و تقویت خطوط مرتب‌سازی با سیستم‌های طبقه‌بندی و مرتب‌سازی مبتنی‌بر هوش مصنوعی توسعه می‌دهند.

چنین ربات‌هایی سرعت برداشت زباله را افزایش می‌دهند، خطا‌ها را به حداقل می‌رسانند و کارایی چیدن را بهبود می‌بخشند. در نتیجه، تسهیلات بازیابی مواد (MRFs) هزینه‌های عملیاتی را کاهش می‌دهد، کنترل کیفیت جریان زباله را بهینه می‌کند.

هوش مصنوعی به تسهیلات بازیافت پلاستیک اجازه می‌دهد تا تجزیه و تحلیل مواد، مرتب‌سازی و چیدن وظایف را خودکار کند. همچنین با کاهش قرار گرفتن انسان در معرض جریان زباله‌های خطرناک، ایمنی کارگران را بهبود می‌بخشد.

**بهبود کنترل کیفیت بازیافت با بهره‌گیری از هوش مصنوعی

برای ادغام هوش مصنوعی در گردش کار، استارت‌آپ‌ها از یادگیری ماشین و بینایی کامپیوتر برای ثبت ویژگی‌های منحصر به فرد در جریان زباله‌های مخلوط و بهبود کنترل کیفیت استفاده می‌کنند. این فناوری همچنین به بازیافت‌کنندگان اجازه می‌دهد تا مسیر‌های جمع‌آوری زباله و برنامه‌های جمع‌آوری زباله را در لجستیک زباله بهینه کنند. استفاده از فناوری هوش مصنوعی، جریان‌های مواد اولیه را ارتقا داده، آلاینده‌های ناخواسته را حذف می‌کند و راندمان بازیابی مواد را به‌شدت افزایش می‌دهد.

انتهای پیام/