نهضتی که شیوه جدید حاکمیتی در جهان را پایه‌گذاری کرد
نهضتی که شیوه جدید حاکمیتی در جهان را پایه‌گذاری کرد
امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی به اعتقاد صاحبنظران موجب ایجاد نهضت بیداری اسلامی به عنوان سرآغازی برای هویت بخشی در جهان شده و اندیشه و نگاه الهی ایشان شیوه جدید حاکمیتی را معرفی کرده است.

به گزارش گروه سیاست و حکمرانی تیکنا، قیام حضرت امام خمینی (ره) و موفقیت انقلاب اسلامی ‌شرایط جدیدی را در مقابل انزوای بیش از پیش شعائر دینی و ایمان مذهبی به وجود آورد که حاکی از ورود جهان به دوره‌ای متفاوت از ادوار گذشته و عصری با ویژگی‌های ممتاز دینی و معنوی است.

امام خمینی(ره) با اندیشه و نگاه الهی خود به اعتقاد صاحبنظران امر موج بیداری اسلامی را در کشورهای اسلامی و غیر اسلامی ایجاد کرده است، اثرگذاری اندیشه امام در جهان اسلام پیامبرگونه بود و این تاثیر در جهان به طوری گسترش یافت که همه سیاسیون و حتی دشمنان اذعان دارند که این مرد بزرگ نگاه دنیا را تغییر داده است.

قیام امام (ره) شرایط جدیدی را ایجاد کرد که نمونه آن دستیابی به انقلابی نوین با شعائر خاص دینی است، از این رو می‌توان امام را معلم بزرگ بیداری اسلامی و اتحاد جهان اسلام نامید که در طول دوران مبارزه و رهبری خویش، با بیان سخنان و رهنمودهای خویش، آزادی و بیداری ملت‌های جهان را تبیین کرده است.

**بیداری اسلامی و الگوگیری از انقلاب اسلامی

کارشناس امور مذهبی و مدرس دانشگاه های آزاد اسلامی در غرب مازندران با بیان این که انقلاب اسلامی در بررسی جنبش‌های اسلامی دوران معاصر یکی از عوامل تأثیرگذار در پیشبرد روند بیداری مسلمانان بوده است، گفت: امروز بیداری اسلامی با الگوگیری از انقلاب اسلامی در جهان شکل گرفته است.

محبعلی صادقی افزود: امام راحل معلم بزرگ بیداری اسلامی بود و جهان اسلام را به وحدت دعوت می کرد و غبارهای فطرت انسان‌های آزاده در جهان را کنار زد و روح مبارزه را در کالبد جوامع دمید.

وی خاطرنشان کرد : نهضت اسلامی که امام خمینی (ره) در جهان شعله ور ساخت به اعتقاد بسیاری از صاحبنظران علوم دینی زمینه ساز ظهور حضرت ولی عصر حضرت مهدی موعود (عج) و تحقق حاکمیت مستضعفان در جهان خواهد بود.

این کارشناس مذهبی یادآور شد: تاکید اندیشه حضرت امام(ره)، حرکت در راستای فرامین الهی است که محدود به زمان و مکان خاصی نبوده و این اندیشه ناب در دنیای اسلام باید برای همه ادوار در جوامع بشری تبیین شود.

صادقی بیان کرد : پیروزی اسلام گرایان در جوامع اسلامی و حیات دوباره شعائر اسلامی و گرایش روزافزون جوامع به تفکر اسلامی و همه همه جزیی از اثربخشی نهضت امام خمینی در جهان است.

وی ادامه داد : امروز یکی از ابعاد مهم زمینه‌سازی برای تشکیل حکومت جهانی مهدوی محافظت از نظام و انقلاب اسلامی است و تلاش برای تداوم آن تا عصر ظهور است.

این مدرس دانشگاه اضافه کرد: حضرت امام تاکید داشتند که رسیدن به جامعه آرمانی و موعود، نیاز به کوشش، جهاد و مبارزه فرهنگی، سیاسی، نظامی دارد و یکی از زمینه‌های مهم تشکیل حکومت جهانی مهدوی را قیام و خیزش عمومی مستضعفان، مظلومان و ستمدیدگان می‌داند.

**جهان بینی نوینی برای آزادیخواهان گشود

حجت الاسلام سید محمود کاتب یکی از وعاظ شهرستان آمل در گفت و گویی افزود : نهضت بیداری اسلامی بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) جهان‌بینی نوینی برای آزادیخواهان در جهان است.

کاتب خاطرنشان کرد: اندیشه های حضرت امام از اسلام ناب محمدی (ص) نشات گرفته و و ایشان در واقع شناخت دقیق از مکتب اسلام داشت و آغاز و انجام تفکرش بر همین مدار بوده است که امروز نیاز به تبیین واقعی آن داریم.

به گفته وی بسیاری از کشورهای دنیا و در جهان اسلامی از گفتار و رفتار و اندیشه های امام راحل الگو گرفتند و برآیندها نشان می دهد که این اندیشه روز به روز در جهان گسترده تر می شود.

کاتب با اشاره به تاثیرگذاری چشمگیر انقلاب اسلامی در جهان اظهارداشت: امروز دشمنان اسلامی نیز به گسترش بیداری اسلامی در جهان اعتراف می کنند که نتیجه و ثمره نهضت امام و انقلاب اسلامی است.

این روحانی مازندرانی به توجه امام به احیای اندیشه حکومت اسلامی و رهبری دینی اشاره و اضافه کرد : حضرت امام (ره) در کتاب ولایت‌فقیه خود به تبیین نظری ضرورت حکومت اسلامی پرداخت و آنگاه در حوزه عمل به عینیت بخشیدن به این نظریه همت گماشت.

به اعتقاد صاحبنظران امور سیاسی و دینی اندیشه‌های سیاسی امام خمینی(ره) در ترویج عدالت، آزادی، مردم‌سالاری دینی، استکبارستیزی و دفاع از مظلومان، تاثیر مستقیم و غیرقابل انکاری بر سرنوشت ملت‌های آزادیخواه گذاشت به طوری که نام امام در تاریخ معاصر از چهره‌های دگرگون‌ساز و تحول‌برانگیز جهان شناخته شده است.

این کارشناسان معتقدند حضرت امام (ره) تاثیر فراوانی بر شکل گیری اندیشه‌های سیاسی قرن داشت و اندیشه های ایشان در تحولات، مقاومت مردمی، انقلاب، ایدئولوژی و گفتمان سیاسی قرن در کشورهای مختلف نفوذ زیادی یافته است.

پایداری، تلاش و مجاهدت خستگی ناپذیر او در طول بیش از سه دهه میراث گرانبهایی برای مسلمانان و شیفتگان وی بر جا گذاشت و سنتی نو و مکتبی اصیل برای احیای ارزش‌ها و اصول اسلامی در جهان امروز ارائه کرد.

**شخصیت تاثیرگذار ۲ قرن اخیر

علی اکبر احمدی معلم و کارشناس امور دینی در ساری با بیان این که امام خمینی (ره) یکی از شخصیت هایی تاثیرگذار بر تحولات اجتماعی و سیاسی ۲ قرن اخیر در جهان است، گفت : امام شیوه نوینی در حکمرانی دینی و سیاسی در جهان معرفی کرده است.

به گفته وی بسیاری از سیاستمداران جهان اعتراف می کنند که امام خمینی (ره) قله های سیاست و مدیریت را فتح کرد و با کنارگذاشتن ابرقدرت‌های غرب و شرق، متد جدید حاکمیتی با تلفیق مردم سالاری و خدامداری ارایه کرده است.

کارشناسان معتقدند با وقوع انقلاب اسلامی و ظهور امام خمینی(ره) به عنوان یکی از چهره‌های دگرگون‌ساز و تحول‌برانگیز جهان که با ارائه اسلام اصیل با رویکرد نوین و باز تعریف مجدد آن، در باز گرداندن قدرت اسلام به صحنه جهانی موفق عمل کرد. با این حرکت، نظام سلطه جهانی، دچار زلزله شدیدی شد که نمودها و آثار حرکت سیاسی -اجتماعی امام خمینی(ره) تاکنون باقی مانده است و الگویی برای خیزش علیه نظام سلطه جهانی شده است.

احمدی تاکید کرد : جامعه امروز تشنه اندیشه های امام است و برنامه ریزان امر باید به طور ویژه نسل جدید را با تفکر امام راحل آشنا کنند و ره برون رفت چالش اکنون این است که جوانان و نوجوانان این مرز و بوم را با بیشتر با سیره امام خمینی (ره) آشنا کنیم.

وی بر ضرورت توجه بیشتر برنامه ریزان به نظام آموزشی کشور تاکید کرد و افزود : با تبیین اندیشه های امام به طور قطع روح حق طلبی و عدالت طلبی و امیدواری در جامعه دمیده می شود.

رییس ستاد بزرگداشت ارتحال امام و قیام ۱۵خرداد در مازندران از برگزاری بیش از ۱۰۰ برنامه شاخص به مناسبت سی و چهارمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) در این استان خبر داد.

حجت الاسلام علی اصغر اصغری ولوجایی در گفت و گو با خبرنگاران افزود:‌ این برنامه های شاخص در اماکن مذهبی دینی همچون بقاع متبرکه امامزادگان، مساجد و حسینیه ها برگزار می شود.

وی این برنامه های شاخص را شامل برگزاری فعالیت های قرآنی، نمایشگاه ها، تهیه وتوزیع اقلام فرهنگی در میان مردم عنوان کرد.

رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی مازندران اظهارداشت : بالا بردن سطح شناخت مردم به ویژه نسل جوان نسبت به شخصیت ممتاز امام خمینی(ره) ضرورتی غیرقابل انکار در عصر کنونی است.

وی گفت : نسل جوان تشنه شناخت شخصیت ممتاز و سیره نظری و عملی بنیانگذار جمهوری اسلامی است، بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی، سنگربان اندیشه‌های زلال و تابناک اسلام ناب محمدی(ص) بود.

**بسیاری از ابعاد شخصیت امام ناشناخته مانده است

حجت الاسلام اصغری اظهار داشت : با شناخت شخصیت برجسته امام خمینی(ره)، همدلی، همراهی و همگامی مردم با آرمان والای انقلاب اسلامی استمرار خواهد یافت.

وی تاکید کرد : بسیاری از ابعاد شخصیّت امام همچنان ناشناخته است و نسل کنونی انقلاب، بخصوص نسل جوان، امام را بدرستی نمی‌شناسند و درک نمی‌کنند لذا معرفی ایشان به نسل جوان که قرار است مسئولیّت ملّی و انقلابی گام دوّم این انقلاب را بر عهده بگیرد و همچنین برای اداره‌ی بهینه‌ی آینده‌ی کشور از اهمیت به‌سزایی برخوردار است.

وی گفت : قیام ۱۵ خرداد، نهضتی خودجوش و مردمی در واکنش به سخنرانی امام خمینی در مدرسه فیضیه قم شکل گرفت وبه نقطه عطفی در مبارزات ملت ایران مبدل شد.

به اعتقاد کارشناسان علم سیاست، مکتب سیاسی این حضرت مبتنی بر اصول و ارکانی بنیادین بوده و آرا و اندیشه‌های او راهنمای اندیشه و تفکر اصیل اسلامی است که با گذشت بیش از ۲ دهه از ارتحال امام خمینی (ره) این اندیشه‌ها همچنان مورد تفسیر قرار می‌گیرند.

امام خمینی (ره) به گفته صاحبنظران یک شخصیت چند بعدی است که در مسائل فلسفی، انسانی توانمند، در مسائل عرفان و اخلاق، شخصیتی به طور کامل شناخته شده و در اندیشه سیاسی، شخصیتی جهانی است.

در بین ابعاد زندگی امام راحل بعد سیاسی ایشان بسیار روشن و واضح است چراکه بنیانگذار جمهوری اسلامی انقلاب عظیمی ایجاد و بر مبنای آن، یک نظام تشکیل داده است.

حضرت امام خمینی (ره) الگوی عالم عامل، وقت شناسی، مدیریت، شجاعت، خوش رفتاری، مردمداری، پارسایی و ساده زیستی ساعت ۲۲ و ۲۰ دقیقه شب سیزدهم خرداد ۱۳۶۸ به علت عارضه قلبی در سن ۸۷ سالگی چشم از جهان فروبست.

آیین تشییع پیکر امام راحل با حضور بیش از ۱۰ میلیون نفر (نزدیک به یک ششم جمعیت آن زمان کشور) نیز به عنوان بزرگترین تشییع جنازه تاریخ، در کتاب رکوردهای گینس به ثبت رسید.

منبع: ایرنا