لزوم استفاده از فناوری و کشاورزی نوین، برای تولید محصولات کشاورزی در مزارع
لزوم استفاده از فناوری و کشاورزی نوین، برای تولید محصولات کشاورزی در مزارع
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: قزوین با توجه به پتانسیل مناسب برای تولید محصولات کشاورزی باید از فناوری و کشاورزی نوین در مزارع استفاده کند.

به گزارش گروه جامعه تیکنا، علی راه‌انجام معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین صبح چهارشنبه در اولین همایش دستیابی به عملکرد گندم که در سالن اجتماعات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین برگزار شد اظهار کرد: استان قزوین با توجه به پتانسیل مناسب برای تولید محصولات کشاورزی بایستی از فناوری و کشاورزی نوین در مزارع استفاده کند.

وی افزود: با توجه به کاهش بارش نزولات جوی و خشکسالی امسال عملکرد زراعت در حوزه گندم بیش از سال گذشته بوده که جای تقدیر از کشاورزان و بهره برداران استان دارد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین بیان کرد: با توجه به برنامه‌ریزی های انجام شده امسال قرار است از ظرفیت ۱۲۰ نفر از گندم کاران آبی و دیم پیشرو و خبره استان برای اجرای طرح پتانسیل خلأ عملکرد استفاده شود تا بتوانیم با انتقال تجربیات کشاورزان خبره به دیگر کشاورزان استان عملکرد تولید گندم در سطح مزارع را افزایش دهیم.

راه انجام با بیان اینکه امیدواریم در سال زراعی جدید شاهد بارش مناسب و اقلیم خوب باشیم تا بتوان تولیدات خوبی در محصولات کشاورزی داشته باشیم عنوان کرد: انتظار داریم در سال زراعی جدید با ۴۹ هزار هکتار سطح زیر کشت گندم آبی شاهد تولید بیش از ۳۰۰ هزار تن گندم آبی در مزارع باشیم.

وی اضافه کرد: امسال شهرستان آوج با توجه به شرایط خشکسالی رکورد تولید ۳ تن گندم دیم را داشته که با استفاده از پتانسیل مستعد این شهرستان می‌توان به رکورد بهتری نیز دست یافت.

وی بر لزوم اهمیت استفاده از بذور اصلاح شده و استاندارد در مزارع کشاورزی استان برای دستیابی به عملکرد مناسب تاکید کرد.

گفتنی است در این همایش در خصوص اصول تولید، کنترل و گواهی بذر غلات، الگوی کشت، استفاده از دانش و فناوری نوین در مزارع، استفاده از بذور اصلاح شده و استاندارد در مزارع، مدیریت به زراعی، انتقال تجربیات موفق کشاورزان خبره، محوری و پیشرو در زمینه ارقام رایج گندم و جو، اجرای طرح دستیابی به پتانسیل عملکرد در عملکرد رکورد در مزارع گندم استان و عملکرد بهینه محصولات زراعی با توجه به شرایط اقلیمی مطالبی عنوان شد.