مصرف کم آب در روزهای گرم سال احتمال ایجاد سنگ کلیه را افزایش می‌دهد
مصرف کم آب در روزهای گرم سال احتمال ایجاد سنگ کلیه را افزایش می‌دهد

به گزارش فناوری پزشکی تیکنا، سید مرتضی صفوی، متخصص تغذیه با اشاره به ضرورت نوشیدن آب کم در فصل گرما، گفت: فصل گرما که می‌رسد اشتهای افراد برای غذاهای پرکالری و گرم کم می‌شود و بیشتر دنبال غذاهای سبک و سرد هستند. در فصل گرما باید بدانیم چه مواد خوراکی را کمتر کنیم و از […]

به گزارش فناوری پزشکی تیکنا، سید مرتضی صفوی، متخصص تغذیه با اشاره به ضرورت نوشیدن آب کم در فصل گرما، گفت: فصل گرما که می‌رسد اشتهای افراد برای غذاهای پرکالری و گرم کم می‌شود و بیشتر دنبال غذاهای سبک و سرد هستند. در فصل گرما باید بدانیم چه مواد خوراکی را کمتر کنیم و از آن پرهیز کنیم.

وی ادامه داد: میزان مصرف مایعات در آب و هوای معتدل ۶ تا ۸ لیوان توصیه می‌شود. نصف این میزان باید آب مصرف کرد و نصف دیگر آن نوشیدنی‌های طبیعی؛ ولی اگر هوا گرم‌تر شود بین ۱۰ تا ١٢ لیوان آب و آب میوه طبیعی باید مصرف کرد.

صفوی با تاکید بر اینکه بدن ما نیاز به مایعات خیلی سرد ندارد نوشیدنی خنک بهتر است، افزود: اگر در هوای گرم همچون فصل تابستان، آب زیاد مصرف نشود باعث تبخیر و تیره شدن ادرار می‌شود و سنگ‌سازی و مشکلات کلیه ایجاد می‌شود، بنابراین در روزهای گرم سال باید عمدا آب مصرف کنیم.

وی در ادامه تصریح کرد: سعی شود که مایعات کمی شیرین باشد چون نیازهای دیگر بدن هم برطرف می‌شود. لازم نیست خیلی هم شیرین باشد. مصرف میوه‌ها و سبزی‌ها هم باید بیشتر شود. مخصوصا میوه‌های آب دار که فیبر خوبی دارند و ایمنی بدن را بالا می‌برند.

این دکترای تغذیه خاطرنشان کرد: مصرف پروتئین‌ها جزو ضروریات است. حتی خود چربی‌ها هم مهم هستند. بدن به ۱۵ درصد پروتئین، ۵۵ درصد کربوهیدرات و ۳۰ درصد چربی برای تامین انرژی نیاز دارد که سازمان بهداشت جهانی هم به آن توصیه دارد.

انتهای پیام/