مراکز احداث قطب‌های داده در اصفهان، مشهد و منطقه ویژه اقتصادی پیام ایجاد می‌شود
مراکز احداث قطب‌های داده در اصفهان، مشهد و منطقه ویژه اقتصادی پیام ایجاد می‌شود
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: مراکز احداث قطب های داده در شهرهای اصفهان، مشهد و منطقه ویژه اقتصادی پیام در استان البرز و در ادامه شهر شیراز با مشارکت بخش خصوصی ساخته می‌شود.

به گزارش گروه فناوری اطلاعات تیکنا، «علی‌اصغر انصاری» در نخستین جلسه هماهنگی برگزاری همایش «فرصت‌های سرمایه‌گذاری شبکه ملی اطلاعات و اقتصاد دیجیتال در قطب مراکز داده کشور» اظهار داشت: ایجاد و بهره‌برداری از قطب مراکز داده، از جمله پروژه های بزرگی است که در راستای تحقق اهداف شبکه ملی اطلاعات است.

وی گفت: طبق مطالعات ما در وزارت ارتباطات، شهرهای اصفهان، مشهد و منطقه ویژه اقتصادی پیام در استان البرز و در ادامه شهر شیراز به عنوان مراکز احداث قطب های داده تعریف شده اند و این موضوع به تایید شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات نیز رسیده است که باید با مشارکت بخش خصوصی ساخته شود.

انصاری افزود: برای تسهیل مشارکت بخش خصوصی، مناطقی که در اختیار وزارت ارتباطات بود برای احداث این قطب های داده اختصاص یافت و بعضی از موانع همچون تامین برق آنها نیز برطرف شد.

معاون وزیر ارتباطات بیان‌داشت: در مناطق مشخص شده با اطلاق پارک فاوا به گونه ای عمل می کنیم تا از مزیت های آن در احداث قطب های مرکز داده بهره ببریم.

وی با اشاره به برگزاری نخستین همایش سرمایه‌گذاری قطب مراکز داده با مشارکت بخش خصوصی در اصفهان در روزهای آینده، خاطرنشان‌کرد: با تدوین محتوای کنفرانس، در چارچوب قوانین و ظرفیت های موجود، اسناد و فراخوان های لازم برای سرمایه گذاری در سال جاری آماده و منتشر می‌شود.

برپایه این گزارش، در نخستین جلسه هماهنگی برگزاری کنفرانس فرصت های سرمایه گذاری شبکه ملی اطلاعات و اقتصاد دیجیتال در قطب مراکز داده کشور که در معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات برگزار شد، نمایندگانی از سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور و اصفهان، کمیسیون فناوری اطلاعات اتاق بازرگانی، مرکز توسعه فناوری های راهبردی و ستاد توسعه و تحول اقتصاد دیجیتال معاونت علمی ریاست جمهوری، سازمان سرمایه گذاری وزارت اقتصاد، وزارت نیرو و مجموعه هایی از وزارت ارتباطات از جمله شرکت ارتباطات زیرساخت، معاونت توسعه و سرمایه گذاری، پارک فاوا، سازمان فناوری اطلاعات و اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اصفهان حضور داشتند.

از جمله موارد مطرح شده در این جلسه موضوعاتی چون تامین برق، بهره برداری از زمین، ارتباطات مخابراتی، تسهیلات و مجوزهای احداث قطب های مرکز داده در فولادشهر، مشهد و منطقه ویژه اقتصادی پیام بود.