مبادلات تجاری از طریق گمرکات آذربایجان‌ شرقی۱۳ درصد رشد کرده است
مبادلات تجاری از طریق گمرکات آذربایجان‌ شرقی۱۳ درصد رشد کرده است
سرپرست حوزه نظارت گمرکات آذربایجان‌ شرقی گفت: مبادلات تجاری از گمرکات این استان 13 درصد رشد کرده است.

به گزارش گروه اقتصاد ایران و جهان تیکنا، صادق نامدار؛ سرپرست حوزه نظارت گمرکات آذربایجان‌ شرقی در جمع خبرنگاران از انجام تشریفات گمرکی ۲ میلیون و ۱۵۴ هزار تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۲۴ میلیون دلار از طریق گمرکات استان در هشت ماه گذشته سال جاری خبر داد و گفت: این میزان مبادلات خارجی از طریق گمرکات استان نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ ارزش دلاری ۱۳ درصد رشد داشته است.

وی اظهار کرد: از ابتدای سال تا پایان آبان ماه سال جاری یک میلیون و ۸۳۷ هزارتن کالا به ارزش ۹۷۰ میلیون دلار از طریق گمرکات استان به خارج از کشور صادر شده است که این میزان صادرات از نظر ارزش یک درصد و از حیث وزن ۱۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.

وی عمده اقلام صادراتی از گمرکات استان در این مدت را انواع میلگرد فولادی، محصولات پتروشیمی (پلیمر استیرن)، قیرنفت، سیم مفتول مسی، کشمش انگوری اعلام کرد و افزود: عمده این اقلام به کشورهای ترکیه، عراق، ارمنستان، جمهوری آذربایجان، فدراسیون روسیه، گرجستان، بلغارستان، امارات، افغانستان و پاکستان صادر شده است.

واردات ۳۱۶ هزار تن کالا به کشور از طریق گمرکات استان

دبیر ستاد هماهنگی تجارت فرامرزی استان به آمار عملکرد واردات اشاره و اظهار کرد: از ابتدای سال جاری ۳۱۶ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۵۴ میلیون دلار از طریق گمرکات استان وارد کشور شده که به لحاظ ارزش ۱۹ درصد و از نظر وزن ۲۸ درصد افزایش داشته است.

نامدار عمده اقلام وارداتی از گمرکات استان را کامیون کشنده، شمش طلا، انواع توتون، دانه کاکائو، قطعات منفصله ماشین آلات راهسازی اعلام کرد که بیشتر از کشورهای ترکیه، امارات، چین، آلمان، کره جنوبی، ایتالیا، اتریش، فدراسیون روسیه، برزیل و گرجستان وارد کشور شده است.

انتهای پیام/