ماهواره‌های پارس ۱ و ۲ و ماهواره طلوع امسال پرتاب می‌شوند
ماهواره‌های پارس ۱ و ۲ و ماهواره طلوع امسال پرتاب می‌شوند

به گزارش گروه فناوری پیشرفته تیکنا، حسن سالاریه امروز در مراسم افتتاح بیست و هفتمین همایش و نمایشگاه ژئوماتیک، گفت: ایران در بهره‌برداری از نقشه‌ها در فعالیت‌های عمرانی، راهسازی، کشاورزی و دریانوردی قدمت چند هزار ساله دارد. وی ادامه داد: از این رو ایران جز کشور‌های پیشرو در استفاده و طراحی نقشه در اموری، چون […]

به گزارش گروه فناوری پیشرفته تیکنا، حسن سالاریه امروز در مراسم افتتاح بیست و هفتمین همایش و نمایشگاه ژئوماتیک، گفت: ایران در بهره‌برداری از نقشه‌ها در فعالیت‌های عمرانی، راهسازی، کشاورزی و دریانوردی قدمت چند هزار ساله دارد.

وی ادامه داد: از این رو ایران جز کشور‌های پیشرو در استفاده و طراحی نقشه در اموری، چون ساخت قنات‌ها به شمار می‌رود.

سالاریه تاکید کرد: امروزه کاربرد داده‌های فضایی در نقشه برداری موجب تحول عظیم در صنعت نقشه برداری شده است.

به گفته وی، در این صنعت جهش بزرگی بر اساس استفاده از داده‌های فضا پایه و همچنین ماهواره‌های سنجشی و تصاویر راداری که قادر است در هر شرایط جوی تصاویر را ارائه دهد، ایجاد شده و این دستاورد خوبی در صنعت نقشه برداری محسوب می‌شود. رئیس سازمان فضایی ایران صنعت نقشه برداری را از صنایعی با ارزش افزوده بالا توصیف کرد.

وی ادامه داد: میزان ارزش افزوده در این صنعت نسبت یک به ۷ را دارد یعنی به ازای هر یک واحد سرمایه گذاری ۷ برابر ارزش افزوده ایجاد خواهد شد.

وی اضافه کرد: این میزان برای تهیه نقشه‌های بحران یک به ۳۰ است یعنی به ازای یک واحد سرمایه گذاری ۳۰ برابر ارزش افزوده به همراه دارد.

سالاریه گفت: صنعت فضایی ایران دارای قدمت ۲۰ ساله است؛ بعضا دسترسی به تصاویر فضایی با دقت حدود ۱۰ متر فراهم بود، ولی به تصاویر با دقت‌های کمتر از ۵ متر و ۲ متر فراهم نبوده است.

رئیس سازمان فضایی ایران عنوان کرد: لازم بود تا صنعت فضایی را با تکیه بر دانش بومی در کشور توسعه دهیم.

وی ادامه داد: اولین قرارداد ماهواره سنجشی و پرتاب آن را در اوایل دهه ۸۰ با همکاری دانشگاه‌هایی، چون شریف، مالک اشتر، علم و صنعت و امیرکبیر منعقد شد و این انعقاد قرارداد آغاز طراحی و ساخت ماهواره‌های سنجشی در کشور بوده است.

سالاریه با بیان اینکه در ابتدا دقت‌های ۵۰ متر و ۴۰ متر برای ماهواره‌های سنجشی تعیین شد، عنوان کرد: اکنون دقت‌های ۵ متر تصاویر سیاه و سفید و ۱۰ متر رنگی برای این ماهواره‌ها در نظر گرفته می‌شود؛ در حال حاضر ماهواره‌هایی با این دقت ساخته و آماده پرتاب است.

وی، از پرتاب ماهواره‌هایی در سال جاری خبر داد و گفت: در سال جاری ماهواره‌های پارس (پارس ۱ و ۲) به عنوان جفت ماهواره، ماهواره طلوع با دقت ۱۰ متر رنگی آماده پرتاب می‌شوند.

رئیس سازمان فضایی ایران ادامه داد: علاوه بر آن قرار داد در حال پیگیری انعقاد قرارداد برای ساخت ماهواره با دقت ۴ متر با بخش خصوصی هستیم.

وی افزود: طی این قرار داد خرید تضمینی تصاویر ماهواره یا بخش خصوصی را خواهیم داشت.

وی با اشاره به همکاری سازمان فضایی با سازمان نقشه برداری گفت: در این همکاری تصاویر ماهواره خیام در اختیار این سازمان قرار می‌گیرد.

سالاریه در پایان گفت: اکنون در حال آرشیو کردن این تصاویر هستیم.

انتهای پیام/