فیلترینگ در جهان استارلینک؛ بایدها و نبایدها
فیلترینگ در جهان استارلینک؛ بایدها و نبایدها

به گزارش گروه زیست بوم فناوری و نوآوری تیکنا، پنل تخصصی امکان پذیری فیلترینگ در جهان استارلینک با حضور متخصصان و مدیران این حوزه در سالن سراج پارک فناوری پردیس و در حاشیه دوازدهمین نمایشگاه اینوتکس برگزار شد. در این پنل، یاسر خوشنویس؛ محقق و کارشناس صنعت اینترنت گفت: همواره در طول تاریخ بین فیلتر […]

به گزارش گروه زیست بوم فناوری و نوآوری تیکنا، پنل تخصصی امکان پذیری فیلترینگ در جهان استارلینک با حضور متخصصان و مدیران این حوزه در سالن سراج پارک فناوری پردیس و در حاشیه دوازدهمین نمایشگاه اینوتکس برگزار شد.

در این پنل، یاسر خوشنویس؛ محقق و کارشناس صنعت اینترنت گفت: همواره در طول تاریخ بین فیلتر کننده و فیلتر شونده جنگ وجود داشته است اما حافظه و تجربه تاریخی نشان می‌دهد که اساساً فیلترینگ در هیچ سطحی از آن نمی تواند پایدار بماند.

وی افزود: با این دید، قرن‌هاست که بشر در عصر استارلینک قرار دارد. اینترنت همواره آشوب به پا می‌کند چون برای دنیای مدرن است و در دنیای مدرن همه افراد در یک طبقه قرار دارند. در این دنیا همه چیز را همگان میدانند و هر فرد حق اظهار نظر در حوزه را دارند؛ با این حال در ایران در سطح عالی یک حرف زده می‌شود و باقی جامعه آن را تکرار می کند.

در ادامه رضا غیابی؛ مدیرعامل شرکت فرصت آفرین نیز اظهار داشت: اساساً فیلترینگ اقدامی پایدار نیست و نمی تواند اثرات درازمدت داشته باشد.

وی اضافه کرد: در اینکه صنعت اینترنت بیشترین خدمت را به ایالات متحده آمریکا می کند شکی نیست اما این دلیل نمی‌شود که ایران نیز صحنه گفتگو و اینترنت را ترک کند و فرصت را برای منافع آمریکایی آماده تر کند؛ بنابراین ایران باید به صحنه برگردد و به اندازه نفوذی که دارد حقوق مردم خود را ایفا کند.

غیابی بیان داشت: در حذف اپلیکیشن های ایرانی از اپ استور، همانقدر که مسئولان آمریکایی مقصرند مسئولان ایرانی نیز تقصیر دارند.

همچنین میرزاپور؛ بنیانگذار آزمایشگاه داده و حکمرانی نیز یادآور شد: خاستگاه فناوری استارلینک شرکت‌های آمریکایی به طور خاص شرکت های در منطقه کالیفرنیاست، پس طبیعی است که تحقق اهداف آمریکا مهمترین هدف آنها باشد.

وی با بیان اینکه جنگی بزرگ بین کشورهای جهان برای ماندن در دنیای دیجیتال ایجاد شده است، گفت: امروز اروپا به دنبال یافتن راه سوم برای اینترنت است. اینترنتی که نه امریکایی باشد و نه چینی، تا از تبدیل شدن جوانان خود به شهروند مجازی آمریکا جلوگیری کرده و از طرفی بتواند دسترسی آزاد به اطلاعات را محقق کند. این در حالی است که اروپایی‌ها متعدد تاریخی آمریکا هستند اما امروزه در دنیای دیجیتال کاملاً سردرگم و حیرانند.