قرص جدیدی که می‌تواند تومورهای سرطانی را از بین ببرد
قرص جدیدی که می‌تواند تومورهای سرطانی را از بین ببرد
پژوهشگران آمریکایی از ابداع یک قرص جدید برای شیمی‌درمانی سرطان خبر داده‌اند که نتایج موفقیت‌آمیزی را در آزمایش‌های پیش‌بالینی داشته است.

به گزارش گروه فناوری پزشکی تیکنا؛ پژوهشگران مرکز پزشکی «سیتی آو هوپ»(City of Hope) که یکی از بزرگترین مراکز پژوهشی و درمانی سرطان در آمریکا است، در پژوهش جدیدی توضیح داده‌اند چگونه می‌توان پروتئینی را که زمانی تصور می‌شد برای درمان هدفمند بسیار چالش‌برانگیز است، مورد استفاده قرار داد. آنها روش شیمی‌درمانی هدفمندی را ابداع کرده‌اند که به نظر می‌رسد در آزمایش‌های پیش‌بالینی، همه تومورهای جامد را از بین برده است. اگرچه دانشمندان هنوز در حال بررسی مکانیسم‌های اساسی هستند که کمک می‌کند قرص ضد سرطان آنها در مدل‌های حیوانی کار کند اما خاطرنشان کردند فاز اول آزمایش‌های بالینی که درمان را روی انسان‌ها آزمایش می‌کنند، در راه است.

دکتر «لیندا ملکاس»(Linda Malkas) استاد بخش تشخیص مولکولی و درمان تجربی سیتی آو هوپ گفت: بیشتر درمان‌های هدفمند، روی یک مسیر واحد تمرکز می‌کنند که سرطان حیله‌گر را قادر می‌سازد تا جهش یابد و در نهایت مقاوم شود.

قرص کشنده سرطان ملکاس که «AOH۱۹۹۶» نام دارد و در طول دو دهه گذشته توسعه یافته است، یک نوع سرطانی از پروتئین «PCNA» را هدف قرار می‌دهد که شکل جهش‌یافته آن برای همانندسازی DNA و ترمیم همه تومورهای در حال گسترش حیاتی است.

ملکاس ادامه داد: داده‌ها نشان می‌دهند که PCNA به ‌طور منحصربه‌فردی در سلول‌های سرطانی تغییر می‌کند. این ویژگی به ما امکان داد تا دارویی را طراحی کنیم که فقط شکل PCNA را در سلول‌های سرطانی هدف قرار دهد. قرص‌ ضد سرطان ما مانند طوفان برفی است که مرکز اصلی خطوط هوایی را می‌بندد و همه پروازهای ورودی و خروجی را فقط برای هواپیماهای حامل سلول‌های سرطانی متوقف می‌کند. نتایج امیدوارکننده بوده‌اند. قرص AOH۱۹۹۶ می‌تواند رشد تومور را به عنوان یک روش تک‌درمانی یا ترکیبی در مدل‌های سلولی و حیوانی بدون ایجاد سمیت سرکوب کند. این روش شیمی‌درمانی در حال حاضر در مرحله راهیابی به یک کارآزمایی بالینی روی انسان در سیتی آو هوپ است.

قرص AOH۱۹۹۶ در بررسی‌های پیش‌بالینی، برای درمان سلول‌های مبتلا به سرطان‌های پستان، پروستات، مغز، تخمدان، دهانه رحم، پوست و ریه مؤثر بوده است.

پژوهشگران AOH۱۹۹۶ را روی بیش از ۷۰ سلول مبتلا به سرطان و چندین سلول کنترل‌شده طبیعی آزمایش کردند. آنها دریافتند که AOH۱۹۹۶ به طور انتخابی سلول‌های سرطانی را با ایجاد اختلال در چرخه تولید مثل طبیعی آنها از بین می‌برد. این درمان، از روند تقسیم سلول‌های دارای DNA آسیب‌دیده و ایجاد رونوشت از DNA معیوب جلوگیری کرد. در نتیجه، AOH۱۹۹۶ باعث مرگ سلول‌های سرطانی شد اما چرخه تولید مثل سلول‌های بنیادی سالم را متوقف نکرد.

«لانگ گو»(Long Gu) دانشیار پژوهشی گروه تشخیص مولکولی و درمان تجربی در «موسسه تحقیقاتی بکمن»(Beckman Research Institute) سیتی آو هوپ و پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: هیچ‌کس تا به حال PCNA را برای درمان هدف قرار نداده است اما سیتی آو هوپ به وضوح توانست دارویی را برای یک هدف پروتئینی چالش‌برانگیز ارائه دهد. ما دریافتیم که PCNA یکی از علل بالقوه افزایش خطاهای تکرار اسید نوکلئیک در سلول‌های سرطانی است. اکنون که ناحیه مشکل را می‌شناسیم و می‌توانیم آن را مهار کنیم، آن را برای درک فرآیند توسعه داروهای شخصی‌سازی‌شده‌تر و هدفمندتر سرطان، به صورت عمیق‌تر بررسی خواهیم کرد.

آزمایش‌ها نشان دادند که قرص‌ آزمایشی، سلول‌های سرطانی را نسبت به عوامل شیمیایی که باعث آسیب رسیدن به DNA یا کروموزوم آنها می‌شوند، حساس‌تر می‌کند. همچنین، آزمایش‌ها نشان دادند که AOH۱۹۹۶ می‌تواند به داروی سودمندی در درمان‌های ترکیبی و توسعه روش‌های جدید شیمی‌درمانی‌ تبدیل شود.

«دانیل فون هاف»(Daniel Von Hoff) استاد برجسته موسسه پژوهش‌های ژنومیک سیتی آو هوپ گفت: سیتی آو هوپ دارای رهبران جهانی در حوزه پژوهش سرطان است. آنها زیرساختی را نیز برای هدایت کردن اکتشافات دارویی از آزمایشگاه به مراکز درمان بیماران نیازمند دارند.

پژوهشگران به عنوان گام بعدی، به دنبال درک بهتر مکانیسم عملکرد برای بهبود بیشتر آزمایش بالینی و انجام دادن آن روی انسان خواهند بود. افراد علاقمند به شرکت کردن در فاز اول آزمایش بالینی باید واجد شرایط بودن خود را در وب‌سایت Clinicaltrials.gov بررسی کنند. سپس در صورت واجد شرایط بودن می‌توانند با شماره ۱۱۳۳-۲۱۸-۶۲۶ تماس بگیرند یا از وب‌سایت آزمایش‌های بالینی سیتی آو هوپ بازدید کنند.

این پژوهش، در مجله «Cell Chemical Biology» به چاپ رسید.

انتهای پیام/