فروش ٩٧درصد کالاهای اموال تملیکی به صورت الکترونیکی
فروش ٩٧درصد کالاهای اموال تملیکی به صورت الکترونیکی
مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی گفت: ٩٧ درصد کالاهای در اختیار این سازمان از طریق الکترونیکی به صورت مزایده‌های سراسری و حراج‌های خرده‌فروشی برخط به فروش می‌رود.

به گزارش گروه سیاست وحکمرانی تیکنا؛ «سید عبدالمجید اجتهادی» روز چهارشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته دولت اظهار داشت: از ابتدای امسال حراج‌های خرده‌فروشی آغاز شد و تا کنون هفدهمین دوره حراج برخط برگزار شده است که رشد بهای کالاها نسبت به قیمت پایه کارشناسی و امکان حضور گسترده همه مردم فراهم شده است.

وی افزود: از ابتدای سال ١۴٠٢ حراج‌های حضوری نداشته‌ایم چرا که حراج‌های حضوری با وجود نظارت‌ها در آن تبانی‌هایی صورت می‌گرفت.

مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی ادامه داد: محدودیتی در برگزاری حراج‌های الکترونیکی نداریم، شرکت در این حراج‌ها رایگان و کاملاً مطابق با قانون است و همه مردم می‌توانند اقدام به خرید کالاها کنند.

وی با بیان اینکه یکی از اقدامات تحولی سازمان تعیین تکلیف خودروها و ماشین‌آلات است گفت: سازمان اموال تملیکی همانند مالکان با مشکل مواجه بود، اقدام خوبی که دولت در پیشنهاد بودجه قانون ١۴٠٢ داده بود باعث شد تا زمینه تعیین تکلیف کالاها فراهم شود در این قانون ضمن اینکه نیازی به مجوز از دستگاه‌ها برای تعیین تکلیف کالاها نداریم؛ اما ما باید مجوز سازمان محیط زیست و استاندارد بگیریم.

اجتهادی بیان داشت: ٢ هزار خودرو در مزایده‌ها عرضه شده است و کلاً پنج هزار دستگاه خودروی سواری و موتور سیکلت در انبارها وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: در بحث کامیون‌ها ٣٨٠ دستگاه بود؛ ولی تعداد کامیون‌ها بیشتر از این تعداد است اگر تا پایین شهریور تعیین تکلیف نشود متروکه می‌شود.

مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی با بیان اینکه تحول و رکود شکنی در سازمان اموال تملیکی در دولت سیزدهم رقم خورد گفت: این امر در تعامل هماهنگی و تعامل همه بخش‌های مختلف دولت بوده است روز گذشته برای اولین بار مجمع‌عمومی در وقت مقرر با حضور وزیر اقتصاد و امور دارایی و نمایندگان دستگاه‌ها تشکیل شد قبلاً مجمع با تاخیر و در بهمن ماه برگزار می‌شد.

وی گفت: برای اولین بار صورت‌های مالی سال منتهی به ١۴٠١ بدون بند مشروطی تصویب شد و عملکرد و وضعیت مالی این سازمان طبق استانداردهای حسابرسی صورت گرفته که این امر نشانگر پیگیری دولت و قوه قضاییه است. شدیدترین نظارت‌ها از سوی سازمان بازرسی کل کشور و سایر نهادهای نظارتی صورت گرفته است که در راستای شفاف سازی و فساد ستیزی اقدامات خوبی انجام شده است.

اجتهادی با اشاره به اینکه در ارزش پرونده‌های فروش ۴٢٢ درصد رشد داشته‌ایم گفت: در ساماندهی انبارها و تجهیز انبارها و زیرساخت‌ها اتفاق‌های خوبی افتاده است.

وی در خصوص داروهای قاچاق گفت: طبق قانون مبارزه با قاچاق، داروی مکشوفه به ظن قاچاق در اختیار این سازمان قرار نمی‌گیرد و توسط سازمان غذا و دارو تعیین تکلیف می‌شود و از طریق مزایده به فروش می‌رسد.

اجتهادی ادامه داد: بحث دارو حساسیت‌های دارد که موضوع نیاز و بهداشت جامعه مطرح است این کالاهای سلامت‌محور تا تاییدیه سلامت سازمان‌های مربوطه نباشد قابل عرضه نیست.

مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی در پاسخ به سوالی در خصوص خودروهای پورشه در نوشهر گفت: این خودروها نه قاچاق و نه مسدودی است؛ بلکه دارای مشکلات مالیاتی است که ظرف یک یا دو ماه آینده تعیین تکلیف می‌شود.

به گفته وی، قاچاق تلفن‌های همراه به‌خاطر مباحث رجیستری بسیار کم است.