هواشناسی نسبت به وقوع مخاطرات جوی هشدار داد
هواشناسی نسبت به وقوع مخاطرات جوی هشدار داد
سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح زرد، نسبت به وقوع مخاطرات ناشی از بارش باران و برف و همچنین وزش باد شدید در برخی مناطق کشور هشدار داد.

به گزارش گروه اقتصاد ایران و جهان تیکنا، سازمان هواشناسی روز جمعه اعلام کرد که استان‌های آذربایجان غربی، شرقی، زنجان، جنوب اردبیل، شمال و غرب کردستان، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، غرب کرمانشاه، لرستان، شمال ایلام، شرق خوزستان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، شمال خراسان جنوبی، خراسان رضوی، شمال قزوین، شمال البرز و تهران فردا شنبه ۲۸ بهمن شاهد باران و برف خواند بود.

این وضعیت یکشنبه هفته آینده در استان‌های آذربایجان غربی، جنوب آذربایجان شرقی و اردبیل، زنجان، غرب کردستان و کرمانشاه، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شرق خراسان رضوی، شمال سیستان و بلوچستان حاکم خواهد بود. روز دوشنبه هم جنوب آذربایجان غربی، غرب کرمانشاه، لرستان، جنوب همدان و مرکزی، جنوب قم، شمال غرب اصفهان، شمال ایلام و خوزستان شاهد بارش باران و برف خواهند بود.

سازمان هواشناسی برای آن مناطق رگبار باران و برف و وزش باد و احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، احتمال آبگرفتگی معابر عمومی، احتمال وزش باد و مه آلودگی و کاهش دید در جاده های کوهستانی، وزش باد و کاهش دما را پیش بینی کرد.

بر همین اساس هواشناسی به احتیاط و اجتناب از رفت و آمد و تردد غیرضروری در سطح شهرها، احتیاط و امتناع از مسافرت‌های بین استانی، به همراه داشتن لوازم گرمایشی و ایمنی در وسایل نقلیه، آمادگی سازمانها و نهادهای کمک رسان از جمله شهرداریها و هلال احمر توصیه کرده است.

سازمان هواشناسی همچنین از وزش شدید باد طی فردا در استان‌های بوشهر، فارس، اصفهان، مرکزی قم، البرز، تهران، سمنان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان خبر داد. طبق اعلام هواشناسی این وضعیت یکشنبه در یزد، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان ادامه خواهد یافت.

بر همین اساس این سازمان از احتمال خیزش گرد و خاک و کاهش دید، احتمال اختلال تردد در ناوگان جاده‌ای و هوایی در استانهای واقع در مناطق مرکز و شرق و جنوب شرق کشور خبر داد.

با توجه به این مخاطرات، هواشناسی به احتیاط و امتناع از رفت و آمد و ترددهای غیرضروری در فضای آزاد، استحکام سازی سازه‌های موقتی همچون گلخانه‌ها، احتیاط و امتناع از تردد در مجاورت ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهنسال، تنظیم و تعمیر وسایل گرمایشی در وسایل نقلیه و منازل توصیه کرد.