مقاومت سازه‌های چوبی و آبگریز افزایش یافت
مقاومت سازه‌های چوبی و آبگریز افزایش یافت

به‌گزارش تیکنا، استفاده از کالا‌های چوبی که حس دلگرمی از طبیعت را تداعی می‌کنند. طرفداران بسیاری دارد، اما نکته‌ای در خصوص محصولات و سازه‌های چوبی وجود دارد این است که به دلیل مقاومت کم آن‌ها در برابر رطوبت و آفات و حتی نورخورشید باید حتما از پوشش‌ها و رنگ‌های محافظی روی آن‌ها استفاده شود. چنین پوشش‌هایی […]

به‌گزارش تیکنا، استفاده از کالا‌های چوبی که حس دلگرمی از طبیعت را تداعی می‌کنند. طرفداران بسیاری دارد، اما نکته‌ای در خصوص محصولات و سازه‌های چوبی وجود دارد این است که به دلیل مقاومت کم آن‌ها در برابر رطوبت و آفات و حتی نورخورشید باید حتما از پوشش‌ها و رنگ‌های محافظی روی آن‌ها استفاده شود. چنین پوشش‌هایی به دلیل لایه‌ای که روی سطح چوب ایجاد می‌کنند حس خوب لمس چوب و رنگ طبیعی آن را می‌گیرند.

یک شرکت دانش‌بنیان برای غلبه بر این موضوع اقدام به تولید نوعی رنگ اختصاصی آبگریز با فناوری نانو کردند که علاوه بر افزایش مقاومت سازه‌های چوبی و ترمو وود‌ها دربرابر رطوبت و نور خورشید، از نفوذ قارچ‌ها و باکتری‌ها و سایر آفات به بافت‌های چوب جلوگیری می‌کنند، اما در عین حال لایه‌ای روی سطح چوب ایجاد نمی‌کنند. استفاده از این رنگ علاوه بر محافظت از سازه و محصولات چوبی، حس لمس چوب گره‌های آن را از بین نمی‌برد.

پیش از این رنگ‌های ویژه‌ای از شرکت‌های خارجی نظیر فنلاند، آلمان، کانادا، بلژیک و ترکیه وارد می‌شدند که تنها خاصیت ضد UV داشتند و برای ایجاد خاصیت ضدآب و آب‌گریزی باید محصول دیگری را نیز مورد استفاده قرار داد. اما این محصول توانست دو مشکل را با یک محصول حل کند.در این محصولات از نانوذرات سیلیکا استفاده می‌شود، نانوذراتی که در  شرکت تولید شده و اصلاح می‌شوند تا به عنوان افزودنی به رنگ‌ها اضافه شوند.

این محصول به صورت بی رنگ و ۲۲ طیف رنگی چوب‌های طبیعی مانند رنگ چوب گردو راش و…. بر اساس نیاز کاربر تولید می‌شود. این محصول تنها نمونه داخلی است که در کشور تولید می‌شود.

افزودن خاصیت آبگریزی با کمک نانو ذرات برتری آن نسبت به نمونه خارجی است. همچنین تک مرحله‌ای شدن فرآیند اجرا (در نمونه خارجی رنگ و محلول نانو به صورت مجزا و سطح اجرا می‌شوند) از دیگر مزیت‌های این محصول به شمار می‌رود. این نانو پوشش حدود ۵۰ تا ۸۰ درصد قیمت کمتر نسبت به نمونه خارجی دارد.

انتهای پیام/