نظارت آنلاین بر بهداشت آب با پایش هوشمند حرکت ماهی‌ها
نظارت آنلاین بر بهداشت آب با پایش هوشمند حرکت ماهی‌ها
دستگاه پایشگر هیبرید شناسایی آلودگی های آب با پایش هوشمند حرکت ماهی‌ها به همت محققان ایرانی یک شرکت دانش بنیان طراحی و ساخته شد. با ساخت این دستگاه نظارت بر بهداشت آب آشامیدنی، محیط زیست رودخانه‌ها، مزارع کشت صنعتی و پرورش آبزی تسهیل می‌شود.

به گزارش گروه فناوری پیشرفته تیکنا، دستگاه پایشگر هیبرید شناسایی آلودگی های آب با پایش هوشمند حرکت ماهی‌ها به همت محققان ایرانی یک شرکت دانش بنیان طراحی و ساخته شد. با ساخت این دستگاه نظارت بر بهداشت آب آشامیدنی، محیط زیست رودخانه‌ها، مزارع کشت صنعتی و پرورش آبزی تسهیل می‌شود.

هادی ذاکری، مدیر تولید شرکت تولیدکننده این دستگاه با نام «ایساتیس دانش تولید تجهیز» در این مورد توضیح داد: پایشگر هیبرید شناسایی آنلاین آلودگی آب، دستگاهی با هدف تشخیص سریع آلاینده‌ها در سامانه‌های تامین، توزیع و مبادی ورودی و خروجی آب در صنایع است. بیومانیتورینگ هیبرید(Fish and sensor toximeter)، ترکیبی مبتنی بر هوش مصنوعی، تحلیل زیستی و آنالیز طیفی ترکیبی هوشمند است. این دستگاه، نسبت به پایشگر آلودگی شیمیایی آب (Fish toximeter) دارای مزیت استفاده از سنسورها برای تشخیص نوع سموم آب و کلاس‌بندی آن‌ها است.

ذاکری درباره نحوه کار این دستگاه، گفت: در دستگاه پایشگر هیبرید شناسایی آلودگی‌های آب، ماهی‌ها – زبرافیش- به عنوان حسگرهای بیولوژیکی، درون دستگاه عمل می‌کنند. تغییرات سریع در سیکل رفتاری آن‌ها حاکی از آلودگی شدید آب است. با تجزیه و تحلیل الگوهای حرکتی قابل اطمینان توسط هوش مصنوعی، سیستم ارزیابی دستگاه، روند تشخیص و هشدار دهی را به صورت آنلاین انجام می‌دهد. حرکات شناور ماهی‌ها به طور خودکار توسط سیستم پردازش تصویر در کسری از ثانیه مورد پردازش، تعیین و ارزیابی قرار می‌گیرد. نتایج این ارزیابی، به منظور تحلیل و بررسی به هسته پردازش دستگاه منتقل شده و مورد پایش قرار می‌گیرد. در نهایت روند تحلیل و بررسی میزان فعالیت و سیکل حرکتی ماهی‌ها در محدوده‌های مشخص شده در ارزیابی سیکل طبیعی، وجود یا عدم وجود سمیت حاد در محیط را مشخص می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به استفاده از هوش مصنوعی برای کاهش آلارم‌های کاذب در این دستگاه، گفت: میزان فعالیت و سایر پارامتر های جمعی موثر در سیکل رفتاری ماهی ها به صورت برخط توسط سیستم پردازش تصویر به کمک دوربینی مجهز ثبت و با حالت طبیعی مورد پایش و مقایسه قرار می‌گیرد. هوش مصنوعی در هسته تحلیل نرم افزار با تحلیل داده‌های موجود به مقایسه سیکل رفتاری ماهی در کسری از ثانیه پرداخته و پاسخ تشخیصی خود را برای سیستم هشدار دستگاه ارسال می‌کند. سیستم هشدار سامانه دارای مقادیر قابل تنظیم بر اساس تحلیل به وسیله هوش مصنوعی است. این کار موجب کاهش آلارم های کاذب پرهزینه و حفظ سطح بالایی از پاسخگویی می‌شود.

مدیر تولید شرکت ایساتیس دانش تولید تجهیز با بیان این موضوع که واردات در حال آسیب زدن به تولیدات ملی است، افزود: تاکنون موفق شده‌ایم که پنج دستگاه را در استان‌های مختلف از جمله مازندران و خراسان رضوی به فروش برسانیم. با توجه به این موضوع که ما تنها تولیدکننده داخلی این محصول هستیم، تعداد فروش ما می‌توانست خیلی بیشتر باشد اگر واردکنندگان محصولات مشابه خارجی در مسیر فروش ما سنگ‌اندازی نمی‌کردند. متاسفانه حاشیه سود محصولات وارداتی بسیار زیاد است و نهادهای مربوطه جلوی واردات این محصول را نمی‌‎گیرند. این در حالی است که فقط ۳۰ درصد از این محصولات خارجی در حال حاضر در داخل کشور فعال هستند و بقیه آن‌ها به دلایل محتلف از دسترس خارج شده‌اند.

وی در مورد سایر محصولات این شرکت نیز گفت: دو محصول دانش‌بنیان استربلایزر و سامانه رها را نیز به تازگی تولید کرده‌ایم که به زودی به مرحله فروش خواهند رسید. دستگاه استریلایز، دستگاهی با هدف ضدعفونی و استریل کردن با حفظ کیفیت و حالت اشیاء و رعایت موارد ایمنی است که برای شست و شوی ظروف آزمایشگاهی کاربرد دارد. سامانه رها نیز یک سامانه رصد هوشمند اختلالات ایمنی و امنیتی است که با استفاده از هوش مصنوعی و اتصال به دوربین‌ها، در لحظه موارد ایمنی همچون خشونت، تصادف، ورود به منطقه ممنوعه و …. را با رصد هوشمند دوربین‌های مداربسته شناسایی می‌کند و با استفاده از سیستم هشدار تعبیه شده و یا پیامک به اطلاع کاربر می‌رساند.