ما میز مذاکره را برای رفع تحریم ترک نکردیم بلکه دیگران ترک کردند/ شناسایی ناترازی‌های برق و گاز
ما میز مذاکره را برای رفع تحریم ترک نکردیم بلکه دیگران ترک کردند/ شناسایی ناترازی‌های برق و گاز
رئیس‌جمهور در نشست خبری گفت: ما میز مذاکره را برای رفع تحریم ترک نکردیم بلکه دیگران ترک کردند و بعد هم اظهار پشیمانی کردند. من گفتم فقط پرونده رفع تحریم پرونده ما نبود. یکی از پرونده‌های در دست  اقدام عضویت در ائتلاف های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بود.

به گزارش گروه سیاست و حکمرانی تیکنا، نشست خبری آیت‌الله رئیسی رئیس جمهور دقایقی پیش با حضور خبرنگاران و رسانه‌های داخلی و خارجی آغاز شد؛ رئیس‌جمهور بعد از صحبت‌های مقدماتی، به پرسش‌های خبرنگاران درباره موضوعاتی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و سیاست خارجی پاسخ می دهد.

آیت الله رئیسی در ابتدای نشست خبری خود طی سخنانی اظهار داشت: امیدواریم زائرین اربعین در این روزها زیارت دلنشینی را داشته باشند و دعای آنها در حق همه ما به اجابت برسد. از همه اصحاب رسانه و رسانه‌هایی که با تقد دلسوزانه به دولت کمک می کنند تشکر می‌کنم و  ارتباط دولت با اصحاب رسانه را یک ضرورت می‌دانم. این می‌تواند موجب شود تا مردم و مسئولین را با یکدیگر مرتبط کرده و موجب شودتا مسئولان در جریان دغدغه های مردم قرار گیرند.

وی افزود: دولت در حالی دوسال قبل کارش را آغاز کرد که شرایط کشور شرایط خاصی بود. دولت با شرایط کرونایی و کسری بودجه و شرایط تورمی و با کاهش کالاهای اساسی و مسائلی از این دست مواجه بود که برخی از صاحبنظران با تردید می‌گفتند که دولت چگونه می‌خواهد این شرایط را مدیریت کند، اما با توکل به خداوند متعال و داشته‌های ملت و برخورداری از نیروهای جوان و کار آمد کار را شروع کردیم.

رئیسی ادامه داد: از جایی که ما ظرفیت‌های فراوانی در  کشورمان داریم و معتقد هستیم با تغییر گفتمانی که در این دولت پیش آمد و باز گشت به مردم و با نگاه به ظرفیت‌های داخلی و رجوع به داخل می توان بسیاری از مسائل را در کشور حل کرد.

رئیس جمهور تصریح کرد: با کمک مومنانه مردم و کادر درمانی و بهداشتی و ضعیت کرونایی در مدت کوتاهی عوض شد و وضعیت کسر بودجه که می توانست با ۴۸۰ هزار میلیارد کسری، برای کشور مشکل درست کند، بودجه جبران شد و تورم ۶۰ درصد به ۴۶ درصد فعلی رسید. وضعیت کالاهی اساسی به نحوی اطمینان بخش شد و شرایط کسب و کار و تحصیل و تلاش متفاوت شد و رشد اقتصادی در ۱۴۰۰ بر خلاف گذشته رشد بیش از ۴ درصد را نشان داد و در سال ۱۴۰۱ هم به همین ترتیب بود.

وی اظهار داشت: در کشور امید ایجاد شده است و تورم تولید ۱۰۳ درصد به ۳۰ درصد رسید و رشد ماشین آلات تولید در کشور ۱۹ درصد و رشد تولید ۶ درصد شد و همه شاخص ها نشان دهنده رشد بوده است. وضعیت رشد اشتغال ۸٫۲ درصد شده و ۲۳ استان اعلام می کنند شرایط بیکاری آنها کاملا متقاوت شده اما در یک سوم استانها همچنان نگران وضعیت بیکاری هستیم.۵۰۰۰ کارگاه و کارخانه نیمه تعطیل فعال شد و زمینه کار و تلاش در کشور ایجاد شد. اینها همه شاخص‌هایی است که نشان می‌دهد ظرفیت‌هایی که در کشور ایجاد شده جواب داده است.

رئیس ادامه داد: دشمن دو راهبرد منزوی کردن ایران و مایوس کردن مردم را دنبال کرد اما شکست خورد. ما در ابتدا اعلام کردیم که برجام نه اولین پرونده و نه آخرین پرونده خواهد بود. ما پرونده‌های متعددی در سیاست خارجی داریم که همه را دنبال می کنیم و ارتباط با همسایگان را دنبال کردیم و در این زمینه موفق بودیم . ارتباط با کشورهای اسلامی که دچار وقفه شده بود را دنبال کردیم و این موجب شد تا سطح ارتباط تجاری ما با کشورهای همسایه ۱۴ درصد رشد داشته باشد.

وی گفت: در ارتباطات تجاری کار این دولت رکورد زد و نشان دادن با عضویت در شانگهای وبریکس و استفاده از ظرفیت‌ها، می‌شود پیشرفت کرد و دشمن در منزوی کردن ایران موفق نشد. در حوزه ناامید کردن مردم هم شما یادتان هست که چند ماهی از دولت نگذشته بود که به پمپ بنزین‌ها حمله سایبری شد اما مردم با بصیرت کار را دنبال کردند و دشمن را ناکام گذاشتند. اعتقاد و با ور این دولت هم  این است که همچنان  که ملت ایران در بسیاری از حوزه ها توفیق بدست آورده است در سایر حخوزه ها هم توفیق بدست خواهد آورد.

رئیس اظهار داشت: وقتی دشمن همراهی مردم را با دولت دید، احساس کرد کشور در حال پیشرفت است لذا رو به ایجاد اغتشاش در کشور آوردند. حتی میز مذاکره را ترک کردند و به اغتشاشات دل بستند. وقتی اغتشاشات با کمک مردم شکت خورد آنها بلافاصله پیام دادند که می‌خواهیم به میز مذاکره برگردیم. دنبال ناامید کردن مردم بودند اما در این حوزه هم مردم آنها را ناکام گذاشتند.

رئیس جمهور گفت: تلاش و امید در دل مردم روز به روز افزون شد و شاخص‌های اقتصادی و کارهای دانش بنیان که به دست مردم انجام شده است گویای این امر است. امروز ما ترجیح می‌دهیم در سفرهای خارج محصولات دانش بنیان را ببریم تا نشان دهیم کشور به چه سطحی از فناوری رسیده است.  همین طرحی که دیروز انجام شد کاری بود که در شرایط تحریمی کشورهای خارجی آن را زمین گذاشتند و فکر کردند نمی شود اما متخصصان داخلی این کار را نجام دادند و روز گذشته به بهره برداری رسید.

رئیس جمهور ادامه داد: ما برای مشکلات اساسی که موجب نگرانی شده است بررسی و برنامه ریزی کرده ایم . برای ناترازی در حوزه انرژی و بانکی وبودجه‌ای برنامه‌ریزی شده است. در برنامه هفتم برای همه اینها برنامه ریزی شده تا این ترازی‌ها رفع شود. ما ناترازی برق را می شناسیم؛‌ ۲۲ هزار مگاوات ناترازی برق داشتیم که ۷ هراز مگاوات آن رفع شده است  و در حال جداکردن برق صنعتی از برق خانگی هستیم. در دور اول سفر به اهواز برای رفع مشکلات فاضلاب اهواز چهار جبهه کاری مشغول کار بود. در سفر دوم چهار جبهه کاری تبدیل به ۱۵۰ جبهه کاری شده است و در بسیاری از شهرها مسائل انرژی در حال حل شدن است.از ۱۰ هزار روستا که تنش آبی داشتند، مشکل ۳۵۰۰ روستا حل شده است.

رئیسی با بیان اینکه بخشی از صد هزار واحد مسکونی که پریروز تحویل داده شد از این دست منازل است که همه کار آن را دولت انجام داده است، گفت:  بیمه سلامت نسبت به ۶ میلیون نفر بصورت رایگان از اقدامات دولت بوده و این اقدام‌ها در دستور کار دولت است و یقین داریم ما به کمک مردم اقتصاد را مردمی کنیم و مردم در حوزه های مختلف حضور پیدا کنند.

وی افزود: ۲۵ میلیون نفر از مردم عزیز در بهار در رویدادهای هنری شرکت کردند، بیش از ۵ میلیون سفر نوروزی داشتیم و این نشان می‌دهد که مردم عزیزمان به رغم گلایه‌ها از بخش‌های مختلف، حضور و مشارکت‌شان با دولت  حضور جدی است. امیدواریم در ادامه هم این راه را طی کنیم و همچنان که رهبر عزیزمان فرمودند به قله نزدیکیم و ناامیدی در دل راه نخواهیم داد.

رئیسی در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره انتقادها از عملکرد وی و سانسور کردن دستاوردهای دولت از سوی اصلاح‌طلبان به‌رغم بالا رفتن رشد اقتصادی و رونق فرهنگی براساس آمارها، گفت:‌ انصاف به دیگران بسیار خوب است و اشکال ندارد که نقد کنند اما آنچه انجام شده را بینند و آنچه دولت تحویل گرفته را هم یادشان باشد؛ ممکن است دولت در یک دستگاه یا حوزه موفق نشده باشد که ما شفاف می‌گوییم که بودجه نبوده یا کم کاری شده اما آنچه برای دولت حاصل شده را در سبد نظام می‌بینیم. از همه دستجات سیاسی و احزاب می‌خواهیم که ضمن اختلاف نظرها، نسبت به منافع ملی بی‌توجه نباشند و روی منافع مردم همه اشتراک نظر داشته باشیم.

وی افزود: ما در این مدت تمام تلاشمان این بوده که هرچه از نواقص و کاستی‌ها وجود داشته با نگاه «ما می‌توانیم» دنبال کنیم. ما آمدیم که مشکل جامعه را گردن بگیریم نه آنکه با کشاندن مشکلات بین جامعه، مردم را نگران کنیم. من به همکاران گفتم حق ندارند مردم را نگران کنند؛ مثلا درباره ارز ۴۲۰۰ تومانی بسیاری از کارشناسان و اصحاب رسانه نوشتند. نگاه ما حل مسئله است و از همه صاحب نظران و نخبگان کمک می‌گیریم و از همه می خواهیم با انصاف بنگرید و با انصاف بنگارید و نظر دهید. ما منتظریم که در نگاه اهل قلم در عین نقد، انصاف و نگاه منصفانه وجود داشته باشد.

رئیس‌جمهور درباره نقد عده‌ای به سفرهای استانی و اینکه می‌توان کشور را از مرکز و براساس نظرسنجی‌ها‌ مدیریت کرد، گفت: برخی آن اوایل به من می‌گفتند که رفتن به استان و دیدن مسائل و شنیدن حرف عزیزان استانی به دولت کمک می‌کند. می‌شود در تهران نشست و براساس داده‌ها و مستندان کار را جلو برد اما حضور در استان و دیدن نقص کار به انسان حس می‌دهد. در میدان بودن، حس بیشتری برای رفع مشکل و شناخت مشکل می‌‌دهد و توصیه‌ام به همکاران همین است که به استان‌ها و بخش‌ها سفر کنند. من در برخی مناطق که می‌رفتم می‌گفتند تاکنون استاندار هم به اینجا نیامده است.

رئیسی خاطرنشان کرد: ما پیگیری مصوبات سفر را هم به مدیر دستگاه مربوطه، هم استاندار و هم معاون اجرایی سپردیم و از چند حانب آنچه گفتیم را دنبال می‌کنیم تا صرف رفتن به سفر نباشد و همراه با اقدام و عمل باشد.

وی در پاسخ به سوال راشاتودی درباره اینکه برخی ناظران نقش بریکس در کمک به اقتصاد ایران برای فرار از تحریم را کمرنگ جلوه می‌کنند و راه نجات ایران را رفع تحریم می‌دانند، گفت: ما میز مذاکره را برای رفع تحریم ترک نکردیم بلکه دیگران ترک کردند و بعد هم اظهار پشیمانی کردند. من گفتم فقط پرونده رفع تحریم پرونده ما نبود. یکی از پرونده‌های در دست  اقدام عضویت در ائتلاف های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بود. شانگهای یک ائتلاف بین المللی است که در حوزه آسیا در مسائل اقتصادی و مسائل اجتماعی و امنیتی و صلح منطقه، نقش آفرین است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه برخی راهکار برون رفت از مشکل را لبخند آمریکا و چند کشور اروپایی می‌دانند اما ما منتظر لبخند آنها نمی‌شویم و زندگی مردم را معطوف به اراده آنها نمی‌دانیم، اظهار داشت: ائتلاف شانگهای و بریکس قطعا در برابر یکجانبه گرایی‌امریکا به ما کمک می‌کند. ایران ظرفیت عظیمی دارد و سایر کشورها به مشخصات ژئوپلتیکی و ظرفیت‌های ایران آگاه هستند. عضویت ایران در بریکس و شانگهای بسیار موثر است و تاثیر دوطرفه است ضمن اینکه مسئله رفع تحریم را هم در جای خود دنبال می‌کنیم اما منتظر تصمیم آنها نمی‌شویم.

رئیسی در پاسخ به سوالی درباره وجود جو التهاب در جامعه و حضور افرادی از جبهه پایداری و دانشگاه امام صادق(ع) در دولت و دوقطبی شدن جامعه، گفت:  نسبت به التهاب در جامعه این التهاب را معتقد نیستیم بلکه التهاب در دشمن قرار دارد و دشمن ملتهب است و این التهاب و دوقطبی را القا می‌کنند.

وی با بیان اینکه نقاط اختلاف در جامعه هست و مشکلی ندارد اما عموم ملت ایران دغدغه ایران و نظام را دارند و القای دشمن، القای چند قطبی در جامعه است و جامعه ما جامعه منسجمی است، خاطرنشان کرد: شما یادتان هست ۶۱ اقتصادان نوشتند که تورم سه رقمی در جامعه رقم خواهد خورد! من آنها را هم دغدغه‌مند می‌دانستم اما یک نظر معتقد به هشدار بود و یک نظر هم قائل به همکاری برای پیشرفت کشور و کاهش رشد نقدینگی و تورم. در مسائل اجتماعی هم همین است؛ در روزهایی که اغتشاشات در کشور بود من به دانشگاه و عرصه های مختلف می‌رفتم که به رغم استقبال مردم، منتقد و معترض هم وجود داشت. این نشان التهاب در جامعه نیست بلکه دغدغه‌هایی وجود دارد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: نگاه ما در جامعه این است که وعده‌ای که دادم و یا دوستان ما دادند به آنها وفادار خواهم بود و تا آخر به همان مشی را دنبال می‌کنم. ممکن است تفاسیر از مشی بنده متفاوت باشد اما به آنچه در انتخابات گفتیم پایبند خواهیم بود و وعده‌ها را فراموش نخواهیم کرد.

رئیسی در پاسخ به این سوال که چه برنامه‌ای برای تضمین محیط علمی دانشگاه دارد اظهار داشت:حفظ محیط و ارتقا علم در دانشگاه ها منوط به حفظ آرامش در دانشگاهها است و این زمانی اتفاق می افتد که از درون دانشگاه توسط اساتید، دانشجویان و مسئولان دانشگاه رقم خورد. بنده در هر مسئولیتی بود همیشه به گفتگو با دانشجویان اعتقاد داشتم و باید نشست های آزاد اندیشی در دانشگاه ها بیشتر فعال شود. من با تاسی از نگاه رهبری به دانشجویان و گفت و شنود با اهالی علم پای گفت و شنود دانشجویان می نشینم و پذیرای حرف ها و نقدهای دانشجویان هستم.

وی با اشاره به اتفاقات اخیر در دانشگاه ها، افزود: قضایایی که اخیرا در دانشگاه ها اتفاق افتاد برخی از افراد دچار غفلت شدند که باید آن ها را از غفلت به وجود آمده بیدار کرد. افرادی نیز مرتکب خطا و اتهامی شدند دولت با الهام گرفتن از عفو عمومی رهبر انقلاب از اتهامات این افراد چشم پوشی کرد، اما عده ای نادر بخواهند در دانشگاه بی قانونی کنند خود دانشگاه باید مانع از آن شود دانشگاه یک چارچوبی دارد و دانشجویان و اساتید باید قانون را رعایت کنند حتما باید در دانشگاه قانون مداری و قانون محوری حکم فرما باشد و حافظ این قانون مداری خود دانشجویان، اساتید و مسئولان دانشگاه هستند.

رییس جمهور در پاسخ به این سوال که برنامه های دولت در پرداخت یارانه‌ها به اقشار مردم چیست گفت: دولت با اصلاح اقتصادی یارانه هایی با مبلغ ۳۰۰ و ۴۰۰ تومان به دهک های مختلفی می دهد که اخیرا با تخصیص کالا برگ این مبالغ یارانه افزایش پیدا کرده است و علت تاخیر در پرداخت کالا برگ نبود زیر ساخت های کلان بود که با همت دولت این زیر ساخات ها در دی ۱۴۰۱ مهیا شد و با توجه به تلاطم های قیمت ارز دولت تخصیص کالابرگ را شروع کرد تا سفره مردم کوچک نشود.

وی افزود: مبلغ یارانه در گذشته ۴۵ هزار تومان بود که این مبلغ به ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومان رسید که با تخصیص کالابرگ این عدد به ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. همچنین نگاه دولت این است که قیمت ها ثباتدار و کاهشی باشد و بنای دولت این است که ارزش پول ملی افزایش یابد اما دشمن به دنبال عددسازی در بازار است و این اعداد جعلی است و مثلا در زمان هایی که داد و ستد انجام نمی شود این عدد ها تغییر پیدا می کند که نشان دهنده عددسازی های جعلی است.

رئیسی با بیان اینکه وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه برنامه ای داده اند تا شعار سال محقق شوند، تصریح کرد: در بحث ارز ترجیحی این مبلغ به جیب عده ای می رفت اما امروز در بین مردم عادلانه توزیع می شود خیلی ها اذعان داشتند این اصلاحات اقتصادی برای این بود که دولت کسری بودجه را جبران کند اما بدین صورت نبود.

وی با اشاره به راهپیمایی اربعین، گفت: من از دولت و ملت عراق صمیمانه تشکر میکنم که تمام امکانات خود را در جهت هر چه بهتر برگزاری مراسم اربعین گذاشته اند و همچنین ایران تمام امکانات را فراهم کرد تا سفری آسان و سهل برای زائران اربعین تحقق یابد اما عمده این مراسم در دستان مردم ایران و عراق بود که با برپایی مواکب سعی در جهت هر چه بهتر برگزاری اربعین تلاش می کنند زیرا اربعین نماد و جلوه مقاومت جهانی است.

انتهای پیام/