لزوم بومی‌سازی تجهیزات ورزشی/المپیاد رباتیک دانشجویی حلقه وصل خلاقیت به حوزه ورزش 
لزوم بومی‌سازی تجهیزات ورزشی/المپیاد رباتیک دانشجویی حلقه وصل خلاقیت به حوزه ورزش 

به گزارش گروه فناوری پیشرفته تیکنا، هاشم داداش‌پور در گفت‌‌وگویی درباره عملیاتی شدن شعار سال در حوزه ورزش دانشجویی اظهار داشت: حوزه ورزش در همه دانشگاه های کشور وارد شده و فعال است اما نتوانستیم از ظرفیت هایی که حوزه ورزش را در دانشگاه‌های کشور درونی می کند تا لیگ هایی در سطح لیگ های دنیا […]

به گزارش گروه فناوری پیشرفته تیکنا، هاشم داداش‌پور در گفت‌‌وگویی درباره عملیاتی شدن شعار سال در حوزه ورزش دانشجویی اظهار داشت: حوزه ورزش در همه دانشگاه های کشور وارد شده و فعال است اما نتوانستیم از ظرفیت هایی که حوزه ورزش را در دانشگاه‌های کشور درونی می کند تا لیگ هایی در سطح لیگ های دنیا داشته باشیم، استفاده کنیم.

وی افزود: امسال قرار است چند کار مهم را در این حوزه انجام دهیم که البته حمایت دستگاه‌های متولی در این زمینه بسیار مهم و کمک کننده است.

داداش پور ادامه داد: نیازمندیم منابع و اعتباراتی در اختیارمان قرار بگیرد تا بتوانیم لیگ های ورزشی دانشجویی در دانشگاه های سراسر کشور برگزار کرده و به قهرمان پروری و همگانی سازی حوزه ورزش کمک کنیم؛ دانشگاه‌ها در پرورش قهرمانان و البته همگانی کردن ورزش موثر هستند.

رییس سازمان امور دانشجویان گفت: اگر منابعی در اختیار ما قرار داده شود که بتوانیم لیگ های دانشجویی در سراسر دانشگاه های کشور را دنبال کنیم، به طور قطع به قهرمان پروری و البته همگانی سازی حوزه ورزش در کشور کمک کرده ایم.

داداش پور ادامه داد: اگر سلامت جوان تضمین شود، سلامت کشور هم تضمین خواهد شد چرا که ورزش یکی از پایه‌های اصلی برای سلامت عمومی جامعه و البته دانشگاه های کشور است.

تجهیزات ورزشی بومی سازی نشده است

رییس سازمان امور دانشجویان در ادامه با بیان اینکه یکی از اجزای تربیت بدنی، ایجاد مرکز رشد و نوآوری در حوزه تجهیزات ورزشی است، افزود: حوزه تجهیزات ورزشی و فناوری ورزشی چندان درونی نشده است. تقریبا همه تجهیزات و فناوری‌های ورزشی وارداتی هستند؛ در حالی که ورزش در کشور درونی شده است و انتظار داریم که فناوری ورزشی و تجهیزات ورزشی هم درونی و بومی سازی شوند.

وی گفت: سازمان امور دانشجویان برای این منظور المپیادی را تحت عنوان المپیاد ورزش رباتیک و الکترونیک دانشجویی طراحی کرده که از طریق ظرفیت‌سازی هایی که انجام می گیرد حوزه خلاقانه را به حوزه ورزش متصل کنیم.

رییس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: موضوع دیگری را که در این حوزه دنبال می‌کنیم؛ این است که بتوانیم جشنواره هایی با محوریت ایده بازار و فناوربازار را برگزار و در نهایت نمایشگاه تجهیزات و فناوری های ورزشی را طراحی کنیم که آن جشنواره‌ها بتوانند تجمیع کننده خلاقیت های دانشجویان کشور در حوزه ورزش باشند.

وی یادآور شد: همچنین قرار است جشنواره ای تحت عنوان جشنواره دانشجوی نمونه اشتغال آفرین طراحی کنیم که قاعدتا حوزه ورزش را هم دربرمی‌گیرد.

داداش پور گفت:‌ حوزه دانشجویی حوزه ای است که سازمان امور دانشجویان متولی آن است؛ بنابراین باید زنجیره ای از این فعالیت ها را شکل دهد تا دانشجویان بتوانند در این حوزه نقش آفرینی کنند. اگر عرضه و تقاضا وجود داشته باشد، شاهد اتفاقات خوبی در کشور خواهیم بود اما هنوز نتوانستیم این زنجیره را به خوبی شکل دهیم. اگر این اتفاق حداقل در حوزه ورزشی بیفتد حتما به رشد تولید هم کمک خواهد کرد.

وی درباره حمایت سازمان امور دانشجویان از نخبگان به ویژه در حوزه ورزش دانشجویی گفت: یکی از وظایف وزارت علوم به طور کلی و سازمان امور دانشجویان به طور خاص کمک به نخبگان در حوزه های مختلف از جمله حوزه ورزشی است.

وی افزود: پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی یکی از پژوهشگاه های پانزده گانه ملی کشور است که قرار است که هر کدام در حوزه تخصصی خود نقش مرجع را ایفا کنند.

رییس سازمان امور دانشجویان گفت: منابعی که برای هر کدام از این پژوهشگاه‌ها تامین می شود، شامل دو بخش است؛ یک بخش شامل شورای عالی عتف است که پژوهش های کلیدی را که توسط این پژوهشگاه ها انجام می شود، تامین مالی می کند و بخش دوم بودجه ای است که مجلس شورای اسلامی به پژوهشگاه‌ها تخصیص می دهد تا بتوانند وظایف ملی خود را در حوزه تخصصی ایفا کنند.

داداش پور ادامه داد: حوزه پژوهشگاه تربیت بدنی مورد توجه مراجع ملی و مجامع بین المللی است؛ در واقع مورد توجه دستگاه‌های تقنینی و اجرایی در کشور است؛ بنابراین تا زمانی که سازمان پژوهشگاه تربیت بدنی ذیل سازمان امور دانشجویان محسوب می شود، ما سعی می کنیم در خصوص بحث هایی که مربوط به حوزه ورزشی است و ارتباط پژوهشگاه علوم ورزشی با حوزه تربیت بدنی، هماهنگی بین علم و ورزش را داشته باشیم. در واقع از این طریق کمک می‌کنیم که پژوهشگاه‌ وظایف خود را در حوزه ورزشی ایفا کند تا در بخش ورزش دانشجویی بتوانیم از ظرفیت های علمی پژوهشی پژوهشگاه و البته دانشکده علوم ورزشی در سراسر کشور بهره مند شویم.