نقد ما به دولتمردانی است که می‌گویند از این کشور جز آبگوشت بزباش در نمی‌آید
نقد ما به دولتمردانی است که می‌گویند از این کشور جز آبگوشت بزباش در نمی‌آید
بهادری جهرمی گفت: نقد ما نه به کسانی که به آقای روحانی رای دادند که به دولتمردانی است که می‌گویند از این کشور جز آبگوشت بزباش در نمی‌آید که این یعنی بی اعتمادی به مردم و این یعنی منتظر ماندن تا دیگران مشکلات را حل کنند.

به گزارش گروه سیاست و حکمرانی تیکنا، سخنگوی دولت که بعد از ظهر سه‌شنبه (۱۶ خرداد) در جمع دانشجویان دانشگاه تهران حضور یافت تا پاسخگوی پرسش‌های آنان برای «تحقق ایران قوی» باشد، با استناد به اصل ششم قانون اساسی گفت که اصلی‌ترین سرمایه جمهوری اسلامی مردم هستند و مردم مؤثرترین و قوی‌ترین عامل در حل مسائل و پیشرفت کشورند.

بهادری جهرمی افزود: در مسیر ۴۴ ساله انقلاب، همواره به این باور و سرمایه اصلی ملتزم بودیم و پافشاری کردیم و پیروز شدیم. البته هزینه‌هایی پرداخت شده است اما ملت پیروز، ملت ایران است.

وی ادامه داد: در دهه ۹۰ که از آن به‌عنوان دهه از دست رفته یاد می‌شود و نمونه بارز آن‌که قرار بود کلید حل مشکلات اقتصادی در داخل باشد، نتیجه آن رشد اقتصادی صفر درصدی و تورم‌های باور نکردنی و بی‌سابقه بوده که میانگین تورم در دهه نود ۲۵.۲ درصدی بود.

سخنگوی دولت اضافه کرد: در دهه ۶٠ در برابر دشمنان ایستادیم و جنگیدیم و مقاومت کردیم. تازه انقلاب پیروز شده بود، اثر اقتصادی در دوران جنگ تورم ١٨ درصدی بود اما در دهه ٩٠ با سازش و سازشکاری تورم آنچنان بالایی داشتیم که به‌طور ملموس نشان داد هزینه سازش و هزینه مقاومت کاملاً متفاوت است.

بهادری جهری گفت: ما نگاه و باور به مردم را گاهی کنار گذاشتیم و ادبیات دیگری مطرح کردیم؛ گاهی گفتیم کلید حل مشکلات سازش و گام برداشتن در مسیری متفاوت است، اما دیدیم که دهه اخیر نتیجه‌ آن تورم بی‌سابقه در سده گذشته بود.

وی تصریح کرد: این جنگ ۴۴ ساله‌ دشمن علیه ایران کور کردن ایمان مردم را نشانه رفت تا نشان دهد مسیر انقلاب ما ناکارآمد است اما نتیجه این منازعه چه شد؟ آیا ایران منزوی شد؟ برخلاف تصورهای نادرست، نتیجه این ایستادگی آزادی دیپلمات ایرانی از اروپا بعد از پنج سال و حضور ایران در پیمان‌های اقتصادی و ارتباط با عربستان و کشورهای همسایه و جهان و عضویت شانگهای شد.

بهادری جهرمی ادامه داد: دشمن سال گذشته تلاش کرد تا امنیت کشور را به مخاطره بیندازد که نتیجه آن رونمایی از موشک هایپرسونیک است اما بدانیم که اگر مشکلاتی هم وجود دارد، نباید شیرینی پیروزی‌هایی که به دست آورده‌ایم را نادیده بگیریم.

وی افزود: ملت مقاوم ایران نشان دادند به راه امام راحل ایمان و باور دارند و هم به زیبایی و ظرافت برابر تهاجم دشمنان در صحنه‌ها حضور می یابند و ایستادگی می کنند. دشمنان تلاش کردند تا ایران را متوقف کنند اما موفق نشدند و اگر مشکلاتی داریم نباید باعث شود پیروزهای راهبردی ما دیده نشود.

سخنگوی دولت در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به سؤال دانشجویی درباره اقدامات دولت برای پاسداشت حق اعتراض از سوی دولت، گفت: حق اعتراض در قانون اساسی ما به شرط آن‌که بدون سلاح و بدون اخلال در مبانی اسلام باشد، پذیرفته شده است.

بهادری جهرمی افزود: در این دولت از ابتدا صدای معترضان شنیده شده است؛ از کارگران گرفته تا معلمان که خواستار اجرای نظام رتبه‌بندی بودند و در مورد بازنشستگان هم بعد از اعتراض آنان دولت به‌دنبال حل مشکلات‌شان بود و با نماینده بازنشستگان هم جلساتی برگزار شد.

وی با بیان این‌که حق اعتراض در اصل بیست و هفتم قانون اساسی به رسمیت شناخته شده است، تصریح کرد: دولت سیزدهم در مقاطع مختلف نشان داده که از اعتراض استقبال می‌کند. در اجرای اصل ۲۷ قانون اساسی، دولت با فوریت و طی یک هم‌اندیشی با حقوقدان‌ها لایحه‌ای را برای برگزاری تجمعات تصویب و به مجلس ارسال کرد.

بهادری جهرمی در ادامه صحبت‌های خود، گریزی هم به اغتشاشات اخیر زد و بیان کرد: دشمن از تمام ظرفیت خود برای انزوای جمهوری اسلامی ایران استفاده کرد اما مردم با راهپیمایی بی‌سابقه ۲۲ بهمن و روز قدس درس بزرگی به دشمن دادند.

سخنگوی دولت درباره رفع مشکلات اقتصادی خاطرنشان کرد: تیم اقتصادی دولت به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور به‌عنوان مسئول تمام تصمیمات دولت در اقتصاد کشور شبانه روز مشغول کار و تلاش هستند و سیاست اصلاح نظام یارانه‌ها تکلیفی بود که مجلس از زمان بودجه ۱۴۰۰ برای دولت تصویب کرده بود و در بودجه ۱۴۰۱ نیز این مصوبه تکرار شد.

وی درباره مفهوم متفاوت ارز ترجیحی و ارز شناور، گفت: مدیریت مصرف عرضه و تقاضا بر عهده بانک مرکزی است و بانک مرکزی با ابزارهای خود این مدیریت را به بازار اعمال می کند. همچنین ارز شناور مدیریت شده با ارز ۴۲۰۰ تفاوت دارد.

بهادری جهرمی بیان کرد: عده‌ای می‌گویند هنری نکردید که مدیریت کردید چون ارزی که در اختیار دارید زیاد است. اینکه امروز می توانیم ارز بیشتری تأمین کنیم هنر ماست. دولت با راهبرد سیاست همسایگی و با افزایش تجارت خارجی کشور توانست ارز را تامین کند.

به گفته وی در سال گذشته طی مراوده با ۱۵ کشور همسایه، تجارت به ۵۹ میلیارد دلار رسیده است که نسبت به ۱۴۰۰، ۱۵ درصد افزایش داشته است.

سخنگوی دولت در پاسخ به سؤالی درباره محدودیت در دسترسی اینترنت و رانت گفت: عنوان درست آن حق دسترسی آزاد به اطلاعات بوده که از حقوق بشری است و در کشور ما نیز تعریف شده، اما همه حقوق بشری در همه‌جا دارای قیودی هستند که باید رعایت شوند.

بهادری جهرمی متذکر شد که همه کشورها برای فعالیت سکوهای خارجی شرایط و قوانینی دارند که آن سکوها ملزم به رعایت آن‌ها هستند و سکوهای خارجی برای فعالیت باید مطابق ضوابط کشور ما عمل کنند اما سکوهای تلگرام و واتساپ در اغتشاشات اخیر در جهت اقدامات تروریستی فعالیت کردند.

بهادری جهرمی در تکمیل پاسخ خود به این سؤال گفت که هیچ‌کدام از فرزندان مقامات نباید دسترسی بیشتری نسبت به بقیه و به اطلاعات خاص داشته باشد.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره فعالیت فرزند یکی از مقامات در خارج از کشور گفت که پس از تذکر رئیس‌جمهور که نباید فرزندان مقامات خارج از کشور زندگی کنند، فرزند خانم خزعلی به ایران برگشت.

سخنگوی دولت در ادامه با اشاره به دوگانگی بین دولت و ملت عنوان کرد: اساساً برتری انقلاب ما همین اعطای باور به مردم و جرأت دادن به مردم توسط امام راحل بود. مردم نقش آفرینان اصلی هستند و ما چیزی به عنوان دوگانگی نداریم و دولت هم بخشی از مردم است.

بهادری جهرمی در پاسخ به سوال دانشجویی که مدعی شد چرا دولت به نمایندگان مجلس باج می‌دهد، گفت: رییس جمهوری بارها تاکید کرده‌اند که حتماً با نمایندگان مجلس در تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی مشورت شود اما همواره به این نکته هم تاکید شده است که نمایندگان مجری نیستند و بار اجرایی امور بر عهده فرمانداران، استانداران و وزراست.

بهادری جهرمی ادامه داد که اما نمایندگان مجلس هم حق ندارند وارد امور اجرایی شوند، در عین حال مشورت با آنان برای امور همیشه مورد تاکید رییس دولت بوده است.

سخنگوی دولت ادعای دسترسی فرزندان مقامات به برخی پلتفرم‌ها را رد کرد و گفت چنین چیزی وجود خارجی ندارد. اگر دیده‌اید، به بازرسی ویژه رئیس‌جمهور اعلام کنید، برخورد خواهد شد.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسش دانشجویی که چرا مردم را فقط کسانی به آقای رئیسی رأی دادند خلاصه می کنید نه کسانی که به حسن روحانی رای داده بودند، توضیح داد که « مردم نه تنها آنانی هستند که آقای روحانی و آقای رئیسی را انتخاب کردند بلکه آنانی هستند که پای صندوق نرفتند.» و به رفتار کسانی که پای صندوق نرفتند نقد داریم اما آنان هم مردم هستند.

بهادری جهرمی این را گفت که نقد ما نه به کسانی که به آقای روحانی رای دادند که به دولتمردانی است که می‌گویند از این کشور جز آبگوشت بزباش در نمی‌آید که این یعنی بی اعتمادی به مردم و این یعنی منتظر ماندن تا دیگران مشکلات را حل کنند.

وی ادامه داد که نتیجه بی اعتمادی به مردم و سازش همین تورم بی‌سابقه است. مردم می‌گویند بروید و مذاکره کنید نمی‌گویند بروید و سازش کنید. مگر این دولت مذاکره نمی‌کند؟.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالات گفت که این دولت هم مذاکره می‌کند هم تحریم‌ها را خنثی‌سازی می‌کند، هم سرمایه‌گذاری خارجی را افزایش می دهد و هم به مردم تکیه دارد، اما نه اینکه مذاکره کند اما به میدان پشت کند یا مذاکره کند و  به مردم اعتماد نکند.

بهادری جهرمی در پاسخ به سوالی درباره شایعه جایگزینی وی برای وزارت ورزش گفت: عده‌ای اصرار دارند شایعه بسازند و تحلیل‌های خودشان را خبر کنند. به اخبار رسمی در این زمینه‌ها رجوع کنید.

وی در پاسخ به سوال نماینده دیگر تشکل های دانشجویی درباره مسکن گفت: دولت قبل در حمایت از ساخت و ساز ، مسکن مهر را بست. عقب افتادگی در مسکن از ٨٧ بوده که بیش از ١٠ سال است که حتی در آن مقطع منابع دریافت شده اما در آن دوران نساختند و ما باید جبران عقب ماندگی و ایفای تعهدات را انجام دهیم.

سخنگوی دولت نرخ رشد اقتصادی را حدود ۱۰ برابر نرخ رشد اقتصادی گذشته عنوان کرد و گفت: ما امروز تحریم هستیم و برای فروش نفت با یک جنگ تحریمی مواجهیم. کاش روزی این محرمانگی این روش ها کنار برود تا بتوانیم برای مردم بگوییم امروز چطور نفت می فروشیم.

وی افزود: هرجا توافق می کنیم که نفت بفروشیم و تجارت کنیم، ۲۴ ساعت بعد آمریکا آنجا حاضر می شود تا آن توافق را بهم بزند. نمونه آن رئیس بانک مرکزی یکی از کشورهایی که با ما توافق کرده بود به دلیل تعاملات با ایران به واسطه فشار آمریکا برکنار شد.

بهادری‌جهرمی این را هم گفت که طراحی گسترده‌ای برای هدایت نقدینگی به سمت حوزه‌های مولد پیش‌بینی شده است و همچنین طرح‌های پیشران متعددی نیز برای هدایت نقدینگی پیش‌بینی شده است.

در پایان این نشست یکی از دانشجویان خطاب به حضور سخنگوی دولت در این نشست که در ایام منتهی به  امتحانات پایان ترم  و صرف با حضور دانشجویان بسیجی برگزار شده  است، اعتراض کرد که بهادری جهرمی پاسخ داد: من قبل از حضور در اینجا، کلاس درس داشتم و بعد از کلاس به اینجا آمدم، پس در فرجه نیستیم در هفته پایانی سال تحصیلی هستیم.

وی افزود: من حدود نیمی از هفتاد جلسه اخیرم در دانشگاه‌ها بوده است و هر زمان که دانشگاه‌ها دعوت کنند حضور خواهم داشت.

وی این را هم گفت: شما گفتید در این نشست فقط دانشجویان بسیجی حضور داشتند، بنابراین از شما دانشجوی بسیجی برای سخنانتان تشکر می‌کنم.

سخنگوی در پاسخ به بخش دیگری از سخنان اعتراضی این دانشجو با سعه صدر پاسخ داد از دانشجو انتظار می‌رود مستند صحبت کند اینکه در یک رسانه تروریستی یک چیزی بشوند و آن را تکرار کند شایسته نیست.

بهادری جهرمی خطاب به اظهارات غیر مستند این دانشجو گفت: اینجا دانشکده حقوق است، خوب است در کلاس جرم‌شناسی شرکت کنید و ببینید چه کسی با چه جرمی باید به چه حکمی محکوم شود.

اعتراض این دانشجو با واکنش تند یکی از دانشجویان حاضر در سالن روبرو شد و گفت، غیر مستند صحبت نکنید با سند حرف بزنید.

منبع: ایرنا