نقش‌آفرینی ایران در توسعه فناوری و نوآوری کشورهای عضو «بریکس»
نقش‌آفرینی ایران در توسعه فناوری و نوآوری کشورهای عضو «بریکس»
در ششمین نشست کارگروه زیرساخت‌های پژوهشی و طرح‌های کلان علمی کمیسیون علم و فناوری بریکس، زمینه برای تبادل ظرفیت‌های فناورانه و نوآورانه ایران و کشورهای عضو فراهم شد.

به گزارش تیکنا و به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، میرآبادی، رئیس سازمان توسعه همکاری‌های علمی و فناورانه بین المللی در ششمین نشست کارگروه زیرساخت‌های پژوهشی و طرح‌های کلان علمی کمیسیون علم و فناوری بریکس حضور یافت.

پیرو عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان بریکس در آغاز سال ۲۰۲۴ و ضرورت نقش آفرینی فعال کشور در این سازمان بین المللی، معاونت علمی، فناری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با توجه به مأموریت‌ها و راهبردهای ملی و به منظور ارائه تصویری از ظرفیت‌های علمی، فناوری و نوآوری کشور در عرصه بین المللی و شبکه سازی و تعاملات جهانی حضور فعالی در رویدادها، برنامه‌ها و کارگروه‌های تخصصی این سازمان داشته است.

ششمین نشست کارگروه زیرساخت‌های پژوهشی و طرح‌های کلان علمی کمیسیون علم و فناوری بریکس از اول جولای به مدت چهار روز در کشور روسیه در حال برگزاری است.

در این نشست بین المللی تجارب کشورمان در ایجاد و توسعه زیست‌بوم فناوری و نوآوری، ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های حوزه علم، فناوری و نوآوری و توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان در اجرا و راهبری طرح‌های کلان ملی فناوری به سایر شرکت کنندگان ارائه شد.

بریکس نام گروهی از کشورها به رهبری قدرت‌های اقتصادی نوظهور جهان است که برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی را شامل می‌شود. از آغاز سال ۲۰۲۴ میلادی کشور جمهوری اسلامی ایران به همراه آرژانتین، اتیوپی، امارات متحده عربی، عربستان سعودی و مصر به عضویت دائمی بریکس درآمدند.