فعالیت پایگاه فضایی بین‌المللی در ایران از سال آینده آغاز می‌شود
فعالیت پایگاه فضایی بین‌المللی در ایران از سال آینده آغاز می‌شود
رئیس سازمان فضایی ایران از آغاز به کار پایگاه فضایی بین‌المللی در ایران از سال آینده خبر داد.

به گزارش گروه فناوری پیشرفته تیکنا، حسن سالاریه رئیس سازمان فضای ایران در نشست خبری صبح امروز که به مناسبت هفته جهانی فضا در سازمان فضایی برگزار شد با اشاره به اینکه کمیته جهانی برگزاری مراسم هفته فضا، شعار «فضا و کارآفرینی» را به عنوان شعار سال ۲۰۲۳ هفته جهانی فضا تعیین کرده است افزود: برنامه‌های ۱۰ ساله سازمان فضایی کشور از دی ماه سال گذشته تصویب شد و از شش ماه اول سال ۱۴۰۲ خبرهای خوش فضایی و طراحی ساخت ماهواره شنیده می‌شود.

وی در خصوص زیست فضا که در برنامه ده سال فضایی کشور وجود دارد، گفت: متأسفانه در حوزه علوم و اکتشافات فضایی توقف داشتیم اما خوشبختانه با رفع مشکلات و موانع نخستین پرتاب کپسول زیستی در ایام پیش رو خواهیم داشت که می‌توان گفت اولین پرتاب کپسول زیستی در سال ۱۴۰۲ خواهد بود.

رئیس سازمان فضایی گفت: در قراردادی که در شش ماهه نخست امسال امضا شد، توسعه کپسول زیستی در دستور کار قرار گرفت که هم قابلیت هدایت و کنترل داشته باشد و هم قابلیت‌های بیشتری برای موجود زنده‌ای که در درون کپسول قرار می‌گیرد.

وی افزود: ممکن است در اولین پرتاب‌ها موجود زنده قرار داده نشود اما شرایط را برای موجود زنده فراهم کنیم چرا که شرایط سخت و سنگین برای موجود زنده باید فراهم شود.

آخرین وضعیت پروژه ماهواره‌ای ناهید ۲ و ۳

سالاریه در ادامه در خصوص ماهواره‌های مخابراتی گفت: نمونه کیفی پروژه ناهید ۲ که جهت ارتباط و خدمات ارتباطی در ارتفاع پایین طراحی شده بود در سال گذشته رونمایی شد و نمونه پروازی آن رونمایی می‌شود که امیدواریم تا آخرسال جهت پرتاب آماده شود. همچنین طراحی پروژه ناهید ۳ ابلاغ شده این پروژه پیشرفته‌تر است و پهنای باند بیشتری دارد و سیستم کنترل مداری آن بالاتر از ناهید ۲ است و می‌تواند تا سال‌های آتی با رفع موانع خدمات را در ارتفاع پایین ارائه کند.

ساخت ماهواره‌های میکرو و مینی

وی با اشاره به اینکه از ابتدای امسال ساخت چند ماهواره میکرو و مینی ماهواره را ابلاغ و آغاز کردیم تصریح کرد: ساخت ماهواره‌های پارس۲ و پارس۳ با مجموعه صایران و پژوهشگاه فضایی آغاز شده است. فاز ساخت پارس۲ آغاز شده و پارس۳ در مرحله طراحی مقدماتی است.

رئیس سازمان فضایی همچنین گفت: برای نخستین بار ساخت ماهواره سنجشی در کلاس راداری آغاز شده است. ماهواره‌های راداری سنجشی این مزیت را دارند که در هر شکل از شرایط آب‌وهوایی از سطح زمین داده‌های سنجشی جمع‌آوری کنند.

پرتاب ماهواره در مدار لئو تا آخر سال

سالاریه ادامه داد: در زمینه تثبیت مدار لئو یا ارتفاع پایین که برای ماهواره‌های ارتفاع پایین هستند پرتاب‌های متعددی را در ماه‌های آتی خواهیم داشت. در شش ماه آینده با تحقیق و توسعه‌ای که صورت گرفته پرتاب‌های آزمایشی مداری و زیر مداری خواهیم داشت و ۶ ماه دیگر ۱۴۰۲ از این نظر پر رونق خواهد بود.

پرتاب ماهواره نو و کوثر از طریق بخش خصوصی

سالاریه با اشاره به اینکه با گستره‌ای که در صنعت فضایی وجود دارد بدون فعال‌سازی زیست بوم فضایی خصوصی ادامه مسیر میسر نخواهد بود افزود: دو قرارداد خوب منعقد شده است. قرارداد خرید تضمینی تصاویر ماهواره‌ای ماهواره کوثر یکی از این قراردادها است و سازمان فضایی برای توسعه زیست‌بوم، تضمین خرید تصاویر ماهواره‌ای را داده است همچنین مناقصاتی در حال طراحی است که از طریق بخش خصوصی، منظومه‌ای از ماهواره‌های سنجشی را داشته باشیم که ماهواره نور ۳ و ماهواره کوثر از جمله آنها است.

وی افزود: در سال گذشته اعلام شد منظومه ارتباطی باریک باند در ماه‌های آتی تکمیل خواهد شد و اسم پروژه به نام «شهید سلیمانی» مزین شده است.

پایگاه بین المللی پرتاب فضایی از سال آینده آغاز به کار می‌کند

سالاریه ادامه داد: کنسرسیومی از بخش خصوصی برای ایجاد زیرساخت‌های پایگاه بین‌المللی فضایی برای اجرای پرتاب‌های فضایی تشکیل شده است. این پایگاه که قابلیت پرتاب در شیب‌های مختلف مداری را دارد، فاز نخست آن از سال گذشته آغاز شده است و پیش‌بینی این است که از اواسط سال آینده قابلیت ارائه خدمات داشته باشیم.‌

وی با بیان اینکه فاز اول آن از اواسط سال آینده قابلیت بهره‌برداری را دارد، افزود: ایجاد آزمایشگاه کلاس ۵۰۰ کیلوگرم تا یک تن را در دستور کار داریم. طراحی فضای آزمایشگاهی آن آغاز شده و امیدواریم در سال آینده فضای این آزمایشگاه به اتمام برسد.

راه اندازی مرکز کنترل و هدایت ماهواره در چناران و سلماس

سالاریه به موضوع تکمیل زنجیره مراکز کنترل و هدایت ماهواره اشاره و تصریح کرد: دو مرکز مهم در چناران و سلماس است که قرارداد طراحی آن به اتمام رسیده و کار احداث آغاز شده و انشاالله بهره‌برداری از این دو ایستگاه در سال آینده خواهیم داشت.

پرتاب ماهواره‌های سنگین طی ۶ ماه آینده

رئیس سازمان فضایی در خصوص پرتاب گرها گفت: پرتابگرهای ذوالجناح، سیمرغ و قائم در ۶ ماه آینده با تحقیق و توسعه‌ای که انجام شده پرتاب‌های آزمایشی دیگری خواهند داشت.

وی در خصوص ویژگی‌های این سه پرتاب گر گفت: این سه پرتابگر قابلیت حمل اجرام ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم را دارند و از آن‌ها برای قراردادن ماهواره‌های سنگین در مدار استفاده می‌شود.

جز ۱۰ کشور برتر پرتاب ماهواره هستیم 

وی در ادامه در خصوص وضعیت و رتبه ایران در حوزه فضایی در ده سال آینده (سال ۱۴۱۰) گفت: برنامه سازمان فضایی تثبیت جایگاه است ما جزء ۱۰ کشور برتر پرتاب ماهواره هستیم و دنبال این هستیم جایگاه خود را در این حوزه تثبیت کنیم. باید بتوانیم به راحتی به کشورها و منطقه سرویس دهیم.

سالاریه در پایان در خصوص نحوه استفاده از تصاویر ماهواره ای برای مقابله با جنگل زدایی گفت: متولی این موضوع سازمان فناوری اطلاعات ایران است و این موضوع از طریق این سازمان به صورت فنی بررسی می شود. دستگاه های مختلفی در این پروژه بزرگ دخیل هستند و هدف این است که کاربری های غیرمجاز در بحث زمین رصد و پیشگیری شود. مراقبت از جنگل و تغییر کاربری جنگل و مرتع خواری و مناطقی که به لحاظ محیط زیستی نباید ساخت و ساز انجام شود نیز رصد می شوند.

به گزارش مهر، هفته جهانی فضا از ۱۲ مهر ماه تا ۱۸ مهر ماه است و به همین منظور برنامه های آموزشی و کارگاه های علمی و کنفرانس های مختلفی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/