نقش بالای موتور سواران در تصادفات مرگبار تهران
نقش بالای موتور سواران در تصادفات مرگبار تهران
رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ گفت: نیمی از تصادفات مرگبار رخ داده در تهران مربوط به موتورسواران است.

به گزارش گروه جامعه تیکنا، سرهنگ رابعه جوانبخت درباره علت تصادفات رخ داده برای موتورسیکلت سواران گفت: بررسی آمار مرگ موتورسیکلت سواران در نیمه اول سال‌جاری در معابر پایتخت نشان می‌دهد که ۵۰ درصد از تصادفات فوتی شهر تهران متأسفانه به موتورسیکلت سواران اختصاص دارد که عدد بالایی است. اگر بخواهیم به صورت دقیق‌تر این تصادفات را بررسی کنیم، می‌بینیم که ۴۴ درصد از این تصادفات به عدم توانایی در کنترل وسیله نقلیه مربوط است و این یعنی موتورسوار با وسیله‌ای که سرعت بالایی دارد و بسیار ناپایدار است تردد می‌کند و چون نمی‌تواند موتورسیکلت خود را کنترل کند و به موقع ترمز بگیرد موجب حادثه می‌شود، این اتفاق به راحتی قابل پیشگیری است و راهکار آن رانندگی با سرعت مجاز و مطمئنه است.

رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ ادامه داد: همچنین وقتی بیشتر دلیل تصادفات را بررسی کنیم متوجه می‌شویم که موتورسواران با خودرو یا وسیله دیگری برخورد نداشته‌اند؛ اما چون سرعت زیادی داشته و نتوانسته موتورسیکلت خود را کنترل کند واژگون شده است.

جوانبخت افزود: علت بعدی که ۲۱ درصد از علت تصادفات را به خود اختصاص داده است عدم توجه به جلو از سوی راکبین موتورسیکلت است. این علت در بین رانندگان خودرو نیز مشاهده می‌شود. در بسیاری از اوقات مشاهده شده که راکب موتورسیکلت با یک دست خود موتور را گرفته و با دست دیگر با تلفن همراه خود صحبت کرده یا پیام می‌دهد که این موضوع بسیار خطرناک و حادثه‌ساز است.

رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ ادامه داد: تصور کنید وسیله نقلیه‌ای که به شدت ناپایدار و بر روی دوچرخ در حرکت است راکبی دارد که آن را با یک دست هدایت و با دست دیگر خود با تلفن همراه صحبت می‌کند و هیچ‌گونه کنترلی بر روی آن ندارد، این وسیله به راحتی امکان انحراف از مسیر و واژگونی را دارد.

وی با اشاره به سومین علت وقوع تصادفات برای موتورسیکلت سواران در معابر تهران نیز گفت: علت سوم تصادفات موتورسواران به تغییر مسیرهای ناگهانی اختصاص دارد، قدرت مانور این وسیله بسیار بالا است و می‌تواند بین خودروها به راحتی گردش کرده و مسیر خود را به یک‌باره تغییر دهد، همین موضوع نیز احتمال تصادف را افزایش می‌دهد. در بسیاری از مواقع موتورسیکلت سواران بین خطوط حرکت نمی‌کنند و تصور می‌کنند که هر فضایی که بین خودروها است می‌توانند از آن تردد کرده و سریع‌تر به مقصد برسند، اما متأسفانه خیلی از این موتور سواران به مقصد خود نمی‌رسند چرا که در نقاط کور خودروها قرار می‌گیرند و توسط سایر رانندگان به خوبی دیده نمی‌شوند.

به گفته جوانبخت ماده ۱۶۵ آئین نامه راهنمایی و رانندگی به صراحت اعلام کرده که موتورسیکلت سواران نباید به موازات سایر خودروها و وسایل نقلیه حرکت کنند.

رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ ادامه داد: حرکت خلاف جهت که سهم آن هفت درصد است، هم توسط برخی راکبین موتورسیکلت انجام می‌شود. نمی‌دانم چرا برخی موتورسواران فکر می‌کنند که چون موتورسوار هستند می‌توانند خیابان را خلاف جهت بروند و وارد پیاده‌رو شوند و حتی در برخی موارد برخی راکبین در مسیر بزرگراه آن هم بعد از رد شدن از یک خروجی مسیر را با سرعت و خلاف جهت طی می‌کند و مسیر را خلاف جهت باز می‌گردند؛ این کار تاوان سنگینی دارد و در اکثر موارد برخوردهای شدید صورت می‌گیرد و آسیب دیدگی‌های شدید سر و گردن باعث فوت موتورسوار می‌شود.

وی همچنین با بیان اینکه ۵۱ درصد از تصادفات فوتی موتورسواران تهرانی در بزرگراه‌ها رخ داده است، گفت: بررسی محورهایی که موتورسواران بیشترین تصادفات را در آنها انجام داده‌اند نشان می‌دهد که ۵۱ درصد از تصادفاتی که متوفیان آن موتورسوار بوده‌اند، در بزرگراه‌های شهر تهران اتفاق افتاده و ۴۹ درصد دیگر در سایر معابر بوده است. این تصادفات در حالی اتفاق می‌افتد که اصلاً و اصولاً موتورسواران نباید در این معابر تردد کنند، اما متأسفانه شاهد آن هستیم که موتورسواران در این معابر تردد کرده و حوادث ناگواری را رقم می‌زنند.

رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ درباره مرگبارترین بزرگراه‌ها برای موتورسواران در پایتخت نیز گفت: بزرگراه امام علی (ع) در واقع رتبه اول تصادفات موتورسیکلت را دارا است چون هم در مسیر جنوب به شمال و هم در مسیر شمال به جنوب بسیار پر تردد است و تردد موتورسواران در این مسیرها زیاد است. بزرگراه آزادگان نیز که کمربندی محسوب می‌شود و خودروهای سنگین در آن بسیار تردد می‌کنند، تردد موتورسواران در این مسیر بسیار خطرناک است که متأسفانه در این بزرگراه نیز تردد پرتکرار موتورسواران را شاهد هستیم.

وی گفت: بزرگراه شهید چمران بزرگراه سومی است که تصادفات فوتی در آن بسیار صورت می‌گیرد چرا که ما در این بزرگراه تونل توحید را داریم و متأسفانه موتورسواران وارد بزرگراه و تونل توحید می‌شوند. تونل توحید مسیری طولانی دارد و وقتی موتورسواران از آن رد می‌شوند انباشتگی حجم گازهای آلاینده بر راکبین موتورسیکلت و تمرکز آنها بسیار تأثیر می‌گذارد. تاکید ما بر این است که موتورسیکلت سواران از این تونل تردد نکنند. در بسیاری از مواقع مشاهده شده که موتورسواران تعادل خود را در هنگام حرکت از این تونل از دست داده و با دیواره بتنی آن برخورد کرده یا بر زمین افتاده‌اند.

جوانبخت ادامه داد: امسال شاهد سه فقره تصادف فوتی موتورسواران فقط در داخل تونل توحید بودیم که این موضوع بسیار حائز اهمیت است. موتورسیکلت سواران باید مسیر جایگزین را که در بالای تونل توحید است انتخاب و از آن تردد کنند.

وی از موتورسواران خواست که حتماً از کلاه ایمنی استفاده کنند و گفت: مرز بین مرگ و زندگی در موتورسواری استفاده از کلاه ایمنی استاندارد در حین موتورسواری است. آمارها حکایت از این دارد که اگر کلاه ایمنی بر سر موتورسوار باشد و حتی استاندارد آن هم پایین باشد باز هم درصد آسیب دیدگی‌هایی را که به سر و گردن وارد می‌شود کاهش می‌دهد.