نخستین صندوق سرمایه گذاری خصوصی حوزه دانش بنیان و فناور تشکیل می‌شود
نخستین صندوق سرمایه گذاری خصوصی حوزه دانش بنیان و فناور تشکیل می‌شود
نخستین صندوق سرمایه گذاری خصوصی(PE) حوزه دانش بنیان و فناور با هدف توسعه اقتصاد دانش بنیان از طریق جذب و به کارگیری سرمایه های مردمی، احیای شرکت های نیمه فعال یا غیرفعال فناور از طریق توانمندسازی، ارزشمندسازی و عرضه آنها در بورس، بهره گیری از ابزارهای نوین بازار سرمایه در راستای توسعه اقتصاد دانش بنیان تشکیل می‌شود.

به گزارش گروه اقتصاد دانش‌بنیان تیکنا، تفاهم نامه تاسیس نخستین صندوق سرمایه گذاری خصوصی(PE) حوزه دانش بنیان و فناور با حضور صندوق توسعه فناوری های نوین به عنوان بزرگ ترین صندوق پژوهش و فناوری کشور با دیگر موسسان امروز پنجشنبه در سومین روز از نمایشگاه صنعت مالی(بانک، بورس، بیمه) امضا شد.

این صندوق با هدف توسعه اقتصاد دانش بنیان از طریق جذب و به کارگیری سرمایه های مردمی، احیای شرکت های نیمه فعال یا غیرفعال فناور از طریق توانمندسازی، ارزشمندسازی و عرضه آنها در بورس، بهره گیری از ابزارهای نوین بازار سرمایه در راستای توسعه اقتصاد دانش بنیان و همچنین تعمیق آشنایی این بازار با ظرفیت های حوزه های زیست بوم دانش بنیان کشور پا به عرصه تامین مالی حوزه دانش بنیان و فناور گذاشته است.

بر اساس این گزارش، این تفاهم نامه که بین صندوق توسعه فناوری های نوین به عنوان مدیر صندوق، شرکت سرمایه گذاری رشد خواهان جوان به عنوان راهبر ،شرکت تامین نیاز تولیدکنندگان پیشگامان یزد فردا و موسسه آتیه رفاه همکاران مهر ایرانیان امضا شد، قرار است زمینه تاسیس و تشکیل نخستین صندوق سرمایه گذاری خصوصی(PE) دانش بنیان با مدیریت یک صندوق پژوهش و فناوری در کشور را فراهم کرده و سپس با طی مراحل قانونی و اخذ مجوزات لازم، زمینه تامین مالی شرکت های دانش بنیان و فناور را از بازار سرمایه فراهم کند.

این صندوق در راستای تحقق شعار سال یعنی مهار تورم و رشو تولید، در حوزه های دارو و تجهیزات پزشکی، مالی و بیمه(فین تک)، اطلاعات و ارتباطات کلان داده، انرژی های پاک، هوش مصنوعی و رباتیک، غذا و کشاورزی، الکترونیک و میکروالکترونیک، مواد پیشرفته و …اقدام به تامین مالی شرکت های تولیدی خواهد کرد.

سید روح الله میرامینی مدیرعامل صندوق توسعه فناوری های نوین در مراسم امضای این تفاهم نامه با یادآوری ورود این صندوق به عنوان نخستین صندوق پژوهش و فناوری کشور به ایجاد صندوق سرمایه گذاری خصوصی (PE) گفت:در این تفاهم نامه موسسان این صندوق سرمایه گذاری خصوصی با تکیه بر تجربه و تخصص خود در حوزه مالی به صندوق توسعه فناوری های نوین به عنوان بزرگترین صندوق پژوهش و فناوری کشور اعتماد کرده اند.

وی به تجربیات موفق و موثر موسسان نخستین صندوق سرمایه گذاری خصوصی (PE) با مدیریت صندوق توسعه فناوری های نوین اشاره و خاطرنشان کرد: از آنجایی که اعضای موسس این صندوق تخصص، تجربه و اعتبار کافی در سرمایه گذاری حوزه فناوری را دارند امید می رود که این صندوق بتواند به سرعت و با قدرت وارد فاز اجرایی شود و تجربیات موفقی را در حوزه سرمایه گذاری حوزه دانش بنیان رقم بزند.

صندوق‌ سرمایه گذاری‌خصوصی (PE) یکی از ابزارهای تامین مالی است که با جذب سرمایه‌گذاران حقوقی و خرد، سرمایه لازم برای تامین مالی فناوری‌های جدید و کمک به تامین مالی و رشد تولید از طریق ابزارهای و ظرفیت های جدید را فراهم می آورد.